İsrail’i Boykot Etmek İsteyen Bir Vatandaşın Marketten Satın Aldığı Coca-Cola Şişelerini Sokağa Döktüğü Görüntünün Güncel Olduğu İddiası Doğru Değil

 

Hamas’ın silahlı kanadı Izzeddin Kassam, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” isimli bir operasyon başlattıklarını duyurdu. Gazze’den İsrail’e çok sayıda roket atıldı. Atılan roketlerden bazıları Askalan (Aşkelon) kentine isabet etti. İsrail’in de Gazze’ye saldırıları başladı.

 

7 Ekim 2023 günü Hamas ve İsrail arasında yaşanan saldırıların ardından İsrail’i boykot etmek isteyen bir vatandaşın marketten parasını vererek satın aldığı Coca-Cola şişelerini sokağa döktüğü anı yansıttığı iddiasıyla bir video sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde dolaşıma girdi.

 

İsrail’i protesto etmek için harekete geçen vatandaşın parasını vererek satın aldığı Coca-Cola’ları sokağa döktüğü anı yansıttığı iddiasıyla bahsi geçen videoyu aktaran örnekler şöyle:

 

Aykırı (@aykiricomtr): “İsrail’i boykot etmek isteyen bir vatandaş satın aldığı Coca-Cola’ları sokağa döktü!”

 

israili-boykot-kola

 

23 DERECE (@yirmiucderece): “Klasik görüntüler! İsrail’i boykot etmek isteyen bir vatandaş, satın aldığı Coca-Cola’ları sokağa döktü!”

 

 

Politic Türk (@politicturk): “Türkiye’de bir kişi aldığı Coca Cola’ları yere dökerek İsrail’i protesto etti!”

 

OdaTV: “İsrail’i boykot etmek için litrelerce Coca-Cola’yı döktü İsrail ve Hamas arasında yaşanan olaylardan sonra İsrail’i protesto etmek isteyen bir genç, marketten aldığı Coca-Cola’yı sokağa döktü.”

 

Yeniçağ: “Yaşanan gelişmeler sonrası, Türkiye’de yaşayan bir gencin sosyal medyada gündeme oturdu. Kaldırımın kenarına oturan genç, İsrail’i boykot etmek için marketten aldığı kolaları yola döktü.”

 

Haber (@Haber): “Sokak ortasında yere kola dökerek İsrail’i ‘boykot’ eden vatandaşlar, sosyal medyada gündem oldu.”

 

Görüntü sanılanın aksine güncel değil.

 

 

Kaynağı tespit edilemese de 7 Ekim 2023 tarihinde yaşanan saldırılar öncesinde sanal alemde izine rastlanabiliyor.

Coca-Cola şişelerinin İsrail’i protesto amacıyla sokaklara boşaltıldığı (arka planda bir erkeğin (“Dök onu da. İsrail’i boykot” dediği duyulan) video 2023 yılı Temmuz ayında sosyal medya platformlarında paylaşılmış.

 

kola-israil-protesto

 

Örneğin, 18 Temmuz 2023 günü Facebook’ta söz konusu “kolalı İsrail protestosu” videosu hakkında şu yorumda bulunulmuş:

“Böyle salaklar bu dünyada yaşamasın. İsrail’in çokta umrumda senin döktüğün kola. Kolayı parayla alıp İsrail’e kazandirdiktan sonra böyle boykot mu olur? Allah senin canını sokak hayvanlarına versin.”

 


Vatandaşların İsrail’i satın aldığı kola şişelerini yola boşaltarak protesto ettiği görüntülere geçmişte şahit olmuştuk.

 

Manisa’da İsrail’i boykot etmek isteyen vatandaşın marketten aldığı meşrubat şişelerini yola boşalttığı görüntü 2014 yılında büyük ilgi çekmişti.

 

israili-boykot-icin-kolayi-sokaga-doken

 

Bahsi geçen vatandaş Coca Cola şişelerini şu sözlerle sokağa dökmüştü:

“Her yeri karıştırıyorlar Suriye’yi Mısır’ı yazık günah değil mi oradaki Müslümanlara. Ha bunların paralarıyla hep şey yapıyorlar. Mısır’daki Suriye’deki Müslümanlara eziyet yaptıkları için ben de onların canını böyle mallarını böyle eziyorum ve döküyorum.”

İsrail’in Gazze’ye yaptığı katliamı protesto eden bakkal, dükkanındaki bütün kola şişelerini sokağa boşalttı.” ifadeleriyle de paylaşılan görüntü şu şekilde:

 

 

 

Coca Cola’nın “48 saat daha almazsak” iflas edeceğini açıkladığı iddiasını da ele almıştık.

 

Coca Cola’nın “48 Saat Daha Almazsak” İflas Edeceğini Açıkladığı İddiası

 

Yorumunuzu yazınız...