Görselin 7 Ekim 2023 tarihli İsrail-Hamas saldırılarının ardından Azerbaycan’da yüksek katlı binalara İsrail bayrağının yansıtıldığı ana ait olduğu iddiası doğru değil

Azerbaycan’da Bakü’deki Alev Kuleleri adlı binalara İsrail’e destek için İsrail bayrağının yansıtıldığı iddiasıyla paylaşılan görsel 2015 yılından. Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’na katılan tüm ülkelerin bayrakları yansıtılmış.

Yanlış İddia

 

7 Ekim 2023 günü gerçekleşen İsrail ve Hamas saldırılarıyla ilişkilendirilerek birçok eski tarihli görüntü güncel olduğu iddiasıyla paylaşıldı (Konuyla ilgili derlememizi inceleyebilirsiniz).

Bunlardan biri de Azerbaycan’da İsrail’e destek için yüksek katlı bazı binalara İsrail bayrağının yansıtıldığını gösterdiği iddiasıyla paylaşılan görseldi.

Azerbaycan’ın İsrail ile tarihsel olarak sıcak bir ilişkisi olduğu, Ermenistan’ın da Rusya ve İran’a yakın olduğu, bu nedenle Hamas saldırılarının ardından Azerbaycan’ın İsrail’e destek mesajı verdiği iddiasıyla paylaşılan eski tarihli görsel şu şekilde:

 

 

Eski tarihli görseli güncel olduğu iddiasıyla sunan paylaşım örnekleri:

 

Daktilock (@daktilock): “Azerbaycan’da bazı binalara İsrail bayrağı yansıtıldı..”

 

azerbaycanda-binalara-israil-bayragi-yansitildi

 

Türkiye Gerçekleri (@MstSelanik): “Azerbaycan, İsrail bayraklarıyla donatılıyor…”

 

Ercan Yaşar İlhamoğlu (@IlhamogluErcan): “Azerbaycan’da yüksek katlı binalara İsrail bayrağı yansıtıldı. Hamas ve filistinli gruplar Ermenistanı desteklemişti..”

 

 

İsrail bayrağının yansıtıldığı görülen binalar Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki Alev Kuleleri (Flame Towers) adlı siteden.

Ancak, Hamas saldırıları karşısında İsrail’e destek için Azerbaycan’daki Alev Kuleleri’ne İsrail bayrağının yansıtıldığı iddiasıyla paylaşılan görsel güncel değil, 2015 yılından.

2015 yılında Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’na katılan tüm ülkelerin bayrakları Alev Kuleleri’ne yansıtılmış.

 

 

Azerbaycan’ın ABD’nin Los Angeles kentindeki konsolosluğunun Twitter / X hesabında bahsi geçen görsel 30 Haziran 2015 günü paylaşılmış.

 

azerbaycan-binalara-israil-bayragi-2015

 

Avrupa ülkelerinin katılımıyla yapılan Avrupa Oyunları’nın ilki olma özelliğini taşıyan 2015 Avrupa Oyunları 12-28 Haziran 2015 tarihleri arasında Bakü’de düzenlenmişti.

Azerbaycan, Avrupa Oyunları’nın tanıtımı için Alev Kuleleri’ne yansıtılan mesajları kullanmıştı.

 

 

Yani, Azerbaycan’daki bu binaya İsrail bayrağının yansıtılmasının 7 Ekim 2023 günkü ya da başka tarihli bir çatışma ile bir ilgisi bulunmuyor.

 

Azeri Times gibi bazı Azerbaycan’dan sosyal medya hesaplarının 2015’ten görseli kullanarak İsrail’e destek mesajı açıklamalarının bu yanlış algıyı tetiklediği söylenebilir.

 

Azerbaycan’dan sosyal medya kullanıcıları da Bakü’deki Alev Kuleleri’nin son görüntülerini paylaşarak binalara İsrail değil kendi ülkelerinin bayrağının yansıtıldığını beyan etti.

 

alev-kuleleri-azerbaycan-bayragi

 

 

Yorumunuzu yazınız...