İsrail Bayrağındaki Davud Yıldızı’nı ve “Yeni Antisemitizm” Başlığını İçeren Görsel Time’ın Kapağında Yer Almamış, Time’de Yayımlanan Bir Yazıda İllüstrasyon Olarak Kullanılmış

 

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 7 Ekim 2023 gününden 29 Şubat 2024 tarihine değin hayatını kaybedenlerin sayısının 30 bini aştığını, 70 binden fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Açıklanan ölü sayısı, Gazze’de yaşayanların yaklaşık % 1,3’üne tekabûl ediyor.

Birleşmiş Milletler de konuyla ilgili yaptığı açıklamada Gazze’de yaşayan her dört kişiden birinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, ilaç sıkıntısı ve genel sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle bölgede bulaşıcı hastalıkların yayıldığını duyurdu.

İsrail’in kara harekâtı altında Gazze’de büyük bir insanlık dramı yaşanırken uluslararası basında öne çıkan yayınlar, yaşananlara karşı sessiz kalıp konuyu gündeme taşımamakla eleştirildi.

Bu süreçte, dünyanın en saygın haber ve politika dergilerinden biri olarak kabul edilen Time dergisinin Gazze’deki saldırılarındaki kayıpları gündeme getirmek yerine İsrail’e destek verdiği iddiasıyla bir kapak görseli sosyal medyada servis edildi.

İsrail’in bayrağında yer alan Davud’un Yıldızı ve “Yeni Antisemitizm” (“The New Antisemitism”) başlığını taşıyan, Time dergisinin İsrail’in Gazze’de süregelen katliamına karşı çıkanları “antisemitik” olarak etiketlediği ileri sürülen görsel şöyle:

 

yeni-antisemitizm

 

Bahse konu görseli Time’ın yayımlanan kapağına ait olduğu iddiasıyla sunan paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

Cerrah Güner Fuzûlî (@cgfuzuli): “Time dergisi kapağı!.. YENİ ANTİSEMİTİZM Hazırlanın! İnsanlığa karşı yeni büyük bir saldırı geliyor.”

 

TRHaber (@trhaber_com):

“Time dergisi soykırımcıyı İsrail bayrağıyla selamladı.

Son sayısının kapağına İsrail bayrağı koyan ve ‘Yeni Antisemitizm’ başlıklı bir dosya yayınlayan Time, Gazze’deki soykırım mağdurları yerine soykırımcıya ağladı.

▪’İsrail’in Hamas’a karşı kendini savunma çabaları, İsrail’i Nazilerle karşılaştırılabilecek bir soykırım aktörüne dönüştürmüyor.’

▪’Soykırım suçlaması niyete bağlıdır. İsrail bir devlet olarak Gazze Savaşı’nı Filistin halkını yok etme niyetiyle yürütmüyor.'”

 

time-israil

(İşbu yazı tarihi itibarıyla) Time’ın son sayısı 26 Şubat 2024 tarihinde çıktı.

Time’ın farklı bölgelerde çıkan sayılarının kapaklarının derlendiği sayfada da bu görsel yer almıyor.

Üzerinde 11 Mart 2024 tarihini taşıyan bir kapak henüz Time tarafından yayımlanmadı.

Ancak, Noah Feldman’ın “The New Antisemitism” başlıklı yazısında bu görsel “Getty Images’in illüstrasyonu” (“Illustration by Getty Images“) açıklamasıyla yer almış.

 

 

Time dergisi, 1923 yılında Amerika’da Henry Luce ve Briton Hadden tarafından kurulan dünyanın önde gelen haftalık dergilerinden biridir. Kurulduğu günden bu yana dünya gündemini takip eden haberler, röportajlar ve analizler sunan, İngilizce yayımlanan Time’ın içeriği politika, ekonomi, bilim, sanat, teknoloji ve spor gibi geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Time, özgün ve etkileyici kapak tasarımlarıyla bilinir ve sıklıkla yılın en etkili kişisini seçtiği “Yılın Kişisi” ödülü ile tanınır.

 

 

Bahse konu kapak görseli Time’ın Yahudi soykırımını desteklediği ve Adolf Hitler’i “Yılın Kişisi” ilân ettiği iddiasıyla sunulmuş. Time’ın “Yılın Kişisi” seçim sebebi Hitler’i olumlamak değildi. Ayrıca, Time’ın Holokost’u destekleyen bir içeriği bulunmuyor.

 

Time dergisinin en önemli özelliklerinden biri olan “Yılın Kişisi” seçimlerine değinecek olursak…

Time’ın 1927 yılından beri her yıl yaptığı “Yılın Kişisi” (“Person of the Year”) seçimi her sene büyük ilgiyle takip edilmektedir.

Time dergisi “Yılın Kişisi” ünvanını “haberleri ve hayatları iyi ya da kötü en çok etkileyen ve yılın iyi ya da kötü anlamda neyin önemli olduğunu somutlaştıran kişi ya da kişiler“e vermektedir (1998 yılında derginin editörü Walter Isaacson “yılın kişisi” seçimini nasıl yaptıklarını detaylandırmıştı).

Time’ın yılın kişisi seçtiği “kötü” örneklerinin en bilineni Adolf Hitler oldu.

“1938 yılının kişisi” seçilen Hitler, derginin 2 Ocak 1939 tarihli kapağında korkunç bir orgu çalarken gösteren çizimle “Kutsal olmayan orgcudan bir nefret ilahisi” (“From the unholy organist, a hymn of hate.”) alt başlığıyla yer aldı.

 

time-hitler-yilin-kisisi-2-ocak-1939

 

Hitler’in Time kapağında yer aldığı diğer sayılar şöyle sıralanıyor:

 

time dergisi hitler

time dergisi hitler

time dergisi hitler

time dergisi hitler

Geçmişte de Time’ın kapak sayfasıyla ilgili farklı iddiaları incelemiştik.

 

Time Dergisinin Kapağında Yer Alan Uğur Şahin ve Özlem Türeci

Time Dergisinin Buzul Çağının Yaklaştığı Uyarısını İçerdiği Sanılan Montaj İçeren Kapak Görseli

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...