Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Habertürk’te Katıldığı Teke Tek Adlı Programda “Seçim 2. Tura Kalırsa Kemal Kılıçdaroğlu’nu Değil Recep Tayyip Erdoğan’ı Destekleriz” Dediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ, 26 Nisan 2022 günü Habertürk’te yayınlanan Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek adlı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Özdağ’ın katıldığı bu yayının ardından sosyal medyaya, Zafer Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. tura kalınması hâlinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleneceğini söylediği iddiası bazı haber sitelerinde kendine yer bulmuştu.

 

kilicdaroglunu degil erdogani destekleriz
Tele 1’in hatalı aktarım içeren haberi

 

Tele 1‘in bu aktarımının aksine, ilgili yayın izlendiğinde Ümit Özdağ’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. tura kalınması hâlinde Kemal Kılıçdaroğlu yerine Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyecekleri yönünde bir beyanına rastlanamıyor. Ümit Özdağ programda Kılıçdaroğlu karşısında Erdoğan’ı destekleyeceklerini söylememiş. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Mansur Yavaş’ı aday olarak öne çıkaran Özdağ, Kılıçdaroğlu’na aday olmaması yönünde çağrıda bulunmuş.

 

 

Programda, Ümit Özdağ ile Fatih Altaylı arasında geçen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda hangi adayın destekleneceğine dair ilgili diyalog şu şekildeydi:

Ümit Özdağ: “Mesela AKP’den ayrılıp Zafer Partisi’ne oy verme kararı almış olan seçmen var. Şimdi bu seçmenin bize sorduğu ilk soru şu oluyor bize: İkinci turda Erdoğan’ı mı yoksa Kılıçdaroğlu’nu mu destekleyeceksiniz diyorlar. Şimdi bu çok stratejik bir soru. Zafer Partisi’ne oy verecek ama Kılıçdaroğlu’na oy vermeyecek.”

 

Fatih Altaylı: “Galiba aynı şey Fatih Erbakan’ın Yeniden Refah Partisi için de geçerli olmalı ki geçtiğimiz günlerde bu yönde bir açıklama yaptı”

 

Ümit Özdağ: “Evet. Onun için burada Kemal Kılıçdaroğlu siyasi hayatının en büyük iyiliğini partisine ve Türkiye’ye yapmak istiyorsa aday olmasın. Bunu bir siyasetçi olarak söylemiyorum. 20 yıldan bu yana Erdoğan yönetiminde çok yorulmuş bir Türk vatandaşı olarak söylüyorum.”

“Biz ikinci turda kalmadığımıza göre kimseye destek vermeyiz deme imkanımız yok. Öyle bir durumda Kılıçdaroğlu’nun olmasından Tayyip Bey’in olması bizim kitlemiz, tabanımız açısından daha anlaşılır olacaktır.”

Fatih Altaylı: “

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. turda Kılıçdaroğlu yerine Erdoğan’ı destekleyecekleri yönündeki aktarıma Ümit Özdağ Twitter hesabı üzerinden tepki göstermiş ve Zafer Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemeyeceğini belirtmişti.

Özdağ’ın bahse konu paylaşımı şu şekildeydi:

 “Tele 1 bunu 2. yaptı, söylemediğim bir şeyi yazdı. Şimdi dün akşam Habertürk’te söylemediğim ve söylemeyeceğim bir şey yazmış. Ben Zafer Partisine oy vermeye karar veren AKP seçmeni 2.Turda Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu diye soruyor dedim. Zafer Partisi Erdoğan’ı desteklemez”

 

zafer partisi erdogani desteklemez

 

Gelen tepkilerin ardından Tele 1, ilgili paylaşımlarını silip bahsi geçen haberin başlığını “Ümit Özdağ’dan Kılıçdaroğlu çıkışı: Partililer soruyor…” şekline çevirmişti.

Söz konusu haberin bağlantı adresinin uzantısının “umit-ozdag-secim-ikinci-tura-kalirsa-kilicdarogluna-oy-vermeyiz” şeklinde olduğu görülebiliyor.

Özdağ’ın iddia edilen yönde bir beyanına rastlanamasa da Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan seçimlerin ikinci turuna CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kalması durumunda, Erdoğan’ın desteklenmesinin tabanları açısından daha anlaşılır olacağını söylemişti:

“Biz bu faturanın ortağı olmalıyız. Bu faturayı ortaya koyanların iktidardan gitmesi için sonuna kadar mücadele ederiz. Seçimlere de gireriz. Diyelim ki ikinci turda sayın Kılıçdaroğlu ile Tayip Bey kaldı. Biz ikinci turda kalmadığımıza göre kimseye destek vermeyiz deme imkanımız yok. Öyle bir durumda Kılıçdaroğlu’nun olmasından Tayyip Bey’in olması bizim kitlemiz, tabanımız açısından daha anlaşılır olacaktır.

 

Yorumunuzu yazınız...