Forbes’un 2023 Yılı Ekim Ayı Sayısının Kapağında Hamas Lideri Halid Meşal’in 5 Milyar Dolar Serveti İle Milyarderler Listesinde Olduğunu Aktardığı İddiası Doğru Değil

 

Hamas’ın siyasi kanadının liderlerinden Halid Meşal’in 5 milyar ABD doları büyüklüğünde servete sahip olduğunun ABD merkezli iş dünyası dergisi Forbes’un 2023 yılı kapağında aktarıldığı sanılmış.

 

Forbes’a ait sanılan sahte kapak görseli şöyle:

 

forbes-halid-mesal

 

Paylaşılan sahte kapak görselini gerçek olduğu iddiasıyla aktaran paylaşım örneği:

 

Ruken Hatun Turhallı (@rukenturhalli): “Amerikan İş Dünyası Dergisi Forbes, Hamas Lideri Halid Meşal’in 5 Milyar Dolar serveti ile Milyarderler listesinde olduğunu kaydetti. Ekmeğe, suya aç halkının özgürlüğünü ve geleceğini çalan bir lisanslı hırsız olarak manşete taşıdı.”

 


Finans, endüstri, yatırım, pazarlama, teknoloji, iletişim, bilim, siyaset ve hukuk gibi konularda içerik sunan Amerikan dergisi Forbes‘un Hamas lideri Halid Meşal’in serveti hakkında bir kapağı bulunmuyor. 

 

Söz konusu görseli İsrail Dışişleri Bakanlığı resmî sosyal medya hesapları üzerinden paylaştıktan sonra hiciv ve temsil amacıyla hazırlandığını, kapak görselinin gerçek olmadığını belirtti.

“Congratulations to Hamas leader Khaled Mashal on reaching a net worth of 5 BILLION dollars while more than half of his own citizens in Gaza live under the poverty line.

It pays to be a mass murderer terrorist .

The magazine cover above is satire and illustrative but you know what is very real?

The bank accounts of Hamas leaders filled with billions of dollars at the expense of innocent civilians in Gaza.”

“Gazze’deki vatandaşlarının yarısından fazlası yoksulluk sınırının altında yaşarken, Hamas lideri Halid Meşal’i net serveti 5 MİLYAR dolara ulaştığı için tebrik ediyoruz.

Kitlesel katil bir terörist olmanın bedeli var.

Yukarıdaki dergi kapağı hiciv ve açıklayıcı ama neyin çok gerçek olduğunu biliyor musunuz?

Hamas liderlerinin banka hesapları Gazze’deki masum sivillerin pahasına milyarlarca dolarla doldu.”

 

 

Halid Meşal’in yönetiminde Hamas’ın yürüttüğü sosyal yardım programları için dünyanın dört bir yanındaki bağışçılardan para Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ne aktarıldı.

Bu süreçte Hamas liderleri “Filistin davası üzerinden kendi halkını sömüren Filistin liderlerinin ahlaki ve vicdani sınırları zorlayan kandan beslenen milyonerler” olmakla suçlandı.

2014 yılında bazı basın organları Meşal’in servetinin büyüklüğünün 2 ila 5 milyar dolar arasında olduğunu, Mısır bankalarında ve Körfez ülkelerinde yatırımlarının bulunduğunu, emlak projelerine yatırım yaptığını ileri sürdü (Bu iddiayı açık kaynak üzerinden doğrulamak / yanlışlamak mümkün değil)

Halid Meşal’in serveti hakkında 2014 yılında ileri sürülen iddia, 7 Ekim 2023 günkü Hamas saldırılarının ardından İsrail basınında yeniden paylaşıldı:

“Arap medyasına göre eski Hamas Başkanı Halid Meşal’in on yıl önce milyarlarca dolarlık bir serveti vardı; son tahminlere göre 5 milyar dolar. Yatırım portföyü Mısır’daki bankalardan ve Basra Körfezi ülkelerindeki gayrimenkul projelerinden oluşurken kendisi de Katar’da lüks bir yaşam sürüyor.”

 

 

Halid Meşal Kimdir?

Halid Meşal, 28 Mayıs 1956 tarihinde Batı Şeria’nın Nablus kentinde doğdu.

Ailesi, 1948 Arap-İsrail Savaşı’ndan sonra Ürdün’e göç etti.

Ürdün’de eğitim gördü. 1979 yılında Ürdün Üniversitesi’nden kimya mühendisliği alanında mezun oldu.

Meşal, 1987 yılında Hamas’ın kurucularından biri oldu (Filistinlilerin 1987’de İsrail işgaline karşı Birinci İntifada’ya başlaması ile kurulan Hamas’ın (Filistin’in bağımsızlığı ve egemenliği için mücadeleyi, İslami değerlerin hakimiyetini ve sosyal adaleti önceleyen) siyasi programının temelini oluşturan “İslami direniş programı”nı hazırlayan kişilerden biri olarak kabul ediliyor). 1991 yılında Hamas’ın siyasi bürosunun başına seçildi.

Siyasi kanadının liderliğini yaptığı süre boyunca, Hamas’ın Filistin sorununa çözüm bulma çabalarını yönetti.

1987 yılından 1991 yılına kadar Hamas’ın Kuveyt temsilciliğini üstlendi. Irak’ın 1990 yılında Kuveyt’i işgali ile Körfez Savaşı’nın başlamasıyla Ürdün’e göç etti. 1997 yılında, İsrail İstihbarat Servisi Mossad tarafından Ürdün’de suikast girişimine uğradı. Ürdün’ün 1999’da Hamas liderliğini ülkeden çıkarmasından sonra Suriye’nin başkenti Şam’a geçti. 2012 yılında patlak veren Arap Baharı’nın ardından yaşanan gelişmelerin etkisiyle Şam’ı da terk eden Meşal, Katar’a geçti. Günümüzde Katar’da yaşamaktadır.

Meşal, 2006 yılında Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki parlamento seçimlerini kazanmasının ardından, Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki liderliğini de üstlendi.

Gazze Şeridi’nde Hamas’ın yönetimi sırasında, İsrail ile çatışmaların yoğunlaşmasına neden olan bir dizi eyleme imza attı.

2017 yılında Hamas’ın siyasi bürosunun başından çekildi ve yerine İsmail Heniyye seçildi. Meşal, günümüzde de Hamas’ın siyasi liderlerinden biri olarak kabul edilmektedir

Meşal, İsrail’in Filistin topraklarından çekilmesi ve Filistinlilere tam bağımsızlık verilmesi gibi ön koşullar ile İsrail ile barış müzakerelerine açık olduğunu ifade etti.

1981 yılında evlenen Meşal, yedi çocuk babasıdır.

 

 

Yorumunuzu yazınız...