İsrail’de Koronavirüs Salgını Nedeniyle Yaşamını Yitiren Kimsenin Olmadığı İddiası Asılsız

İsrail’de koronavirüs nedeniyle ölenin olmadığı iddiası doğru değil. İşbu yazının hazırlandığı tarih (1 Nisan 2020) itibarıyla İsrail’de SARS-COV-2 nedeniyle vefat eden kişi sayısı 25’ti. 1 Nisan 2020 günü akşamı itibarıyla İsrail’deki Covid-19 vakaları sayısı 5.591 iken 97 kişi yoğun bakımda ve 76 kişi entübe vaziyette bulunmaktadır.

Yanlış İddia

 

Koronavirüs (Covid-19) salgını ortaya çıkmadan önce İsrail’le ilgili klasik şehir efsanelerinden biri “İsrail’de kanserden ötürü kimsenin ölmediği” iddiasıydı (İsrail’de hiç aşı yapılmadığı iddiasını da bu noktada anmak gerek). Dünya Sağlık Örgütü verileri, İsrail Sağlık Bakanlığı verileri ve basına yansıyan haberlere rağmen toplumumuzda İsrail’de kanser nedeniyle vefat eden kimsenin olmadığına inananlar mevcut.

Koronavirüs salgınının küresel ölçekte tehdit halini almasının ardından İsrail’de kanser vakaları hakkındaki bu yanlış bilginin koronavirüs hakkında da dile getirilmiş olabileceğini düşündük. Yanılmadık.

Resmî açıklamalar, basına yansıyan haberler ve yayınlanan istatistiklere rağmen sosyal medyada İsrail’de koronavirüs vakasına rastlanmadığı, İsrail’de koronavirüs salgınında yaşamını yitiren kimsenin olmadığı yönünde iddiaların dile getirildiği görülüyor.

“İsrail’de virüs yok”, “İsrail’de virüsten ölen yok”, “İsrail aşıyı bulmuş”, “dünyada koronavirüsten ölen Yahudi yok” gibi söylemleri içeren paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

 

İsrailde virüsten ölen
Koronavirüs salgını nedeniyle ölen İsrail vatandaşı ya da Yahudi’nin olmadığını öne süren paylaşımlar

 

İsrail'de koronavirüsten ölen
İsrail’de koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitiren kimsenin olmadığını öne süren Ekşi Sözlük girdisi

 

İsrail koronavirüs
İsrail’de koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitiren kimsenin olmadığını düşünen paylaşımlar

 

İsrail’de Koronavirüs Kaynaklı Vakalar ve Ölümler Gözlemlendi

İsrail’de koronavirüs nedeniyle ölenin olmadığı iddiası doğru değil.

İşbu yazının hazırlandığı tarih (1 Nisan 2020) itibarıyla İsrail’de SARS-COV-2 nedeniyle vefat eden kişi sayısı 25’ti. 1 Nisan 2020 günü akşamı itibarıyla İsrail’deki Covid-19 vakaları sayısı 5.591 iken 97 kişi yoğun bakımda ve 76 kişi entübe vaziyette imiş.

İsrail’in ilk koronavirüs vakası 21 Şubat 2020 tarihinde Diamond Princess adlı gemideki karantinadan dönen vatandaşında görülmüştü.

İsrail’de koronavirüs salgınından ötürü yaşamını yitiren ilk kişi 20 Mart 2020 tarihinde 88 yaşındaki Arie Even oldu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 19 Mart 2020 tarihinde ulusal ölçekte acil durum ilân etmişti. Başbakan Netenyahu, İsrail’de koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısının onbini bulabileceğini, bir ay içerisinde 1 milyon enfekte sayısına ulaşılabileceğini belirtmişti. Koronavirüs salgınının yayılımının düşürülmesi için İsrail’de çeşitli adımlar uygulamaya koyulmuştu.

(Güncelleme: 2 Nisan 2020 günü İsrail Sağlık Bakanı Yaakov Litzman ve eşinde koronavirüs tespit edilmiş, Başbakan Netenyahu da tekrar karantinaya alınmış).

Koronavirüs salgınına karşı İsrail’de aşı bulunduğu iddiası da afaki ve temelsiz görünüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün aktardığı üzere koronavirüse karşı etkili bir aşı henüz geliştirilememiş durumda (Şüphesiz, İsrail’de görülen vakaların yaygınlaşmasına rağmen gizli bir aşı bulunduğu ve dış dünyaya duyurulmadığını da iddia edenler olacaktır).

İsrail’in koronavirüs salgınıyla ilgili vaka, test ve kayıp verilerini İsrail Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs odaklı internet sitesinden, Dünya Sağlık Örgütü’nün durum raporlarından, Worldometers gibi internet siteleri ya da (aşağıda da sunulan) Johns Hopkins Üniversitesi Koronavirüs Kaynak Merkezi üzerinden takip edebilirsiniz.

 

israil koronavirüs verileri
1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla İsrail’in koronavirüs verileri

 

 

israilde koronavirüsten ölen

 

Yorumunuzu yazınız...