Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN International’a Verdiği Mülakatta “Sinan Oğan’ın İsteklerine Boyun Eğmeyeceğim” Cümlesini Kullanmamış

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri 14 Mayıs 2023 günü gerçekleşti. Cumhurbaşkanı seçimine dair resmî sonuçlar 19 Mayıs 2023 tarihli ve 32195 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Kararı ile duyuruldu.

Seçimlerin ikinci tura kaldığı da resmen ilan edilen kararda, adaylardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 milyon 133 bin 849 oy ile seçmenlerin % 49,52’sinin, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 24 milyon 595 bin 178 oy ile % 44,88’inin oyunu aldığı görüldü. ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı olan Sinan Oğan’ın 2 milyon 831 bin 239 oy alarak seçmenlerin yüzde 5,17’sini, adaylıktan çekilen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin 235 bin 783 oy ile yüzde 0,43’ünü aldığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu 28 Mayıs 2023 günü gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışacağı ikinci turda ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı olan Sinan Oğan’ın hangi adayı destekleyeceği hususu büyük önem kazandı.

ATA İttifakı, seçimin ikinci turu için destek şartlarını şu şekilde açıklamıştı:

  • Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değişmezliği
  • Madde 66’da yer alan Türklüğün Anayasa’dan çıkarılma girişiminin karşısında set kurulması
  • 13 milyon sığınmacının gönderilmesi
  • Ekonomik krizin temel sebepleri olan faiz, enflasyon, sonuç sarmalından kurtulması
  • Terör örgütleri ve siyasi yapılarına mesafe

Bu süreçte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CNN International’a verdiği bir mülakatta “Sinan Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğim” ifadelerini kullandığı iddiası basında ve sosyal medyada aktarıldı.

 

sinan-ogana-boyun-egmeyecegim

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN International’a verdiği mülakatta Sinan Oğan’la desteği karşılığında beklenen tarzda bir müzakere yapmayacağını söylese de “Sinan Oğan’a boyun eğmeyeceğim” şeklinde bir ifade kullanmamış.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağzından çıkmayan “Sinan Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğim” cümlesi CNN internet sitesindeki haberi hazırlayan Tamara Qiblawi’nin yorumu.

Becky Anderson da mülakattan ilgili bölümü sosyal medya hesabında “‘Bu bir sonuçlanmış seçimdir. Kral yapıcılar halk olacak.’ Erdoğan, ikinci tur seçimlere girerken kendinden emin. Kimi destekleyeceği konusunda üçüncü sıradaki Sinan Oğan ile pazarlık yapmayacağını ekliyor.” ifadeleriyle paylaştı:

 


Söz konusu mülakata dair CNN internet sitesindeki haberde “Erdoğan’ın CNN’e Oğan’ın taleplerine boyun eğmeyeceğini söylediği” ifadesine yer verilmiş.

Bahsi geçen haberden (yazarın yorumunu yansıtan kısmı içeren) ilgili bölüm ve Türkçemize çevirisi şöyle:

This appears to have prompted Kilicdaroglu to take on a hardened stance on refugees in his campaign videos. Meanwhile, Erdogan has told CNN that he won’t bend to Ogan’s wishes.

“I’m not a person who likes to negotiate in such a manner,” he said, responding to speculation about Ogan emerging as a kingmaker in the runoff. “It will be the people who are the kingmakers.”

“Bu, Kılıçdaroğlu’nu kampanya videolarında mülteciler konusunda sert bir tavır almaya sevk etmiş gibi görünüyor. Bu arada Erdoğan, CNN’e Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğini söyledi.

Ogan’ın ikinci turda belirleyici olacağı yönündeki spekülasyona yanıt olarak, “Ben bu şekilde müzakere etmeyi seven biri değilim,” dedi. “Kral yapıcılar halk olacaktır.”

 

erdogan-sinan-oganin-isteklerine

 

CNN internet sitesinde tamamı yayınlanan mülakatta, ilk turdaki adaylardan Sinan Oğan’ın ikinci turda kendisine destek verip vermemesinin ne kadar önemli olduğu ve bu yönde bir destek için ne teklifte bulunduğu sorusunun yöneltildiği mülakatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği yanıtlar şu şekilde:

Becky Anderson:

“The third place candidate Sinan Oğan has emerged from first round somewhat of a king maker. He told me he hasn’t decided who he will support in the run-off. How important to you his endorsement and support of his voters and what have you offered him in return?”

“Üçüncü adayı Sinan Oğan, ilk turdan bir nevi kral yapıcı olarak çıktı. İkinci turda kimi destekleyeceğine karar vermediğini söyledi. Seçmenlerini onaylaması ve desteklemesi sizin için ne kadar önemli ve karşılığında ona ne teklif ettiniz?”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“Ben bu tür pazarlıkları hiç sevmem. Bugüne kadar da hiç bu tür pazarlıklara girmiş birisi değilim. Kaldı ki bu seçim bitmiş bir seçim. Bu seçimden sonra da artık bu işin kaderini belirleyecek olan halkımın bizzat kendisidir. Halkım burada bu işin kaderini belirlerken, 21 senedir Türkiye’ye hizmette kim nasıl başarılı olduysa, inanıyorum ki onun yanında yer alacaktır.”

 

Becky Anderson:

“So you are not relying on Mr. Ogan’s support or supporters? Is that what you are saying?”

“Yani Sinan Oğan’ın desteğine ve destekçilerine güvenmiyorsunuz? Söylediğiniz bu mu?”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“Hayır. Burada şu çok önemli. Oğan seçime girmiyor. O birinci turdu. O iş bitti artık. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu ve Erdoğan var.”

 

İletişim Başkanlığının mülakatın dökümünü aktardığı içeriğinde bu bölüm şu şekilde yer almış:

“İlk turdaki adaylardan Sinan Oğan’ın ikinci turda kendisine destek verip vermemesinin ne kadar önemli olduğu ve destek durumunda karşılık olarak bir teklifte bulunup bulunmayacağı” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Ben bu tür pazarlıkları hiç sevmem. Bugüne kadar da hiç bu tür pazarlıklara girmiş birisi değilim. Kaldı ki bu seçim bitmiş bir seçim. Bu seçimden sonra da artık bu işin kaderini belirleyecek olan halkımın bizzat kendisidir. Halkım burada bu işin kaderini belirlerken, 21 senedir Türkiye’ye hizmette kim nasıl başarılı olduysa, inanıyorum ki onun yanında yer alacaktır. Şu anda bir tarafta Erdoğan var, bir tarafta Kılıçdaroğlu var. Erdoğan’ın referansı eser ve hizmetlerdir. Ama Sayın Kılıçdaroğlu’nun referansı nedir? Benim vatandaşım bunu soracak. Senin referansın ne, ne yaptın, bu ülkeye hizmetiniz nedir diye benim vatandaşım soracak. Erdoğan’ın referansı belli. Seninse hiçbir şeyin yok. Bunun neticesinde de benim vatandaşım istikrar ve güvenden yana oyunu kullanacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine, Sinan Oğan’ın seçimin ikinci turuna girmediğini ve ona oy verenlerin ikinci turda farklı dağılımları olabileceğini dile getirerek, “Şimdi Kılıçdaroğlu ve Erdoğan var.” dedi.

 

Yorumunuzu yazınız...