Hamas’ın silahlı kanadı El Kassam Tugayı tarafından 7 Ekim 2023 günü gerçekleştirilen saldırıların ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukası, bombardımanları ve kara harekâtı sürecinde Hamas’ın üst düzey yöneticileri hakkında farklı iddialar ortaya atıldı.

Bu iddialara kimi zaman da eski tarihli görüntüler eşlik etti.

Bu tip güncel olmayan görüntülerden biri Hamas’ın Siyasi Ofisi Başkanı İsmail Haniyeh’in Gazze abluka altındayken Katar’da gününü gün ettiği iddiasıyla paylaşılan videoydu.

Bahsi geçen video:

 

 

2016 yılından videoyu güncel olduğu iddiasıyla aktaran paylaşım örnekleri:

 

“Milyarder İsmail Haniyeh, Amerikan üssünün yakınında Doha, Katar pazarlarında oturuyor ve yürüyor … Onu, istediği aptallara söylediği ifadeden koruyan gardiyanların sayısına dikkat edin.”

 


 

Ayşe Baltacıoğlu-Brammer (@BrammerAyse):

“The leader of Hamas enjoying attention in a high-end mall in Qatar like a celebrity while thousands are dead in Palestine/Israel because of him. Shame on him, shame on people treating him like a hero.”

“Onun yüzünden Filistin/İsrail’de binlerce kişi ölürken, Hamas lideri Katar’daki lüks bir alışveriş merkezinde bir ünlü gibi ilginin tadını çıkarıyor. Yazıklar olsun ona, ona kahraman gibi davranan insanlara yazıklar olsun.”

 

Bahsi geçen video, 2021 yılında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıda bulunduğu günlerde Hamas lideri İsmail Haniyeh ile Bilal Erdoğan’ın Katar’da bir arada görüntülendiği iddiasıyla da kullanılmıştı.

 


 

Hamas lideri İsmail Haniyeh’in Katar’da görüntülendiği video kaydı, bazı sosyal medya kullanıcılarının iddiasının aksine güncel değil, 2016 yılından.

 

Söz konusu görüntü Youtube’e 2016 yılında 23 Aralık 2016 tarihinde Katar’ın başkenti Doha’daki Souq Waqif adlı çarşıda kaydedildiği notuyla yüklenmiş.

 

 

Hamas lideri İsmail Haniyeh 15 Mayıs 2021 tarihinde Katar’da yaptığı konuşmada, Kassam Tugaylarının ve diğer grupların Kudüs ve tüm Filistin için stratejik bir varlık olduğunu söylemişti.

 

 

Daha önce, Hamas ile ilgili ortaya atılan farklı iddiaları incelemiş ve Hamas’ın önde gelen isimlerinden İsmail Haniyeh’in minberde arkasında Türk ve Filistin bayraklarıyla hutbe verirken görüntülendiği eski tarihli fotoğrafı ve Halid Meşal’in 5 milyar ABD doları büyüklüğünde servete sahip olduğunun ABD merkezli iş dünyası dergisi Forbes’un 2023 yılı kapağında aktarıldığı iddiasını ele almıştık.

 

Yorumunuzu yazınız...