Fotoğrafta Kraliçe II. Elizabeth’in Etiyopya İmparatoru Haile Selassie Karşısında Eğildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Prens Philip Mountbatten’in 1955 yılında Etiyopya İmparatoru Haile Selassie (1892-1975) ve İmparatoriçe Menen Asfaw karşısında eğildiği anı yansıttığı iddia edilen fotoğrafları ele alacağız.

 

 

Kraliçe II. Elizabeth’in hayatında birisinin önünde eğildiği tek ana ait olduğu iddia edilen görseller şu şekilde:

 

kraliçe ikinci elizabeth haile selassie
Kraliçe II. Elizabeth’in Etiyopya İmparatoru Haile Selassie’nin önünde eğildiği ana ait sanılan fotoğraf

 

kraliçe 2. elizabeth ve haile selassie'ye ait sanılan fotoğraflar

 

Bu iddiayı içeren örnek paylaşımlar sunacak olursak…

 

“İddiaya göre, Kraliçe Elizabeth’in birisi önünde eğildiği ilk ve tek sahne bu

 

1955’te Etiyopya İmparatoru Haile Selassie ve İmparatoriçe Menen Asfaw’ın karşısında, Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip

 

Geleneğe göre İmparator, Süleyman Peygamber ve Sebe Melikesinin soyundan geliyor”

 

kraliçe 2. elizabeth ve haile selassie'ye ait sanılan fotoğrafları içeren paylaşım

 

“Prens philip ve Queen Elizabeth’in önünde eğildiği Haile Selassie soyu kimdir? Bir kraliçe bu soyun önünde neden eğilir?”

 

kraliçe 2. elizabeth ve haile selassie'ye ait sanılan fotoğrafları içeren paylaşım

 

Sosyal medya paylaşımlarında iddia edilenin aksine söz konusu fotoğrafların Kraliçe II. Elizabeth ile bir ilgisi bulunmuyor. Fotoğrafta İmparator Haile Selassie ve İmparatoriçe Menen Asfaw’ın karşısında eğilen kişiler Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philip değil.

1926 doğumlu Kraliçe Elizabeth, 1936 yılında 10 yaşındaydı. Haliyle, 1936 yılında çekildiği öne sürülen bahse konu fotoğraftaki kişinin kendisi olması beklenemez.

Kraliçe II. Elizabeth, 1-8 Şubat 1965 tarihleri arasında Etiopya’yı ziyaret etmişti. Ancak, bahse konu fotoğraflar Kraliçe II. Elizabeth’in 1965 yılındaki ziyaretine ait olamaz. Çünkü, bu ziyaretten 10 yıl kadar önce çekilmişti.

Fotoğrafın kaynağını taradığımızda karşımıza Alfred Eisenstaedt çıkıyor.

Bahse konu fotoğraflar Haile Selassie’nin Etiyopya’daki hükümdarlığının 25. yılı dolayısıyla verilen 4000 civarı katılımcının bulunduğu kutlama esnasında Alfred Eisenstaedt tarafından çekilmiş. Fotoğrafta İmparator ve İmparatoriçe önünde eğilen kişilerin kimlikleri belli değil. Bahse konu kutlamaya Kraliçe II. Elizabeth’in katılım sağlamadığı biliniyor. Haliyle, İmparator Haile Selassie önünde eğilen kişinin Kraliçe II. Elizabeth olmadığı aşikâr hâle geliyor.

Fotoğrafların Google Arts & Culture‘da kayıtlı olduğu görülebiliyor.

Life adlı derginin 1955 yılı Kasım ayında yayımlanan sayısında Alfred Eisenstaedt’in Etiyopya ziyaretine değinilmiş.

Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip Mountbatten’in Haile Selassie’yi 1954 yılında İngiltere ziyaretinde Victoria İstasyonu’nda karşılama töreni ve sonrasına dair anlara ilişkin kayıtlar British Pathé arşivinde yer alan “The Emperor of Abyssinia arrives in England” başlıklı videoda görülebilir. Söz konusu karşılama esnasında iddia edildiği gibi bir eğilme anının yaşanmadığı anlaşılmaktadır.

 

 

Etiyopya İmparatoru Haile Selassie’nin İngiltere ziyareti esnasında kendisine eğilerek çiçek sunan kişinin Kraliçe II. Elizabeth olmadığı görülebiliyor.

 

haile selassie ingiltere ziyareti
Etiyopya İmparatoru Haile Selassie’nin İngiltere ziyareti esnasında kendisine eğilerek çiçek sunan kişinin Kraliçe II. Elizabeth olmadığı görülebiliyor.

 

kraliçe elizabeth imparator selassie önünde

 

* Hoaxeye‘ın tespitlerinden istifade edilmiştir

Yorumunuzu yazınız...