İsrail’i İlk Tanıyan Ülkenin Türkiye Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Türkiye Cumhuriyeti, İsrail’i ilk tanıyan ülke değildir. 14 Mayıs 1948 tarihin kuruluşunu ilân eden İsrail Devletini ilk tanıyan ülke ABD olmuştur. İsrail’in kuruluşunu duyurduğu aynı gün ABD, Başkan Harry S. Truman’ın aldığı kararla İsrail’i (de facto) tanımıştır (ABD’nin İsrail’i “de jure” tanıma işlemi ise 31 Ocak 1949 tarihinde gerçekleşmiştir).  Ülkemiz ise İsrail’i ABD’den yaklaşık 10,5 ay sonra 1 Nisan 1949 tarihinde tanıyarak resmi ilişki başlatmıştır. Dışişleri Bakanlığının 24/3/1949 tarihli ve 35970/115 sayılı yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu’nun 24/3/1949 tarihli toplantısında aldığı kararın 1 Nisan 1949 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte tanıma işlemi gerçekleşmiştir (Kaynaklarda 28 Mart 1949 tarihi de zikredilmektedir). Böylelikle Türkiye, İsrail’i tanıyan 44. ülke olmuş ve İsrail’i ilk tanıyan Müslüman (yoğun nüfusa sahip) ülke olarak tarihe geçmiştir.

 

İsrail'i İlk Tanıyan Ülkenin Türkiye Olmadığı Gerçeği
İsrail’in Tanınmasına İlişkin Resmi Gazete’de Yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı

 

israil devletini tanımaya karar verdik

 

İsrail’i İlk Tanıyan Ülkenin Türkiye Olduğunu Sanan Köşe Yazarları

Durum böyle iken, Türkiye’nin İsrail’i tanıyan ilk ülke olduğu yanlış iddiasını sürdüren köşe yazarlarını ortaya dökelim:

Yılmaz Özdil’in Hürriyet Gazetesi’ndeki “Ak’deniz…” başlıklı 7 Eylül 2011 tarihli yazısından:

"Yunan'la Kıbrıs'ta savaşıyorduk. İsrail devletini tanıyan ilk ülkeydik. İsrail'le ilişkimizi kestik. Aynı Yunan aynı İsrail'den silah alıyor."

Latif Şimşek’in Beyaz Gazete’deki “FETÖ 15 Temmuz’un Dört Numarası” başlıklı 1 Ağustos 2017 tarihli yazısından:

"Sonunda, 1948`de İsrail Devleti resmen kuruldu ve ne yazık ki, İsrail`i ilk tanıyan ülke de Türkiye oldu."

Şakir Tarım’ın Milli Gazete’deki “İsrail’le anlaşma ve kudüs tuzağı” başlıklı 30 Ağustos 2016 tarihli yazısından:

"Yine, sitede Türkiye’nin İsrail’i ilk tanıyan ülke olduğundan övgüyle söz edilmiş."

Sitede böyle bir bilgi yer almamaktadır.

Hasan Karakaya’nın Yeni Akit Gazetesi’ndeki “Heyy İsrail… Şehidlerimizi ver, köpeklerini al da git!” başlıklı 2 Haziran 2010 tarihli yazısından:

"Malûm, “İsrail’i ilk tanıyan ülke” Türkiye idi... Sanıyorum, “tanımayan ilk ülke” de Türkiye olacaktır... Gidişat, oraya doğru!.."

Yusuf Karaca’nın Yeni Mesaj’daki “Esat gidecek, Apo gelecekmiş” başlıklı 5 Ağustos 2012 tarihli yazısından:

"Türkiye İsrail’i tanıyan ilk ülke olmuştu. Sanırım sözde Kürdistan’ı tanıyan ilk ülke olma ününe de kavuşacak."

TV5 Haber’den Ali Haydar Haksal’ın “Türkiye’nin Onayı ile İsrail NATO’da” başlıklı 6 Mayıs 2016 tarihli yazısından:

"Türkiye ile İsrail’in dostluk adımları sıkı sıkıya devam ediyor. İsrail ile ilgili en önemli adımlar nedense hep Türkiye’den geliyor. İsrail’i ilk tanıyan ülke Türkiye."

 

İsrail'in Dilediği İlk Özür

 

İncelemek isteyenler için: İsrail’in tarihinde özür dilediği ilk ülkenin Türkiye olduğu iddiası hakkındaki incelememiz.

 

İsrail'i İlk Tanıyan Ülkenin Türkiye Olduğu İddiası

8 Yorumlar

 1. Haluk Büker Reply

  Türkiye israili tanıyan ilk müslüman ülke değildir. çünkü Türkiye müslüman bir ülke değildir. Laik cumhuriyetin dini yoktur.

  • Turkiye laik bir devlettir ama musluman bir ulkedir İslam devleti degildir.. Chp zamaninda 1949 yilinda martinda israili taniyan ilk Musluman ulke olduk..ABD bile bizden sonra tanimisti..Kimse zaten ilk ulke Turkiyedir demiyor ama ilk musluman ulke biziz.

   • malumatfurus Reply

    Türkiye’nin İsrail’i tanıyan ilk ülke olduğunu öne sürenlerden örnekler yazının son bölümünde aktarılmıştır, göz atabilirsiniz. Bu iddia yaygın şekilde aktarılan yanlış bir husustur.

 2. Sayfa mizampajından ve konunun işleniş şeklinden fena halde İsrail sevdalısı olduğunuz belli oluyor. Sorun yok ,herkes dinin gereğini yapar. Bari bir de Amerika veya roytersin dünyaya yayınladığı yalan yanlış haberleri yayınlasanız. Yüzde 90 ı gerçek olan fotoğraflardan cımbızla seçtğiniz ve benim hişçbir yerde görmediğim o fotoğrafları yayınladığınıza göre bunu da yapmanız zor olmasa gerek. Şu anda yayınlanan binlerce haber ve fotoğraf var ve hepsi gerçek. Aralarından belki de kasıtlı olarak (aynen Fetö taktiği: doğruların arasına yalanları serpiştirmek,böylece işi sulandırmak) alınan bu fotoğraflarla algı oluşturmak istiyorsunuz. Bunlar İsrailin VAHŞİ BİR DEVLET OLDUĞU GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ.

 3. Yazıda ilk, ikinci veya üçüncü olunduğuyla övünüldüğünü sanıp İsmet İnönü’ye hakaret eden bazı kanı bozuklar var :)) Gerizekalı bu aptallar.

 4. 1ocak 1949 ile 1 Nisan 1949 arasında 10,5 ay mı var? Kendi yalanınızı kendiniz ortaya çıkarmışsınız..aynı İsrail ve Amerika gibisiniz!( bu litaretüre giren yeni bir hakaret cümlesidir)

Yorumunuzu yazınız...