Binyamin Netanyahu’nun 7 Ekim 2023 günkü Hamas saldırılarının ardından desteği için Türkiye’ye teşekkür ettiği iddiasıyla paylaşılan videodaki alt yazılar UYDURULMUŞ

İsrail Başbakanın Binyamin Netanyahu’nun Hamas’ın 7 Ekim sabahındaki saldırılarının ardından savaş ilan ettiği konuşmasına eklenen Türkiye’ye (Kemalistlere) teşekkür ettiği yönünde uydurma alt yazılar gerçek sanılmış.

Yanlış İddia

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü sabahı başlattığı saldırıların ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun halkına yaptığı konuşmaya Türkiye’ye teşekkür ettiği yönünde uydurulan kurgu ifadeler içeren bir alt yazı eklenerek sosyal medya platformlarında paylaşılmış.

 

İsrail Başbakanının “Türkiye’nin kıymetli kemalistleri, verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim” ifadeleriyle Türkiye’ye İsrail halkı adına teşekkür ettiği sanılarak paylaşılan bahsi geçen video:

 


Videoya eklenen kurgu alt yazı metni şöyle:

“Türkiye’nin kıymetli Kemalistleri işgal ettiğimiz Filistin topraklarını savunurken yıllardır mümkün olan minimum acıyla, hızlıca öldürerek evlerinden kovduğumuz vahşi ve kaba Araplara karşı verdiğiniz destekten dolayı İsrail halkı adına teşekkür ederim. Zaten onlar geçmişte Osmanlı’yı da arkadan vurmuşlardı. Gerçi Osmanlı’yı asıl yıkan bizim dedelerimiz. Bilemiyorum, belki de bu yüzden bu kadar seviyorsunuz bizi. Ne olursa olsun, verdiğiniz koşulsuz destekten dolayı teşekkür ederiz. Ayrıca özellikle teşekkür etmek istediğim bir kişi daha var. Ümit, seni seviyoruz.”

 

Hatalı aktarım örneği şu şekilde:

 

Metropol Haber (@metropolmedya_): “Sosyal medyada yayılan video, İsrail Başbakanı Netenyahu İddiaya göre : “Türkiye’nin kıymetli kemalistleri, verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim””

 

netanyahu-turkiyenin-degerli-kemalistleri

 

Videodaki konuşmasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü gerçekleştirdiği saldırıların ardından desteği için Türkiye’ye teşekkür ettiği iddiası gerçek dışı. 

Paylaşılan videodaki alt yazılar -İsrail’i destekleyenleri eleştirmek için- uydurulmuş.

 

Binyamin Netanyahu’nun konuşmasının orijinali şöyle:

 

 

Netanyahu’nun Tel Aviv’deki İsrail Savunma Kuvvetleri karargâhında çekildiği anlaşılan açıklamasında kullandığı ifadeler şu şekildeydi:

“İsrail vatandaşları, savaştayız. Bir operasyon değil, bir savaş turu değil! Bu sabah Hamas, İsrail devletine ve onun vatandaşlarına karşı kanlı bir sürpriz saldırı başlattı. Sabahın erken saatlerinden beri bu işin içerisindeyiz. Savunma teşkilatının başkanlarını toplantıya çağırdım. Her şeyden önce, [etkilenen] kentsel alanların, onlara sızan teröristlerden temizlenmesi yönünde talimat verdim. Bu şu anda oluyor. Eş zamanlı olarak, düşmanın şimdiye kadar deneyimlemediği bir ölçekte ve yoğunlukta karşılık vermek için yedekleri kapsamlı bir şekilde seferber etmeye başlıyorum. Düşman benzeri görülmemiş bir bedel ödeyecek. Halkı, ordunun ve İç Cephe Komutanlığının direktiflerine sıkı sıkıya uymaya çağırıyorum. Savaştayız ve kazanacağız.”

 

Netanyahu’nun konuşması sosyal medya hesaplarında “savaştayız” notuyla paylaşıldı:

 

 

 

Kurgu alt yazıları Dr. Tunç Taşbaş hazırlamış.

 

Taşbaş, Twitter hesabında bahsi geçen videodaki alt yazıları İsrail’i destekleyenleri eleştirmek için hazırladığını şu sözlerle duyurdu:

“Bunu da gerçek zannetmez ki insan. Bariz mizah amaçlı bir video.”

“İsrail’i destekleyenleri eleştirme amacıyla hazırlandı bu video. Gerçek olmadığı anlaşılsın diye içerik abartılı hazırlandı.”

 


Öte yandan, İsrail Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Nadav Markman, büyükelçiliğin sosyal medya hesaplarında paylaştığı videoyla Türk halkına İsrail’e desteğinden ötürü teşekkür etmişti.

 

İsrail Türkiye’de (@IsraelinTurkey): “Günlerdir telefon, e-mail ve sosyal medya aracılığıyla durmaksızın sizlerden mesaj geliyor. İsrail’in yanında olmanız ve desteğiniz bize güç katıyor. Bu zor zamanlarda bize ulaşan binlerce destek mesajiniz için teşekkür ederiz. #StandWithIsrael #TeröreKarşıİsrailinYanındayım”

 

 

Kurgu alt yazılarla servis edilen benzer görüntülere değindiğimiz “Manipülasyon Amacıyla Farklı Alt Yazı ve Ses Eklenerek Paylaşılan Videolar” başlıklı derlememize de göz atabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...