Buharî’de geçen bir hadiste bahsedilen Hz. Âdem’in boyunu temsil etmek üzere dikilip sergilenen devasa elbiseler, sosyal medyada “Hz. Âdem’in giydiği gömlek” vurgusuyla paylaşılmış

 

 

İslâm dinine göre ilk insan ve ilk peygamber Hz. Âdem’in boyuna ilişkin farklı kaynaklardaki rivayetlerde farklı rakamlar zikredilmiştir. Kaynaklarda, ilk insan Hz. Âdem’in boyunun 17 ile 40 metre arasında değişen uzunlukta olduğu yönünde çeşitli rivayetler mevcut. Buharî’de (Enbiya, 1) “Allah, Adem peygamberi yarattı. Boyunun uzunluğu 60 ziraydı. Cennete gidenler de onun boyunda olacaklar.” şeklinde Ebû Hureyre’den rivayet edilen bir hadis yer almaktadır. “Zira”, bölgeden bölgeye küçük farklar göstermekle birlikte dirsekten parmak uçlarına kadar olan ölçüyü ifade eden bir birimdir. Ancak, rivayetlerde yer alan “60 zira” ifadesiyle tam olarak neyin kastedildiğinin net olmadığı ve zikredilen uzunluğun Hz. Âdem’in dünyadaki cismânî boyunu yansıtmıyor olabileceği aktarılmaktadır (Yunus Emre Gördük (2013). “Hz. Âdem’in boyu ile ilgili rivayetler üzerine”. EKEV Akademi Dergisi. Yıl: 17. Sayı: 56. Yaz 2013). İbn Haldun gibi bazı düşünürler bu ölçünün Hz. Âdem’in cennetteki boyu olduğunu söylemiştir.

Hz. Âdem’in dünyaya ilk gönderildiği zaman günümüzdeki insanoğlundan katbekat daha uzun olduğunu, zaman içerisinde âdemoğullarının boyunun kısaldığını düşünenler, Buharî’de geçen hadiste bahsedilen Hz. Âdem’in boyunu temsil etmek üzere metrelerce uzunlukta ve genişlikte elbiseler dikip sergilemekte.

Bahsi geçen hadisin etkisiyle hazırlanan aşağıdaki devasa kıyafet, sosyal medyada “Hz. Âdem’in giymiş olduğu elbise” vurgusuyla paylaşılmıştı.

 

hz ademin gomlegi

 

Bahse konu görseli “Suudi Arabistan’da Hz Ademin gömleğini sergilediler maşallah diyelim.” notuyla aktaran paylaşım örneği:

 

suudi-arabistan-hz-ademin-gomlegi

Şüphe ile yaklaşan aktarım örneği:

Uzaktan Gelen (@Uzaktan_Gelen_): “Ademin gömleği Suudi Arabistan da sergilenmiş miş.! Cahil bilmez; Buna arkeolojik ve evrimsel bir kanıt olmadığı gibi, fiziksel olarak da bir insanin bu kadar büyük olması mümkün değil; İnsanın boyutlarını aynı oranda büyütürseniz, hacmi uzunluğuna oransal çok daha fazla büyür (V =m³). Yani İnsanın bacakları kütlesini taşıyamaz, çöker.”

 

Kumaşı, dikimi, düğmesi, cebi gibi detayları dikkat çeken dev kıyafet, binlerce yıldır bozulmadan durmuş ve ilk insan tarafından giyilmiş değil.

Arap coğrafyasında erkeklerin yaygın şekilde giydiği “kandura”, “dişdaşa” ya da “thobe” (ثَوْب) olarak adlandırılan beyaz entari, yukarıda da aktarıldığı üzere Hz. Âdem’in giydiği düşünülen elbisenin modern bir replikası.

Yani görseller, “Hz. Âdem’e ait elbise” yerine “Hz. Âdem’in rivayet edilen boy ölçülerine göre dikilmiş elbise” şeklinde yorumlanmalı.

Söz konusu dev elbise fotoğrafının Malezya’da bulunan Selangor İslâmî Sanatlar Kompleksi‘nde (Kompleks Seni Islam Antarabangsa Selangor) kaydedildiği anlaşılıyor.

Aynı lokasyondan farklı görseller:

 

hz ademin gomlegi

 

hz adem dev elbise

 

hz ademin gomlegi

 

Hz. Âdem’in rivayet edilen fiziksel ölçüleri baz alınarak benzer şekilde farklı elbiseler de dikilerek sergilenmişti.

 

hz ademin kiyafeti

 

hz adem elbise

 

hazreti adem elbise

 

hazreti adem kiyafet

 

Sanal alemde paylaşılan diğer görseldeki yaklaşık 30 metre uzunluğundaki elbisenin, hadiste geçen beden ölçüsüne göre Suudi Arabistan’dan Hamdan bin Audah Al Baheriy Al Mas’udi adlı bir şahıs tarafından 4 terzinin yardımıyla 18 günde tamamlandığı aktarılmaktadır (Malezya’da kaydedilen görselin adı geçen Suudinin eseri olduğunun sanıldığı da görülüyor).

 

2 Yorumlar

  1. Ahmet karabıçak Reply

    Sigara cebimi o ? Ula kumaş nezaman icat edildide gömleği yaptı dugmeside var tövbe bismillah

    • haberi okumadan yorum yapmasaydınız keşke.Gömlek varsayımlar üzerine zamanımızda hazırlanmış

Yorumunuzu yazınız...