Hamas’ın Siyasi Ofisi Başkanı İsmail Haniyeh’in Arkasında Türk ve Filistin Bayraklarıyla Hutbe Verirken Görüntülendiği Fotoğraf Güncel Değil, 2010 Yılında Mavi Marmara Saldırısının Ardından Kaydedilmiş

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 Cumartesi günü sabahı İsrail yerleşkelerine başlattığı saldırının ardından, Hamas’ın Siyasi Ofisi Başkanı İsmail Haniyeh’in minberde arkasında Türk ve Filistin bayraklarıyla hutbe verirken görüntülendiği eski tarihli fotoğraf yeniden dolaşıma sokulmuş.

 

Gizli Servis (@gizliservis06): “Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye: Ay Yıldızlı bayrağımız altında hutbe.”

 

hamas-turk-bayragi-hutbe

 

Hamas lideri İsmail Haniyeh’in arkasında Türk bayrağıyla hutbe verdiği fotoğraf, “Mavi Marmara saldırısı”nın akabinde 4 Haziran 2010 günü Gazze’deki El Ömeri (Al-Omari) camisinde kaydedilmiş.

 

Haniyeh Cuma namazında minberde yaptığı konuşmada İsrail ordusunun 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’ye insanî yardım taşıyan Mavi Marmara’yı durdurmasına değinmiş.

 

Aynı açıdan farklı bir fotoğraf Dünya Haber Ağı’ndan (World News Network – WN) Ahmed Deeb tarafından kaydedilmiş ve WN internet sitesinde şu açıklama ile sunulmuş:

“Fotoğraf: Solda Filistin bayrağı ve sağda Türk bayrağıyla çevrili Gazze Hamas Başbakanı İsmail Heniye, 4 Haziran 2010 Cuma günü Gazze Şehri’ndeki Al-Omari camisinde Cuma namazı sırasında konuşurken tepki gösteriyor. İsrail’in Gazze’ye giden bir yardım filosunu hedef alan ve ardından gelen çatışmada çoğu Türk olmak üzere dokuz Filistin yanlısı eylemciyi öldüren deniz baskını sonrasında. İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı abluka, militan Hamas grubunun üç yıl önce bölgede iktidarı ele geçirmesinin ardından uygulanmıştı. İsrail, ablukanın amacının silahları Gazze’den uzak tutmak ve Hamas yöneticilerine baskı uygulamak olduğunu söylüyor. (Fotoğraf: Ahmed Deeb/WN)”

 

hamas-turk-bayragi-hutbe

 

Farklı sitelerde fotoğrafın bağlamı şu notla açıklanmış:

Üst düzey Hamas lideri İsmail Heniye, 4 Haziran 2010’da Gazze Şehri’ndeki El Ömeri camisinde Cuma namazı sırasında İsrail’in Gazze’ye giden bir yardım gemisine el koymasıyla ilgili konuşuyor. İsrail denizcileri Pazartesi günü Gazze’ye giden Türk yardım gemisine baskın düzenledi ve en az dokuz yanlısı -Filistinli eylemcilerin öldürülmesi, diplomatik bir krize ve BM Güvenlik Konseyi’nin acil oturumunun tetiklenmesine neden oldu. REUTERS/Mohammed Salem

 

4 Haziran 2010 yılında Türkçe haber sitelerinde bahsi geçen fotoğraf “Türkiye bayrağıyla hutbe verdi” başlığıyla şu metinle aktarılmış:

 

“Gazze’de ve Lübnan’da Cuma Namazı hutbelerinde Heniyye ve Salah’ın arkalarında Türk bayrakları vardı.

 

Gazze ve Lübnan’daki hutbelerde konuşan Hamas lideri İsmail Heniye ve İslami Hareket Lideri Şeyh Raid Salah’ın bulunduğu mimberlerde Türk bayrakları vardı.

 

Hamas lideri İsmail Heniye, Cuma hutbesinde yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Gazze halkına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Gazze’deki Ömeri camisinde Cuma namazını kıldıran ve Cuma hutbesini okuyan Gazze’nin yönetimini elinde bulunduran Hamas’ın Başbakanı İsmail Heniye, 31 Mayıs tarihinin İsrail’in çöküşünün başlangıcı olduğunu ve yardım gemilerine düzenlenen kanlı operasyonun bölgede bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Heniye, Filistin halkına yardım ve desteklerinden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsrail ile ilişkilerin eskisi gibi olmayacağını belirttiğini de sözlerine ekleyen Heniye, bölgedeki en büyük problem olduğunu belirttiği Gazze’deki kuşatmayı kaldırmak için herkesi işbirliğine çağırdı.

Gazze’yi işgal stratejisinin başarısızlığa uğradığını da belirten İsmail Heniye, sabrın galip geldiğini de sözlerine ekledi. Öte yandan Heniye’nin hutbe okuduğu mimberdeki yan yana Türkiye ve Filistin bayrakları dikkat çekti.

 

Gazze’ye insani yardım götüren filoda bulunan İslami Hareket lideri Raid Salah, salıverilerek Lübnan’a gönderildi. Salah Lübnan’da bulunan Ayn el Hilva göçmen kampında bulunan mescidde hutbe konuşması yaptı. Konuşmasında İsrail’e lanet okuyan Salah, gemi filosunun çok büyük bir cesaret örneği göstererek Gazze ablukasını kırmaya çalıştığını söyledi.”

 

FETÖ nedeniyle kapatılan Cihan Haber Ajansı tarafından kaydedilen söz konusu fotoğraf Abdurrahman Çetinkaya tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde Flickr‘a yüklenmiş.

 

Yorumunuzu yazınız...