AK Parti Milletvekili Alpay Özalan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisindeki (TBMM) odasında yer alan tablo hakkında basına ve sosyal medyaya yansıyan “çalıntı” iddiası, kelimenin anlamı nedeniyle farklı çıkarımlara yol açmış.

Özalan’ın “CHP’li Özgür Özel ve onun gibi densizlere sesleniyorum!” notuyla sosyal medya hesabından paylaştığı videoda arka duvarda görülen tablo basına “Alpay Özalan’ın sosyal medyada konuşurken arkasında yer alan tablo çalıntı çıktı” ya da “AKP’li Alpay Özalan’ın arkasındaki tablo çalıntı çıktı…” gibi başlıklarla yansımıştı.

 

https://twitter.com/alpayozalan35/status/1518910603800240128

 

Bu aktarımlar bazı sosyal medya kullanıcılarınca söz konusu tablonun başka bir şahıs ya da kurumun mülkü iken “çalınarak” TBMM’ye asıldığı algısını oluştursa da tablo aslında Avusturyalı ressam Avusturyalı ressam Friedrich Gauermann‘ın (1807 – 1862) “Pferde an der Tränke in sommerlicher Landschaft” adlı tablosu baz alınarak başka bir ressam tarafından hazırlanmış.

 

Friedrich Gauermann tablo

 

Bu durumu tespit eden Levent Kazak şu yorumda bulunmuştu:

“siyasal islam algoritmasının şaşmazlığına inancımdan üşenmedim ve aradım; resmin orijinali şu, ressamı friedrich gauermann, avusturyalı. @alpayozalan35 ‘ın arkasındaki resim ise orijinaline sadece iki başörtüsü eklenerek yapılmış bir fikir hırsızlığı ürünü. böyle başa böyle gazâ.”

 

“Fikir hırsızlığı ürünü” olarak nitelenen anılan tabloda, Friedrich Gauermann’ın çizimindeki kadınlara başörtüsü, erkeğe ise sarık giydirilmiş.

 

alpay ozalan tbmm tablo

 

Friedrich Gauermann’ın bu tablosu Ludwig Hartmann (1835 – 1902) adlı Alman ressamın “Bauer mit Pferden am Waldteich” adlı tablosunda ton farkıyla neredeyse birebir resmedilmişti.

 

Friedrich Gauermann Ludwig Hartmann

 

TBMM Genel Sekreterliği tarafından konuya dair yapılan açıklamada Alpay Özalan’ın TBMM’deki makam odasında yer alan tablonun Milli Saraylar tarafından 2010-2012 yılları arasında yaptırıldığı ve eser sahibinin bilinmediği belirtilmişti.

İlgili açıklama şu şekildeydi:

“TBMM İdare Amiri Alpay Özalan’ın odasında bulunan tabloyla ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili açıklama gereği doğmuştur.

 

TBMM Genel Sekreterliğinin konuyla ilgili açıklaması şöyledir:

 

Sayın Alpay Özalan’ın makamındaki tablo, Milli Saraylar tarafından 2010-2012 yılları arasında yaptırılarak kurumumuza gönderilen dijital baskı tablolardan biridir. “Atlara Su İçiren Adam ile Çamaşır Yıkayan Kadınlar” isimli tablonun orijinali, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı envanterine, eser sahibinin bilinmediği “anonim” bir yağlı boya tablo olarak kayıtlı olup, söz konusu dijital baskı tablo, TBMM’nin kayıtlı demirbaşları arasında yer almaktadır. Eser, Milli Saraylar Resim Müzesi’nin Osmanlı Sarayı’nda Manzara adlı tematik bölümünde sergilenmektedir.”

 

Alpay Özalan, TBMM’nin resmi internet adresinden yapılan açıklamayı Yeniçağ’ın tweetini alıntılayarak “İftiranız yine elinizde patladı. Tam da Meral Akşener’e yakışan bir paçavrasınız” notuyla paylaşmıştı.

 

https://twitter.com/alpayozalan35/status/1519261156833177602

 

Yorumunuzu yazınız...