Videoda Görülen Toplu Mezarın İtalya’da Koronavirüs Salgınında Yaşamını Yitirenler İçin Oluşturulduğu İddiası Asılsız

İtalya’dan koronavirüs salgınında ölenler için oluşturulan toplu mezara ait sanılan videonun koronavirüsle ya da İtalya’yla bir ilgisi bulunmuyor. Bahse konu video, 2007 yapımı Pandemic adlı diziden.

Yanlış İddia

 

Koronavirüs salgını hakkında paylaşılan asılsız iddialar daha önce görülmedik boyutlara ulaştı. Bu dezenformasyon ve malenformasyon sürecinde 2020 yılı öncesinde salgın hastalıkla ilgili yayınlanmış tüm görsel içeriklerin koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgisi bulunduğu iddiasıyla tekrar servis edildiğine şahit oluyoruz.

Bu durumun son örneğini, geçmişte yayınlanan salgın konulu bir dizideki toplu mezar sahnesinin İtalya’dan olduğu iddiasıyla dolaşıma sokulmasında rastladık.

 

View this post on Instagram

İtalya’dan koronavirüs salgınında ölenler için oluşturulan toplu mezara ait sanılan videonun koronavirüsle ya da İtalya’yla bir ilgisi bulunmuyor. Sosyal medyada “Position of Italy. Corona virüslü hastaları nasıl ortadan kaldırıyorlar Müslüman Türkiye Olduğumuza şükür edelim Bu hallere düşmemek için hep beraber evde kalalım” notuyla bahse konu toplu mezar sahnesini aktaran paylaşımlar yer aldı. Sanılanın aksine, toplu mezarları gösteren video İtalya’dan değil ve koronavirüsle bir ilgisi bulunmuyor. İtalya’da koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin naaşlarının bırakıldığı toplu mezara ait olduğu sanılan video, 2007 yapımı Pandemic adlı diziye ait. Anılan toplu mezar sahnesi, ABD’nin Los Angeles şehrinde kuş gribine yol açan virüsün yayılması karşısında bir doktorun aşı bulma mücadelesini aktaran dizinin 2. bölümünde yer alıyor. Bahsi geçen sahneyi 2. bölümün 62. dakikasında izleyebilirsiniz. #pandemic #dizi #aşı #mezar #toplumezar #salgın #hastalık #pozitif #negatif #covid #ncovid #covid19 #ncovid19 #corona #coronavirus #koronavirüs #korona #virüs #hastalık #doğrulama #yanlışlama #malumafuruş

A post shared by Malumatfuruş (@malumatfurusorg) on

 

Position of Italy. Corona virüslü hastaları nasıl ortadan kaldırıyorlar Müslüman Türkiye Olduğumuza şükür edelim Bu hallere düşmemek için hep beraber evde kalalım” notuyla bahse konu toplu mezar sahnesini aktaran paylaşımlardan biri şöyle:

 

İtalya toplu mezar
İtalya’dan koronavirüs salgınında ölenler için oluşturulan toplu mezara ait sanılan görseli paylaşan tweet

 

Sanılanın aksine, toplu mezarları gösteren video İtalya’dan değil ve koronavirüsle bir ilgisi bulunmuyor. İtalya’da koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin naaşlarının bırakıldığı toplu mezara ait olduğu sanılan video, 2007 yapımı Pandemic adlı diziden.

Anılan toplu mezar sahnesi, ABD’nin Los Angeles şehrinde kuş gribine yol açan virüsün yayılması karşısında bir doktorun aşı bulma mücadelesini aktaran dizinin 2. bölümünde yer alıyor.

Bahsi geçen sahneyi şuradan izleyebilirsiniz (62. dakikada):

https://youtu.be/5Tfg4KxBlwk?t=3720

 

Yorumunuzu yazınız...