Videoda ABD Başkanı Donald Trump’ın Koronavirüs Salgını İçin Okutulan Kur’an-ı Kerim’i Dinlediği İddiası Doğru Değil

ABD Başkanı Donald Trump’ın da koronavirüs salgını için okunan Kuran’ı dinlediği iddiası doğru değil. Paylaşılan video 21 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen dinlerarası dua etkinliğinden. ABD’de yeni seçilen başkanlar için bir gelenek halini alan ve farklı dinlerden temsilcilerin dua ettiği etkinlikte Donald Trump, Sudanlı İmam Mohamed Magid’in (Muhammed Majid) Hucurat Suresi’nin 13. ayeti ve Rum Suresi 22. ayetini dinlemişti.

Yanlış İddia

 

Koronavirüs salgını karşısında İtalya’nın yaşadığı dramatik durumun ardından İtalyanların yaşadıkları çaresizliğin etkisiyle İslamiyete yöneldiği iddiasını desteklemek amacıyla bazı asılsız iddialar dolaşıma girmişti. İtalya’da halkın Müslümanlarla birlikte namaz kıldığı ve secdeye kapandığı iddiasıyla bazı videolar bağlamından koparılarak servis edilmişti. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), koronavirüs salgınıyla ilgili vaka sayısında salgının merkezi Çin Halk Cumhuriyeti’ni geçerek birinci sıraya oturmasıyla birlikte ABD ile ilgili de benzer iddialar ortaya atılmaya başladı.

Koronavirüs salgını karşısında yaşanan çaresizliğin etkisiyle Kuran okutulmaya başlandığı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın da koronavirüs salgını için okunan Kuran’ı dinlediği iddiası bunlardan biri.

ABD Başkanı Donald Trump Kuran dinledi, corona virüs için edilen duaya katıldı” notunu içeren paylaşım şu şekilde:

 

abd başkanı kuran dinlerken
ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs salgını için okunan Kuran’ı dinlediği iddiasını içeren paylaşım

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kur’an-ı Kerim dinlerken görüntülendiği video şu şekilde:

 

Donald Trump Kuran’ı 2017 Yılı Ocak Ayında Başkanlığının İlk Gününde Dinlemişti

İddia edilenin aksine, Beyaz Saray’ın koronavirüsle savaşmak için Kuran resitali düzenlediği iddiasıyla paylaşılan videonun koronavirüs salgını ile bir ilgisi bulunmuyor.

Bahse konu video kaydı Donald Trump’ın ABD’nin 45. Başkanı olarak yemin ettikten sonra 21 Ocak 2017 tarihinde katıldığı Washington Ulusal Katedrali’nde düzenlenen dinler arası dua etkinliğinden.

 

donald trump kuran
ABD Başkanı Donald Trump’ın 21 Ocak 2017 tarihinde katıldığı dua etkinliğinin Fox News tarafından yayınlanan ilgili kaydı

 

Dinler arası dua etkinliğinin tamamının görüntülendiği aşağıdaki videonun 35:52. saniyesinden itibaren paylaşılan ilgili bölüm izlenebilir:

 

Donald Trump, eşi Melanie Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile birlikte katıldığı etkinlikte farklı dinlerden temsilcilerin dualarını dinlemişti. 24’ten fazla dinî liderin bulunduğu etkinlikte Kuran da okunmuştu. Donald Trump, Dulles Bölgesi Müslüman Derneği Başkanı Sudanlı İmam Mohamed Magid’in (Muhammed Majid) okuduğu Kur’an-ı Kerim’den 2 ayeti dinlemişti.

“Dinler arası dua hizmeti” (“Interfatih Prayer Service”) olarak adlandırılan farklı dinlerden temsilcilerin katıldığı piskoposluk cemaati tarafından düzenlenen bahsi geçen dua etkinliğin, ABD’de yeni seçilen başkanlar için bir gelenek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Donald Trump, ABD Başkanı olarak göreve başladığı ilk tam gününde bu etkinliğe katılım sağlamıştı. 

 

Donald Trump’ın Dinlediği Kuran Ayetleri

Sudanlı İmam Mohamed Mahid, ABD Başkanı Donald Trump’ın katıldığı törende Hucurat Suresi’nin 13. ayeti ve Rum Suresi 22. ayetini okumuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın mealine göre Hucurat Suresi 13. ayetin dilimize çevirisi şöyle:

“Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.”

Rum Suresi 22. ayetin meali ise şu şekildedir:

“O’nun kanıtlarından biri de, gökleri ve yeri yaratması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olmasıdır. Kuşkusuz bunda bilenler için ibretler vardır.”

İmam Mohamed Magid, anılan törende okuduğu Kuran ayetleri ile ilgili şu yorumda bulunmuştu:

“Beni, Ulusal Katedral seçti ve Kur’an-ı Kerim okumamı istedi. Bu fikir, Başkan Trump’ın ekibi tarafından da kabul gördü. Dua etmemi de onayladılar. Aslı itibarıyla Arapça okuyacağım ve sonradan İngilizce okuyacağım ayetler önceden görüldü ve kabul edildi. Okuyacağım ayetleri bilinçli olarak seçtim. Allah, zengin-fakir, siyah-beyaz gibi hiçbir ayrım yapmaz ve yapılmasını istemez. Bunu aktardım.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i, İslam dinin mesajını aktarma sorumluluğunu taşıdığım hissiyle okudum. İslam, farklılıkları kabul eden ve ayrımcılığa karşı çıkan bir dindir.

Seçtiğim iki ayetle Müslümanların Amerika’da hakimiyet kurma gibi bir çabalarının olmadığı gibi üzerlerine baskı kurulmasını da kabul etmediğini ve herhangi bir başka vatandaş gibi eşit saygı görmeyi beklediğini ifade ettim. Başkan dahil herkese, ırkçılığın tüm dinler tarafından reddedildiği gibi Amerikan değerleri tarafından da reddedildiğini hatırlattım.”

 

donald trump Kuran dinlerken

 

Yorumunuzu yazınız...