28 Mayıs 2023 Günü Cumhurbaşkanlığı Seçiminin 2. Turunda Seçmenlerin Oy Kullanacağı Sandık Numaralarının Değiştiği İddiası Doğru Değil

İlk turla aynı bilgileri içeren seçmen bilgi kağıtları basılarak yeniden dağıtılacak. Seçmenler 1. turda oy kullandıkları aynı okul ve aynı sandıkta 2. tur oylarını kullanacaklar. 

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı ikinci turda yeniden oy kullanacak vatandaşlarda ve ilk defa oy kullanma hakkı elde edecek yaklaşık 50 bin yeni seçmende kafa karışıklığı oluşturduğu gözlemlenen bir iddiayı ele alacağız.

28 Mayıs 2023 tarihinde 2. turu gerçekleşecek Cumhurbaşkanı seçiminde seçmenlerin sandık numaralarının değiştiği, yeni seçmen kağıtlarının çıktığı iddiası mesajlaşma uygulamalarında ve sosyal medya platformlarında yayılmaya başlamış.

 

“ÖNEMLİ‼ Arkadaşlar yeni seçmen kağıtları çıkmış. Muhtarınızdan alın. Normalde eski seçmen kağıtları kullanılacaktı ama bilerek yapılmış. Sandık numaraları değişmiş. Haberi olmayan eski seçmen kağıdıyla gidecek ve sandığını bulamayacak. Tanıdıklarınıza da yayın.”

 

yeni-secmen-kagitlari-cikmis

 

Hatalı aktarımda bulunan paylaşım örneği:

 

Melike Demirağ: “Son dakika gelişmesi… Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı 2. Tur seçimleri için tüm seçmenlere seçmen bilgi kağıdının tekrar dağıtılmasına karar verdi. Pazartesi itibariyle muhtarlıktan alabilirsiniz Bilgilerinize 👍 Apartman görevlilerimiz topluca imza karşılığında alabilir. süre çok kısa pazartesi başlayıp çarşamba bitecek bilgilerinize 🇹🇷Arkadaşlar yeni seçmen kağıtları çıkmış. Muhtarınızdan alın. Normalde eski seçmen kağıtları kullanılacaktı ama bilerek yapılmış. Sandık numaraları değişmiş. Haberi olmayan eski seçmen kağıdıyla gidecek ve sandığını bulamayacak. Tanıdıklarınıza da yayın.”

 


 

Sandık numaralarının değiştiği, haberi olmayan ve elinde eski seçmen kağıtları bulunan vatandaşların oy kullanamayacağı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçimler için gönderilen seçmen bilgi kağıtlarında 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için seçmenlere seçmen bilgi kağıtlarının gönderilmeyeceği belirtilmişti. Buna rağmen seçmenlerin birçoğunun tekrar lazım olmayacağı inancıyla seçmen bilgi kağıtlarını yırttığı veya kaybettiği biliniyor.

Bu durumun etkisiyle seçmenlerin ilk defa Cumhurbaşkanı Seçiminin ikinci oylamasına katıldığından, oy kullanımını kolaylaştırmak amacıyla seçmen kağıtlarının yeniden dağıtımının önem arz ettiği dile getirildi.

Bu süreçte, AK Parti temsilcisinin yaptığı başvuruyu ele alan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turu için tüm seçmenlere seçmen bilgi kağıdının tekrar dağıtılmasına karar verdi.

YSK’nın 18 Mayıs 2023 tarihli 2023/1043 sayılı kararından ilgili bölüm şu şekilde:

Kurulumuzca yapılan değerlendirme neticesinde; 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi ikinci oylamasına ilişkin seçmen bilgi kağıtlarının yeniden ilçe seçim kurullarında düzenlenerek seçmenlere mutad usullerle dağıtılmasına,

Bu kapsamda;
– 20 Mayıs 2023 Cumartesi günü seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanmasına,
– 23 Mayıs 2023 Salı günü seçmen bilgi kâğıtlarının seçmenlere dağıtımının tamamlanmasına, ilçe seçim kurulu başkanlıklarına iade edilmesine,

– Seçmen bilgi kâğıtlarını herhangi bir nedenle 23 Mayıs 2023 Salı günü akşamına kadar alamayanların ilçe seçim kurulu başkanlıklarından almaları hususunun ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca ilânına,
– Seçmen bilgi kağıtlarını dağıtan görevlilere Yüksek Seçim Kurulunun 13.03.2023 tarihli ve 2023/100 sayılı Kararı ile kabul edilen 140/I sayılı Genelge’nin 17’inci maddesi uyarınca ücret ödenmesine,
karar verilmesi gerekmiştir.

 

ysk-secmen-kagitlari-dagitimi

 

“Bazı seçmenlerin seçmen bilgi kağıtlarını kaybettiği, lazım olmaz düşüncesiyle attığı” ve “seçmen bilgi kağıdı olmayanların oy kullanamayacağı” söylemleri nedeniyle seçmen bilgi kağıtlarının yeniden dağıtılması yönündeki başvurusunu YSK’nın karara bağladığı AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel’in konuyla ilgili paylaşımı şöyleydi:

 

 

Özetleyecek olursak:

 • 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı 2. tur seçiminde sandık numaraları değişmedi. 2. tur seçim için 1. turda kullanılan sandık / okul / numaralar aynı.
 • Cumhurbaşkanı seçimi ikinci oylamasına ilişkin seçmen bilgi kağıtları yeniden ilçe seçim kurullarında düzenlenerek seçmenlere mutad usullerle dağıtılacak.
 • Tekrar dağıtılacak seçmen bilgi kağıtlarında 1. turdaki seçmen bilgi kağıdındaki bilgiler bulunuyor.
 • Seçmen kağıdını almak isteyen, kaybeden, sandık numarasını unutan vatandaşlar muhtarlıklardan alabilir.
 • Yurt içi seçmen kütüğündeki bilgileriniz ile seçim dönemlerinde Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından açıklanan oy kullanacağınız sandık bilgilerini E-Devlet üzerinden Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz.

 

İlave not: Seçmen kütükleri kesinleştirildiğinden seçmen kaydı ile ilgili adres değişikliği yapılamayacak olup Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamasında da aynı adreste oy kullanma gerçekleşecektir.

 

7 Yorumlar

 1. japon elbise Reply

  Bilgiler için teşekkür ederim işime son derece yaradı

 2. hocam gayet açıklayıcı bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık.

 3. verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

 4. düzenli olarak ziyaret ettiğim sitelerden biri ve yine faydalı bir makale olmuş sap olun

 5. detaylı bir makale olmuş epey faydasını göreceğimi düşünüyorum teşekkürler

 6. Bilgili Sözlük Reply

  Detaylı bir içerik olmuş. Üstelik de akıcı. Teşekkürler

Yorumunuzu yazınız...