Ve beklenen gün geldi çattı…

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ile ilgili 14 ve 28 Mayıs 2023 günlerinde basında ve sosyal medya platformlarında yayılan yanlış iddialarla ilgili tespitleri derleyelim istedik…

 

Anadolu Ajansı’nın seçimle ilgili sayfasında, kullanılan tarayıcı kaynaklı İngilizceden Türkçeye yapılan otomatik çeviri yanlış yorumlanarak sistemde “kamyonet” ve “yarasa adam” adlı illerimizin sonuçlarının yayımlandığı ve bir gariplik olduğu ileri sürülmüştü (Kamyonet = Van, Yarasa Adam = Batman).

 

batman-yarasa-adam

van-kamyonet

 

batman-yarasa-adam-van-kamyonet-ceviri


 

Yurt dışındaki temsilciliklerde kurulan sandıklarda kullanılan oy sayısının kayıtlı seçmen sayısından fazla olmasının seçim usulsüzlüğünü işaret ettiği iddiası doğru değil. Yurt dışı seçmen istediği ülkede ya da gümrükte oyunu kullanabiliyor. Yurt dışında kayıtlı olunan ülkede ve sandıkta oy kullanma zorunluluğu olmamasından kaynaklı kayıtlı seçmen ile geçerli oy sayısı farklılık arz edebiliyor. Yurt dışında oy kullanan seçmen için bilgisayar sistemi üzerinde yapılan işaretleme nedeniyle aynı kişinin birden fazla kez oy kullanması mümkün değil.

 

Yurt Dışındaki Temsilciliklerde Kurulan Sandıklarda Kullanılan Oy Sayısının Kayıtlı Seçmen Sayısından Fazla Olmasının Seçim Usulsüzlüğünü İşaret Ettiği İddiası

 

28 Mayıs 2023 tarihinde 2. turu gerçekleşecek Cumhurbaşkanı seçiminde seçmenlerin sandık numaralarının değiştiği, yeni seçmen kağıtlarının çıktığı ileri sürülmüştü. Sandık numaralarının değiştiği, haberi olmayan ve elinde eski seçmen kağıtları bulunan vatandaşların oy kullanamayacağı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Seçmenler 1. turda oy kullandıkları aynı okul ve aynı sandıkta 2. tur oylarını kullanacaklar.

 

Cumhurbaşkanı Seçiminin 2. Turunda Seçmenlerin Oy Kullanacağı Sandık Numaralarının Değiştiği İddiası Doğru Değil

 

14 Mayıs 2023 günü gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerine vatandaşlarımızın büyük ilgi gösterdiği belirtilerek, seçime katılım oranının % 93,6 ile rekor kırdığı sanılmıştı. Halbuki YSK, 14 Mayıs 2023 seçimlerine katılım oranının %87,04, yurt içinde seçime katılım oranının %88,92 olduğunu duyurdu. Yurt dışında seçime katılım oranı ise yüzde 52,69 olarak gerçekleşti.

 

14 Mayıs 2023 Seçimlerine Katılım Oranı %93,0 Değil %87,04

 

YSK’nın 14 Mayıs 2023 günü seçim sonucunu paylaşma yasağı için belirlenen saati 21.00’den 24.00’e ertelediği iddiası doğru değil. İlgili Kanun ve YSK kararında seçim sonuçlarının 18.00’e kadar duyurulamayacağı, 21.00’den sonra seçim sonuçlarını duyurmanın serbest olduğu, 18:00-21:00 arasında ise YSK’nın iznine bağlı duyuru yapılabileceği aktarılmış.

Seçime ilişkin diğer yasakların sonlandırılacağı saat yanlış yorumlanmış. 2018 ve 2023 seçimleri arasında bu konuda bir değişiklik yok.

 

YSK’nın Seçim Sonucu Yayın Yasağı Saatini Uzattığı İddiası

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın torunu Ahmet Akif Albayrak ile şakalaşırken yüzüne vurduğu görüntü “Recep Tayyip Erdoğan, oy kullanmadan önce bir çocuğa tokat attı.” ifadeleriyle paylaşılmış.

 

Haber: “Recep Tayyip Erdoğan, oy kullanmadan önce bir çocuğa tokat attı.”

 

recep-tayyip-erdogan-cocuga-tokat

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy vermek için sıra beklediği andan ilgili görüntü:

 

 

 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Instagram hesabından “çizgi bile şaşmaz” notuyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy verilen bir pusula görüntüsünün hikâye atılıp silindiği iddiası doğru değil.

 

ali-babacanin-atip-sildigi-story-gundem-oldu-iddiasi

 

Ali Babacan’ın Instagram hesabının uzantısı “alibabacan”, “aliibabacan” şeklinde değil.

 

aliibabacan-instagram

 

Ali Babacan’ın Instagram Hesabından Atılıp Silindiği İddiasıyla Paylaşılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Oy Verilmiş Pusulanın Yer Aldığı Hikâye Görseli

 

Edirne’de bir gencin oy kullanırken elini kırdığı ve “Gerekirse diğerini de kırarım. Her şey çok güzel olacak.” iddiası KURGU. Kullanılan görüntüler ya eski tarihli ya da stok görsel.

 

Edirne’de Bir Gencin Oy Kullanırken Elini Kırdığı İddiasıyla Paylaşılan Görseller

 

Saatli Maarif Takvimi yaprağı görseline Atatürk’ün “geldikleri gibi giderler” sözü 14 Mayıs 2023 (ve 24 Haziran 2018) seçimleri için dijital düzenleme ile eklenmiş…

 

14 Mayıs 2023 Tarihli Saatli Maarif Takvimi Yaprağında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Geldikleri Gibi Giderler” Sözüne Yer Verildiği İddiası

 

Oy pusulası üzerine işaret koyulması çağrısı içeren trolleme girişimleri bu seçim sürecini de es geçmedi.

 

Oy Pusulası Üzerine İşaret Koyulması Çağrısı İçeren Yanıltma Girişimleri

 

Terör örgütü PKK destekçisi grubun Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verdiği anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan görsel fotomontaj. 2021 yılı Şubat ayında kaydedilen fotoğrafın orijinalinde Kemal Kılıçdaroğlu ya da Millet İttifakı’nın herhangi bir simgesi yer almıyor.

 

PKK’lıların Millet İttifakı ve Kemal Kılıçdaroğlu Pankartlarını Açtığı İddiasıyla Paylaşılan Fotomontaj

 

 

Yorumunuzu yazınız...