İsrail’in Gazze’ye Yönelik 7 Ekim 2023 Günkü Bombardımanına Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Videoda İsrail’in 2021 Yılında Gazze’deki Al Shorouk Kulesi’ni Bombalayarak Yıktığı An Görülüyor

 

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları 7 Ekim 2023 günü sabahı İsrail’e karşı saldırıya geçti. Hamas üyeleri, İsrail güvenlik güçlerine saldırılar düzenledi ve şehir meydanlarını kontrol altına almaya çalıştı. “Aksa Tufanı” ismi verilen Hamas operasyonu sonrası İsrail ordusu “savaş durumu alarmı” ilan etti ve Gazze Şeridi’de saldırılar düzenledi.

Bu saldırılardan bazıları haber kuruluşlarının canlı yayınlarında görüntülendi.

 

 

Sosyal medya platformlarında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ait olduğu iddiasıyla eski tarihli ünlü bir görüntü dolaşıma sokuldu (Eski tarihli olduğu hâlde güncel olduğu iddiasıyla dolaşıma sokulan görüntülere ilişkin derlememize de göz atabilirsiniz).

 

The World (@humantheworld): “Son Dakika: İsrail, Demir Kılıç Operasyonunu başlattı İsrail, Gazze’deki üçüncü kuleyi yıktı, Filistinli teröristleri ortadan kaldırdı #Gaze #hamas #güneynisrael”

 

 

 

Söz konusu görüntü 7 Ekim 2023 gününe değil, 2021 yılı Mayıs ayına ait. Güncel sanılan videoda Gazze’de Hamas’ın barındığı ileri sürülen Al Shorouk Kulesi’nin İsrail Ordusu tarafından roketli saldırıyla yıkıldığı an görülüyor.

 

Bahsi geçen görüntüye 2021 yılı Mayıs ayında değinmiştik:

 

 

İsrail ordusu, The Associated Press ve Al Jazeera gibi uluslararası basın kuruluşlarının ofislerinin yer aldığı Gazze’deki binayı savaş uçaklarıyla 15 Mayıs 2021 tarihinde bombalayarak yıktı.

 

 

Saldırı öncesinde 12 katlı al-Jalaa adlı bina sahibini arayarak binanın boşaltılması talep edildi.

 

 

Saldırıdan önce AP ve diğer basın kuruluşlarından temsilcilerin binayı boşaltma hazırlıkları şöyle kaydedildi:

 

 

İsrail ordusu, savaş uçaklarının füzelerine hedef olan binada Hamas’ın faaliyette bulunduğu ve sivilleri kalkan olarak kullandığını öne sürdü.

 

Israil Defence Forces: “Sivillere önceden uyarı verdikten ve tahliye zamanı verdikten sonra IDF savaş uçakları, Hamas’ın askeri istihbarat varlıklarının bulunduğu çok katlı bir binayı vurdu. Binada Hamas’ın arkasına saklandığı ve kasıtlı olarak canlı kalkan olarak kullandığı sivil medya ofisleri bulunuyordu.”

 


Al Jazeera Medya Ağı Genel Müdür Vekili Dr. Mostefa Souag, saldırıyı “barbarca” olarak nitelendirdi ve İsrail’in sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. Yapılan açıklamada, “Bu iğrenç suçun amacı medyayı susturmak ve Gazze halkının anlatılmamış katliamını ve acılarını saklamaktır” ifadeleri kullanıldı.

AP CEO’su Gary Pruitt yaptığı açıklamada, Gazze ofislerinin yer aldığı binada Hamas’ın faaliyette bulunduğuna dair bir emare olmadığını belirtti.

Pruitt, “bugün olanlardan sonra dünya Gazze’de olan biten hakkında daha az haberdar olacak” dedi.

 

 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze’de bombalanan basın kuruluşlarının yer aldığı binada Hamas’ın faaliyette bulunduğuna yönelik bir delil göremediğini açıkladı.

 

 

AP ve Al Jazeera, saldırıyı İsrail’in Hamas’la mücadele sürecinde Gazze’den yayın yapabilecek kuruluşları susturma girişimi olarak niteledi.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...