Videodaki İspanya’dan Sağlık Personelinin Koronavirüs Salgını Karşısından Çaresizlikten Dua Ettikleri İddiası

“İspanya’da bilim çaresiz kaldığı için doktorlar toplu dua etmeye başladı” iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan videodaki sağlık görevlileri, Gurudass’ın “Ek Ong Kar” adlı meditasyon melodisi eşliğinde “Ek Ong Kar” ya da diğer ismiyle “Adi Shakti Mantrası”nı söyleyerek meditasyon yapmaktadır.

 

Haber sitelerinde, iletişim platformlarında ve sosyal medyada “İspanya’da bilim çaresiz kaldığı için doktorlar toplu dua etmeye başladı” iddiasıyla bir videonun paylaşıldığına şahit olduk. Ancak, video içeriğinin aslından saptırılarak kullanıldığı anlaşılıyor.

Koronavirüs karşısında bugün için tıp çaresiz.. İspanya’da doktorlar durumun daha kötüye gitmemesi için toplu şekilde dua ediyor.” notuyla yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle:

 

ispanya dua edenler

 

ispanyada dua edenler

 

Bahsi geçen video şu şekilde:

 

 

Görüntüdeki sağlık görevlilerinin dua ettiği iddiasına ilişkin olarak bir de dua metni uydurulmuş:

“Ülkede, tıbbi malzeme, doktor, hastane, tedavi sıkıntı içinde olan ülkede artan vaka sayısına karşı doktorlar, çaresi dua etmekte buldu.

Kaydedilen görüntülerde hastane koridorlarında bir araya gelen doktorlar, kendilerine Tanrı’dan başka hiçbir gücün yardım etmediğini söyleyip, koronavirüs salgınında hastalananları “tedavi” etmesi için dua seansı gerçekleştirdi.

Hastane odasında kaydedilen görüntülerde birçok doktor ve sağlık çalışanının “Sana yalvarıyoruz Ey Tanrım, senin kudretin ışığında bize güç ver. Ölümleri durdurmak için senden ve Yüce İsa’dan sığınacağımız hiçbir şey yok. Bizlere yardım et, hasta olanları iyileştirmen için sana yalvarıyoruz. Sayısız insan evlerinde, dışarda hastalıktan acı çekerek yapayalnız ölüyor Tanrım.” diyerek yardım istediği belirtildi.”

 

ispanya sağlık görevlileri dua

 

Görüntüdeki sağlık görevlilerinin arasında dua edenler olabilir ama yaptıkları şeyin adı: MEDİTASYON

Video kaydı dikkatle dinlendiğinde, bahsi geçen sağlık görevlilerinin Ek Ong Kar Mantra Meditasyonu yaptığı anlaşılıyor.

Dinledikleri müzik Gurudass’ın “Ek Ong Kar” adlı meditasyon melodisi:

 

Videodaki sağlık personelinin “Ek Ong Kar Sat Nam Siri Wahe Guru” dediğini duyabiliyoruz. Yani ‘Ek Ong Kar’ ya da Adi Shakti Mantrasını söyledikleri anlaşılıyor.

Söz konusu mantradaki ifadelerin anlamı ise şöyle:

Ek Ong Kar Sat Nam Siri Wahe Guru

Ek Ong Kar: Yaratım ve Yaratıcı birdir. Tanrı ve ben birim.

Sat Nam: Gerçek benim kimliğimdir, ben O Gerçek olana aitim.

Siri: Yüce Olan

Wahe Guru: Sonsuz Bilgeliğe, Karanlıktan Aydınlığa Taşıyan’a selam olsun.

 

Video yabancı kaynaklarda meditasyon vurgusuyla paylaşılmış. Türkiye’den sosyal medya kullanıcıların İspanyol doktorların meditasyonunu yanlış yorumlama konusunda maharetlerini sergiledikleri anlaşılıyor.

 

ispanyol doktorlar meditasyon
Videoda İspanyol doktorların meditasyon yaptığını aktaran haber videoları

 

Atv Haber’in 1 Nisan 2020 tarihli yayınında da bu kayda yer verilmişti:

 

Bilimin çaresiz kaldığı iddiası ise ayrı bir absürtlük…

 

* Tespiti için Murad Çobanoğlu‘na teşekkürlerimizle…

 

Yorumunuzu yazınız...