Videodaki Yunan Sanılan Kolombiyalı Papazın Konuşması Türkiye’deki 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ya da Muhalefet İle İlgili Değil, Görüntüye Farklı Bir Konuşmadan Ses Eklenerek Uydurulan Alt Yazı İlave Edilmiş

Timoteo Luis Antonio Torres Esquivel’in Yunan halkına bir Güney Amerikalının gözünden din, ahlak ve odaklı bir konuşma yaptığı vaazda 2023 seçimlerinin ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsi geçmemiş.

Yanlış İddia

 

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri yaklaşırken gün geçmiyor ki asılsız bir iddia dolaşıma girmiş olmasın.

Son günlerde sosyal medya platformlarında, bir Yunan papazın kilisede verdiği vaazda 2023 seçimlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmaması gerektiği yönünde ifadeler konuştuğu iddiasıyla bir videonun dolaşıma sokulduğu görülüyor.

 

 

Asılsız iddiayı aktaran paylaşım örnekleri şöyle:

 

Misvak Caps: “‘Bu seçim sadece Türkiye’nin seçimi değil’ Konuş aga konuş… Biz söyleyince inanmıyolar.”

 

yunan-papazin-secim-konusmasi-iddiasi

 

Melih Gökçek: “Biz bunları anlattığımız zaman inanmıyorsunuz. Bize inanmıyorsanız konuyu Yunan papazın ağzından dinleyin. Hala kabullenmiyorsanız siz de ya anlama kabiliyeti eksik, yada siz dışarıya satılmış bir kişisiniz.”

 

yunan-papazin-secim-konusmasi-sanilan

 

İhsan Aktaş: “Dün İsrail’li bir Haham, Erdoğan’ın gitmesi için nefret dolu bir konuşma yapıyordu. Bugün bir yunanlı Papaz aynı şekilde öfkelelenmiş. Korkmayın henüz 16. yüzyıl Osmanlı devleti değiliz. Daha yeni başladık.”

 

 

Paylaşılan videoya şu alt yazı uydurularak eklenmiş:

“Erdoğan Tanrının izniyle seçimleri kaybedecek. Onsuz bir dünya mümkün. Yunanistan ve Yunan halkı olarak çok çalışmamız lazım. Bu seçim sadece onların seçimi değil. Bu seçim bizleri çok yakından ilgilendiriyor. Türkiye onu çok seviyor. Muhalefet bu sefer başarmalı. Başaramadığı takdirde Türkiye’de çok soydaşlarımız var. Bilhassa Ege Bölgesi’nde. Amerika’nın da seçimlere dolaylı yoldan müdahil olduğunu biliyoruz. Amerika Türkiye’de daha önce Erdoğan’ı indirmeyi denedi. Erdoğan daha da güçlü çıktı. Kanlı bir gece oldu. Halkın sevgisini kıramadı. Maalesef Erdoğan yine kazandı. Erdoğan bütün Amerikan casuslarını temizledi. Bu sefer ona karşı bütün muhalefet liderlerini birleştirdi.”

 

Videodaki papazın konuşmasının 2023 seçimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ya da muhalefet ile ilgisi bulunmuyor.

Konuşmada Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi dahi geçmiyor.

Videodaki alt yazılar konuşma ile uyumlu değil.

Alt yazılar uydurulmuş.

İspanyolca konuşma yapan kişi de Yunan değil, Kolombiyalı.

Kolombiya ve Venezuela’daki Yunan-Ortodoks topluluğunda görev yapan Timoteo Luis Antonio Torres Esquivel’in kilisede yaptığı konuşmanın üzerine aşırı sağcı Yunan Çözümü Partisi’nin lideri Kyriakos Velopoulos’un konuşmasından ses eklenip, kurgu alt yazı ilave edilerek görüntü servis edilmiş.

 

yunan-papaz-konusma

yunan-papaz-kilise-konusma

 

Video, Kolombiyalı Piskopos Timotheus’un (Luis Antonio Torres Esquivel) 22 Ocak 2023 günü verdiği vaazda kaydedilmiş.

 

 

Söz konusu vaazda Timoteo Luis Antonio Torres Esquivel’in Yunan halkına bir Güney Amerikalının gözünden din, ahlak ve odaklı bir konuşma yaptığı biliniyor.

Bahsi geçen vaazdan bazı satırbaşları şöyle:

“Bugün size inancın kaynağı haline gelen bu ülkeden, Yunan ülkesinden bahsedeyim. Bugün sizinle konuşmama izin verin ve size tüm saygımla, tüm sevgimle Yunanistan’ın ne anlama geldiğini hatırlatayım”

 

“İspanyollar biz Latin Amerika Kızılderililerini fethetti, ama siz Yunanlılar bizi aydınlattınız ve zenginleştirdiniz.”

 

“Yunanistan’a bakıyoruz ama Yunanlılar neye bakıyor bilmiyorum”…

 

“Yarın biz yabancılar, biz Kızılderililer için gerek kalmasın, çünkü ben bir Kızılderiliyim, Diogenes gibi yanan bir fenerle gelip halk arasında bir Yunan aramaya. Yunanlılar.”

 

“Helenizm’i aşağılamayın. Yunanistan’a hakaret etmeyin. Lütfen şaraba su koymayın. İyi duruyoruz. Yunanistan inancın merkezidir. Kudüs kutsal bir şehir ama Hristiyanlığı, Ortodoksluğu ve inancı öğrenmek istediğimizde Yunanistan’a geliyoruz. buraya geliyoruz Yarık gözlü bu Kızılderili …”.

 

“Senden geri durmanı istemeye geldim. Dayan ve Yunanlı ol. İyi duruyoruz. Atalarınız sizi terk etti diye asla gücenmeyin. Dedelere hakaret etmeyin. Kendini düzgün tut. Mavi ve beyaz çizgili ve üzerinde çarpı işareti bulunan bu bayrağa sahip olun. Ve nereden geldiğinizi ve nerede olduğunuzu unutmayın, böylece nereye gittiğinizi bilirsiniz.”

 

Kolombiya doğumlu Ortodoks piskopos Timoteo Luis Antonio Torres Esquivel, Kolombiya ve Venezuela’daki Rum Ortodoks Kilisesi’nden sorumlu. Timoteo’un 5 Ekim 2020 günü İstanbul’da Saint George Patrik Kilisesi’nde Patrik Bartholomeos tarafından piskopos olarak seçildiği duyurulmuştu.

 

Timoteo-Luis-Antonio-Torres-Esquivel

 

Videodaki ses ise, sık sık Türkiye aleyhine yaptığı konuşmalarla tanınan aşırı sağcı Yunan Çözümü Partisi’nin lideri Kyriakos Velopoulos’a ait.

Yunan parlamenter Kyriakos Velopoulos’un 2022 yılı Haziran ayında Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmasında kullandığı “Erdoğan kimseyi dinlemeden Girit’in dibine kadar gemilerini gönderiyor. Türkler ABD’yle kurduğumuz üslerin üstünde SİHA’larıyla uçuyor. Erdoğan, krizleri fırsata çevirerek Türkiye’yi Avrupa’nın ticaret merkezi haline getirdi.” ifadeleri ülkemiz basınında da aktarılmıştı.

 

 

Yorumunuzu yazınız...