Kraliçe Elizabeth’in Noel Konuşması Esnasında Arkasında Görünen Piyanonun Irak’ta Saddam Hüseyin’in Sarayından Çalıntı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth’in 2018 Aralık ayında yaptığı Noel konuşması sırasında arkasında duran altın renkli piyanonun Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in sarayından çalıntı olduğu iddiası Kraliçe Elizabeth hayatta olduğu sürece her Noel döneminde tekrar dolaşıma girmeyi sürdürüyor.

 

kraliçe elizabeth piyano

 

Bu iddiayı aktaran bazı örnek paylaşımlar şu şekilde sunulabilir:

 

“Saddam’ın sarayından çalınan altın piyano önünde yılbaşı konuşması vermek… Sömürgeci batı kültürü, bu kadar kolay ifade edilemezdi sanırım. Bravo”

 

saddamın sarayından çalınan piyano
Serkan İnci’nin Kraliçe Elizabeth’in arkasında görünen piyanonun Saddam’ın sarayından çalındığına dair yanlış iddiaya yer verdiği paylaşımı

 

“Fotoğraftaki İngiltere Kraliçesi Elizabeth… Yılbaşı Konuşması Yapıyor… Bizi niye mi ilgilendiriyor??? Arkasındaki Altın Piyano Saddam Hüseyin’in sarayından çalınan piyano…”

 

kralice piyano

 

“İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, farkında olmadan verdiği Noel mesajı resimde arkada görünün altın piyanonun, Saddam Hüseyin’in sarayında olduğu ve ABD işgalinden sonra çalınıp, ona hediye edildiği ortaya çıktı!..”

 

kraliyet piyano

 

Ancak sanılanın aksine Kraliçe Elizabeth’in yeni yıl konuşmasında arka planda gözüken piyanonun Irak’ta Saddam Hüseyin’in sarayından çalındığı iddiası doğru değil. Buckingham Sarayı’nda yer alan bahse konu piyano ne altın ne de Irak’tan çalıntı.

 

buckingham piyano

 

Maundan imal edilen altın sarısına boyalı piyano, 1856 yılında Kraliçe Victoria (1819-1901) için “Erard” adlı Fransız firma tarafından yapılmış ve ve 30 Nisan 1856 tarihinde Kraliçe’ye takdim edilmiş.

 

kraliyet ailesi piyano

 

İngiliz Kraliyet Envanteri tarafından anılan altın renkli piyano hakkında yapılan sunum aşağıdaki video kaydı vasıtasıyla izlenebilir:

 

 

Bu hatalı söylemin kaynağını Jackie Bird adlı gazetecinin sosyal medya hesabından BBC’yi kaynak göstererek yaptığı paylaşım oluşturmuştu.

Saddam Hüseyin’in kızı Raghd Saddam Hussein de Buckingham Sarayı’nda görünen piyanonun ailesiyle bir ilgisinin bulunmadığını belirtmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...