Koronavirüse Karşı Aşı Geliştiren BioNTech Şirketinin Kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Tıp Doktoru Olmadığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bu yazımızda BioNTech şirketinin kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin tıp doktoru olmadığı iddiasını inceleyeceğiz.

İddianın sosyal medyada karşımıza çıkan birkaç örneğine göz atalım:

“Her gün televizyon kanallarına çıkıp büyük fedakarlıklar yapıyor. Nobel bilim ödülünü medya sektöründen almalı. Uğur şahin gibi şarlatan da değil, hem uğur şahin PHD, tıp doktoru bile değil.”

 

 

“İsterseniz dalga geçin ama uğur Şahin ile özlem türecinin tıp doktoru olmadığını bir tek ben bilmiyormuşum. Meğer laborantmış kendileri. Demek Almanya da laborantlar da Prof.dr olabiliyorlar.”

 

 

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım ile Türeci ve Şahin’in tıp doktoru değil, laborant olduklarını öne sürmüştü:

“İsterseniz dalga geçin ama Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin tıp doktoru olmadığını bir tek ben bilmiyormuşum meğer. Laborantmışlar kendileri. Demek Almanya’da laborantlar da Prof. Dr. olabiliyorlar.”

 

 

İddiaların aksine Özlem Türeci, Saarland Üniversitesinde; Uğur Şahin ise Köln Üniversitesinde tıp eğitimlerini tamamlamıştır; dolayısıyla tıp doktoru yani hekim unvanına sahiplerdir.

Uğur Şahin’in aktif olarak görev yaptığı Johannes Gutenberg Üniversitesinin internet sitesinde yer alan öz geçmişine baktığımızda 1984-1990 yılları arasında tıp eğitimi, 1990-1992 yıllarında ise dahiliye asistanlığı olmak üzere sekiz yıl boyunca Köln Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldığı görülmektedir.

 

Uğur Şahin’in öz geçmişinde yer alan ilgili kısım

 

Ayrıca Uğur Şahin, Köln Üniversitesi dahil çeşitli kurumların katıldığı ve akciğer kanseri ile ilgili araştırmaların  yapıldığı “SFB 1399” isimli projenin baş araştırmacılarından birisidir. Projenin resmî internet sitesinde yer alan ve Uğur Şahin’e ait olan öz geçmişte de Şahin’in 1984-1990 yılları arasında Köln Üniversitesinde tıp eğitimi aldığı görülmektedir. Aynı özgeçmişte Şahin’in Köln Üniversitesinde hazırladığı doktora tezine dair detaylar da mevcuttur.

Uğur Şahin’in bu doktora tezine dünya çapındaki kütüphaneler için bir veri tabanı olan WorldCat isimli internet sitesinden de ulaşılabilir.

 

özlem türeci uğur şahin

 

Uluslararası Tıp Bilimleri Öğrenci Kongresi (ISCOMS), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) gibi pek çok kurumun resmî internet sitelerinde Uğur Şahin’in Köln Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldığı bilgisi yer almaktadır.

Şahin ve Türeci’nin COVID-19 aşıları ile ilgili çalışmalarından sonra Şahin’in mezun olduğu Köln Üniversitesinden fahri doktora almaları yerli ve yabancı basına yansımıştı. Uğur Şahin, fahri doktora alırken yaptığı konuşmada “Köln Üniversitesinin gençliğine dair harika anılar ile dolu olduğunu” dile getirmişti.

Ayrıca Uğur Şahin’in Köln Üniversitesi Tıp Fakültesinde okurken şehirde bulunan amatör bir futbol kulübü olan Barışspor’da oynadığı da bilinmektedir. O sıralar takım masörü olan şahıs, Uğur Şahin’e “doktor olduğunda ilk hastan ben olacağım” şeklinde latife ettiğini aktarmıştır.

 

time dergisi uğur şahin özlem türeci

 

Birleşmiş Milletler Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Kurumu (UN WOMEN), yayımladığı bir yazıda Özlem Türeci’den bahsederek onun yalnızca bir bilim insanı değil, aynı zamanda bir tıp doktoru, girişimci ve yönetici olduğunu aktarmıştır.

Physicians for Human Rights, The Network For Excellence in Health Innovation gibi tıp alanındaki pek çok kurum ve kuruluşun internet sitelerinde Özlem Türeci’nin tıp doktoru olduğu görülebilmektedir.

Şahin ve Türeci’nin NEJM gibi dünyanın en saygın hakemli dergilerinde yayımlanan çalışmalarına baktığımızda makalelerin üst kısmında her ikisinin de isimlerinin yanında MD (medical doctor/tıp doktoru) ibaresinin yer aldığını görmekteyiz.

BioNTech şirketinin internet sitesinde de Türeci ve Şahin’den tıp doktoru olarak bahsedildiğini görmek mümkündür.

Frankfurt Goethe Üniversitesinin resmî internet sitesinde de Türeci ve Şahin tıp doktoru olarak zikredilmektedir.

Özetle, Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin tıp doktoru olmadıkları iddiası gerçeği yansıtmamaktadır; hekim oldukları geniş çevrelerce bilinir durumdadır. Doktor çift, yıllardan beri çeşitli kurum ve kuruluşlarda görevlerini ifa etmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...