Time Dergisinin Kapağında Pfizer/Biontech Koronavirüs Aşısını Geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye Yer Veren Görsel, Çift Kapak Kullanımı Nedeniyle Şüphe Uyandırmıştı

 

Dünyaca ünlü Time dergisi, koronavirüs salgınına karşı (Covid-19) aşıyı geliştiren BioNTech firmasının kurucuları Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’ye 18 Ocak’ta yayınlanacak  2021’in ilk sayısında “Aşı Devrimi” (“The Vaccine Revolution”) başlığıyla yer verdi.

Time kapağında Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye yer veren görsel şu şekildeydi:

 

time dergisi uğur şahin özlem türeci

 

Daha önce İngiliz Financial Times gazetesi tarafından yılın kişileri seçilen, Alman Der Spiegel tarafından da kapağa taşınan Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye Time dergisinin kapağında yer vermesi haber organlarının neredeyse tamamı tarafınca aktarılmıştı (Bazı örnekler için bkz: Hürriyet, CNNTürk, TV100).

Ancak, ürettikleri korona virüs aşısıyla 2020 yılına damgasını vuran 2 Türk bilim insanına kapağında yer verdiği iddiası dolaşıma girdiği anda Time’ın sosyal medya profilleri ve internet sitesinde farklı bir kapak görselinin yer alması şüphe uyandırmıştı.

Derginin kapak yüzü olarak Covid-19 aşısını geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci’yi seçtiğine dair bir bulgu olmadığını öne süren birçok sosyal medya kullanıcısına şahit olmuştuk. Bahse konu kapağın incelenmesi yönünde bazı talepler de sosyal medya hesaplarımız üzerinden iletilmişti.

 

time dergisi çift kapak

 

ABD Başkanlık Seçimleri sonuçlarının netleşeceği oturum öncesinde Kongre binasını Donald Trump taraftarlarının istilâ etmesinin ardından Time’ın kapağında “Demokrasi saldırı altında” (“Democracy under attack”) başlığıyla Kongre binası kapısını göstericilere karşı savunan güvenlik güçlerinin yer aldığı fotoğrafa yer verilmişti.

 

demokrasi saldırı altında

 

“TIME’ın yeni kapağı: Demokrasi saldırı altında” (“TIME’s new cover: Democracy under attack”) ifadeleriyle sosyal medya hesaplarından paylaşılmıştı.

 

time dergisi uğur şahin özlem türeci

 

İşbu iddianın yayıldığı 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Şahin ve Türeci çiftini ikiliyi Time’ın kapak yaptığına dair paylaşılan görsel dışında bir emare bulunmuyordu.

Time dergisinin internet sitesinde paylaşılan kapak görselinde yer alan Alice Park imzalı “Racing to beat the virus” ve Walter Isaacson imzalı “The Vaccine Revolution” konulu bir yazıya rastlanamıyordu.

ABD Kongresi’nin Trump taraftarlarınca işgâline ilişkin fotoğrafa yer veren sayının, Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin yer aldığı kapak görseliyle aynı tarihi taşıdığı (18 -25 Ocak haftası) görülebiliyordu.

Time dergisinin internet sitesinde, derginin satıldığı platformlarda ve yabancı kaynaklarda Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Time kapağında yer aldığına dair bir atfa rastlanamıyordu.

ABD Kongre binasında 7 Ocak 2021 günü gerçekleşen saldırının ardından Time’ın kapak görselinde bir değişikliğe gitmiş olabileceği akla gelen ilk olasılıklardan biriydi. Ancak, Time’ın aynı sayı için farklı kapak kullanmış olabileceği ihtimali daha kuvvetliydi.

Bu konuda teyit almak adına Time editörlerine ileti gönderdik. Ancak, Time’ın 11 Ocak 2021 tarihli sosyal medya paylaşımıyla durum vuzuha kavuştu.

 

time kapak uğur şahin özlem türeci

 

18 Ocak’ta yayınlanacak  2021’in ilk sayısında çift kapakla okurlarının karşısına çıkan ünlü dergi, ‘The Year Ahead’ (Önümüzdeki Yıl) özel sayısında ise “Aşı Devrimi” manşetiyle kapakta Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye yer ayırmış.

 

Time Dergisine Kapak Olan Türkler

 • Mustafa Kemal Atatürk (24 Mart 1923 ve 21 Şubat 1927)
 • İsmet İnönü (19 Mayıs 1941)
 • Şükrü Saraçoğlu (12 Haziran 1943)
 • Adnan Menderes (3 Şubat 1958)
 • Kenan Evren
 • Mehmet Ali Ağca (9 Ocak 1984)
 • Naim Süleymanoğlu (3 Ocak 1988)
 • Mine Karakaş (15 Temmuz 2007)
 • Mehmet Öz (Haziran 2011)
 • Recep Tayyip Erdoğan (17 Kasım 2011)
 • Uğur Şahin ve Özlem Türeci (18 Ocak 2021)

 

time dergisi türk kapakları

 

Bazı sosyal medya paylaşımlarının Atatürk’ten sonra Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Time’ın kapağında yer alan ilk Türkler olduğu iddiasını taşıdığı görüldü. Ancak, İsmet İnönü, Şükrü Saraçoğlu, Adnan Menderes, Kenan Evren, Mehmet Ali Ağca, Naim Süleymanoğlu, Mine Karakaş, Mehmet Öz, Recep Tayyip Erdoğan gibi isimler daha önce Time dergisinin kapağında yer almıştı.

 

time kapağı atatürk uğur şahin özlem türeci

 

Yorumunuzu yazınız...