Videodaki Alman Siyasetçi Björn Höcke’ün Türkiye Seçimleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hakkında Konuştuğu İddiası Doğru Değil

Almanya’dan sağ popülist AfD partisinden Björn Höcke’nün konuşması 2018 yılından. Yabancı ve İslam karşıtı görüşleriyle tanınan Björn Höcke söz konusu konuşmasında kendi partisinin Almanya’da iktidara gelmesinden bahsetmiş. Konuşmada Türkiye’ye yönelik bir atıf geçmiyor.

Yanlış İddia

 

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili seçimleri sürecinde kurgu ya da çarpıtılmış alt yazıların eklendiği farklı birçok videonun sosyal medya platformlarında dolaşıma sokulduğuna şahit olduk.

Bunlardan biri Alman Milletvekilinin “Şimdi bir şey yapamıyoruz, çünkü iktidarı alamadık. Erdoğan gidince gereğini yapacağız ve talimat verip, İstanbul’dan Muhammed’i, Müezzini ve Minareyi söküp atacağız.” ifadelerini kullandığı iddiasıyla paylaşılan videoydu.

 

 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Filiz’in Düşünceleri (@filiz175):

“1-/Tehlikenin farkında mısınız? Alman Milletvekili “Şimdi birşey yapamıyoruz, çünkü iktidarı alamadık. Erdoğan gidince gereğini yapacağız ve talimat verip, İstanbul’dan Muhammed’i, Müezzini ve Minareyi söküp atacağız”..

2-/Diyelim ki Erdoğan bu ülke için hiç birşey yapmamış olsun, Bu bile başlı başına, Erdoğan’ın yoluna baş koymaya değer. Amasız, fakatsız, lakinsiz Erdoğan diyoruz.. Bay Kemal’in 7’li masası ülkeyi herkese paylaştırmış..”

 

alman-milletvekili-simdi-birsey-yapamiyoruz

 

Misvak Caps (@misvakcaps): “Alman milletvekili Björn Höcke: “Şimdi birşey yapamıyoruz, çünkü iktidarı alamadık. Erdoğan gidince gereğini yapacağız ve talimat verip, İstanbul’dan Muhammed’i, Müezzini ve Minareyi söküp atacağız” BAŞARAMAYACAKSINIZ! İŞTE BU YÜZDEN ERDOĞAN ULAN!”

 

erdogan-gidince-geregini-yapacagiz

 

Bekir Tiryakii (@BekirTiryakii): “Alman Milletvekili: -“Şimdi birşey yapamıyoruz, çünkü iktidarı alamadık. Erdoğan gidince gereğini yapacağız ve talimat verip, İstanbul’dan Muhammed’i, Müezzini ve Minareyi söküp atacağız”. Yeterince açık mı?”

 

minareyi-sokup-atacagiz

 

Videoda İslam karşıtı ifadelerin dile getirildiği doğru; ancak, görüntüdeki Alman siyasetçinin sözlerinin 14 Mayıs 2023 seçimleri ile bir ilgisi bulunmuyor.

Söz konusu konuşmada 14 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerinin ya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsi geçmemiş.

Videodaki kişi yabancı ve İslam karşıtı görüşleriyle tanınan sağ popülist Almanya İçin Alternatif Partisi’nden (Alternative für Deutschland – AfD) Björn Höcke adlı siyasetçi.

Aşırı sağcı ve İslam karşıtı parti AfD’den Thüringen Eyalet Meclisi Üyesi Björn Höcke 20 Ocak 2018 tarihinde Almanya’nın Eisleben kentinde AfD tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada kendi partisinin Almanya’da iktidara gelmesinden bahsetmiş. Höcke’nin konuşmasında atıf yaptığı bir hükümet değişikliği Türkiye değil Almanya odaklı.

Alman politikacı Björn Höcke’nin skandal sözler sarf ettiği konuşmasından ilgili bölümün Almanca dökümü ve Türkçemize çevirisi şu şekilde:

“Das was wir jetzt noch nicht durchsetzen können, weil wir jetzt noch nicht die Macht haben, aber wir werden die Macht bekommen, und dann werden wir das durchsetzen, dann werden wir das durchsetzen, was notwendig ist, damit wir auch in Zukunft noch unser freies Leben leben können. Dann werden wir nämlich die Direktive ausgeben, dass am Bosporus mit den drei großen M, das heißt Mohammed, Muezzin und Minarett schluss ist, liebe Freunde!”

“Henüz gücümüz olmadığı için şu anda uygulayamadığımız, ancak gücü alacağız ve sonra bunu uygulayacağız, sonra da gelecekte özgürlüğümüzü kullanmaya devam edebilmemiz için gerekli olanı uygulayacağız. O zaman İstanbul Boğazı’nda üç büyük M yani Muhammed, müezzin ve minare bitsin diye direktif vereceğiz aziz dostlar!”

 

 

Konuşmasında İslam’ın Avrupa’ya ait olmadığını söyleyen Höcke’nin “Şimdi iktidarda olmadığımız için bir şey yapamıyoruz ama iktidara geldiğimizde Boğaz’a talimat vererek İslam’ı yasaklayacağız” minvalindeki sözleri 2018 yılında ülkemiz basınına da yansımış ve tepki çekmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...