Videonun Çin’de Koronavirüs Salgınından Sonra Kuran Yasağının Kalkması Nedeniyle Dağıtılan Kuran’a Eriştiği İçin Sevinen Çinlileri Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Koronavirüs salgınının nedeniyle İslâm dinine yönelimin yoğunlaştığı iddiasıyla birçok görüntünün bağlamından kopartılarak sosyal medyada paylaşıldığını daha önce aktarmıştık.

Örnekleyecek olursak, koronavirüs salgınının etkisiyle;

iddialarının gerçeği yansıtmadığını ortaya koymuştuk.

Bu defaki konumuz Çin Halk Cumhuriyeti’nde Kur’an-ı Kerim’e yönelik uygulanan yasağın kaldırılması nedeniyle kutsal kitaplarına kavuştuğu için sevinç duyan Çinlilere ait sanılan video.

 

 

Çin'de Kuran yasağı
“Çin’de Kur’an Yasağı Kalkınca” başlığıyla aktarılan bahsi geçen videoya ilişkin ekran görüntüsü

 

Koronavirüs salgını nedeniyle Çin’de Kuran yasağının kaldırıldığı ve Müslümanların Kuran okumasına izin verildiği, bu izinle birlikte Kuran’a erişen Çinli Müslümanların sevince boğulduğu iddiasını ve ilgili görüntüyü “Çin’de Kuran yasağı kalktı, Kur’an’a kavuşanlar“, “Çin’de Kuran yasağı kalkınca sevince bakın. Ya Rabbim ne büyüksün” gibi söylemlerle aktaran paylaşımlardan bazıları şöyle:

 

çinliler kurana kavuşuyor
Kuran’a kavuşan Çinlilere ait sanılan videoyu içeren paylaşım

 

çinliler kuran okuyor
Kuran’a kavuşan Çinlilere ait sanılan videoyu içeren paylaşım

 

Sanılanın Aksine Video Kaydında Kuran Değil İncil Dağıtılıyor

İddia edilenin aksine video yerde görülen bavullardan çıkan ciltli kitaplar Kur’an-ı Kerim değil, İncil, bavullardan çıkan ciltli kitapları öpüp ağlayan kişiler de Müslüman değil Hristiyan.

Video içeriğini arama motorlarında taradığımızda karşımıza görüntüdeki kişilerin Kuran’a değil, İncil’e kavuştuğu için sevinç duydukları anlaşılıyor.

Videonun ne zaman ve nerede çekildiği tespit edilemese de, video içeriği, ilk paylaşıma sokan profillerin Hristiyan misyonerler olduğu görülmektedir.

Görüntünün sanal alemdeki ilk izlerine ise 2013 yılında rastlanmaktadır:

 

Görüntüyü aktaran Hristiyan misyoner internet sitelerinin ve Youtube profillerinin, video kaydının Çinli otoritelerin İncil kopyalarının satışına yönelik uyguladığı baskı ve yasak nedeniyle kutsal kitapları İncil’e erişemeyen Çinli Hristiyanların ilk defa İncil’e eriştiği anı yansıttığını belirttikleri görülmektedir.

 

 

Hristiyan misyoner bir girişimin yayınladığı videoya şu açıklamanın eşlik ettiği görülmektedir:

“A video of Christians in China opening their bibles for the first time. Do you respond the same way when you open yours?

The lady is saying: “Thanks be to God, we need this book so much. When I see this book, I think of the brothers and sisters who have helped us and brought this to us with their blood and spirit. This is what our church needs so much right now.””

 

“Çin’deki Hıristiyanların ilk kez İncil’lerini açtığı andan bir videosu. Sizinkini açtığınızda da aynı şekilde mi tepki veriyorsunuz?

Kadın diyor ki: “Tanrı’ya şükürler olsun, bu kitaba çok ihtiyacımız var. Bu kitabı gördüğümde, bize yardım eden ve kanları ve ruhları ile bize bunu getiren (erkek ve kız) kardeşleri düşünüyorum. Kilisemizin şu an çok ihtiyacı olan şey bu.

(Bahse konu videoda görülen kadının Çince sarf ettiği sözlere ilişkin yukarıda aktarılan İngilizce ve Türkçe çevirinin doğruluğu tarafımızca www.cincetercuman.com.tr vasıtasıyla yaptırılan tercüme ile teyit edilmiştir).

 

İncil çinliler
İncil’e kavuşan Çinlilere ait videonun ekran görüntüsü

 

Videodaki kişilerin kavuştukları için sevinç duydukları kitabın Kuran olduğuna yönelik herhangi bir emare bulunmamakla birlikte, Kuran’ı elinde tutan kadınların İslâm dini tarafından uygun görülen tesettüre sahip olmadığı da video içeriğinin iddia edildiği minvalde olmadığına dair fikir sunmaktadır.

 

Yorumunuzu yazınız...