Videoda İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun 2023 Seçimleri İle İlgili Konuştuğu ve “Mursi’yi Nasıl İndirdiysek, Sıra Erdoğan’da” Dediği İddiası Doğru Değil

Videoya kurgu alt yazı eklenmiş ve seslendirme yapılmış. Videonun orijinali, Binyamin Netenyahu’nun 4 Mayıs 2023 günü Şin Bet Özel Harekat Merkezine yaptığı ziyaret esnasında kaydedilmiş. Netenyahu, söz konusu videoda Türkiye seçimleri ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında bir ifade kullanmamış.

Yanlış İddia

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde konuşma yaptığı iddiasıyla kurgu alt yazının eklendiği bir video sosyal medya platformlarında paylaşılmış.

 

 

Uydurulan alt yazının eklendiği videoyu Netenyahu’nun 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastederek “Mursi’yi nasıl indirdiysek, sıra onda” ifadelerini kullandığı iddiasıyla aktaran paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

Ölümüne Reisci (@2023_76): “Netanyahu; Mursi’yi nasıl indirdiysek, sıra Erdoğan da diyor.”

 

mursiyi-nasil-indirdiysek-sira-erdoganda

 

Videoya şu kurgu alt yazı eklenmiş ve Türkçe seslendirme yapılmış:

“Bugün onlarda seçim var. Sevgili oy kullanacak Yahudi kardeşlerimiz, bu seçim büyük İsrail projemiz için çok önemli. Mursi’yi nasıl indirdiysek sıra bunda. Darbe ile olmadı seçim ile olacak. Bizlerin genişlemesine hiçbir güç engel olamaz. Tek engeli de bugün aşacağız. O çılgın adamdan sonunda kurtulacağız. Yerine gelecek kişi ile çok güzel ikili ilişkilerimiz olacak. Buradan bizi sevenlere sesleniyorum, kırın şunun kalemini.”

 

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, söz konusu videoda Türkiye seçimleri ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında bir ifade kullanmıyor.

Video, Netenyahu’nun 4 Mayıs 2023 günü Şin Bet Özel Harekat Merkezine yaptığı ziyaret esnasında kaydedilmiş.

Başbakan Binyamin Netanyahu, Nablus şehrinde Lucy Dee ile çocukları Maya ve Rina Dee’yi öldüren saldırganlara Ürdün Vadisi’nde terör timi IDF, Shin Bet ve İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen operasyonun yönetildiği Shin Bet’in özel harekat merkezine yaptığı ziyarette şunları söylemiş:

“Bu sabah IDF, Shin Bet ve İBB, Nablus’ta Kasbah’ın göbeğinde güpegündüz operasyon yapıyorlardı. Lucy, Maya ve Rina’nın katilleriyle çok şükür hesaplaştılar. Bu katilleri yakalayıp ortadan kaldırdılar. Burada bir verilmesi ve anlaşılması gereken bir mesaj var: Son birkaç ayda 110 katili ortadan kaldırdık – ya da yakaladık, çoğu ortadan kaldırıldı. Katillere mesajımız: Bizi incitmeye çalışanlara – size ulaşacağız. saklanabilir, saklanmaya çalışabilirsiniz – faydası olmaz. İsrail Devleti’nin uzun eli size ulaşır. Bizi inciten herkesin başına kan gelir.”

 

 

netenyahu-erdogan-konusmasi-montaj-orijinali

 

Netenyahu’nun sosyal medya hesaplarından söz konusu operasyon ile ilgili şu açıklamayı paylaşılmıştı:

“Bu sabah Lucy, Maya ve Rina Dee’nin katilleriyle hesaplaştık, anıları şad olsun.”

“Bize zarar verenlere ve zarar vermek isteyenlere mesajımız şudur: Bir gün, bir hafta, bir ay sürse de sizinle hesaplaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Nereye saklanmaya çalıştığınız önemli değil – sizi bulacağız. Bize kim saldırırsa bedelini ödeyecektir.”

“Katillerle hesaplaşmak için gece gündüz çalışan güvenlik teşkilatlarına ve yiğit askerlerimize teşekkür etmek istiyorum.”

 


Yorumunuzu yazınız...