Katar’ın İsrail’in Gazze bombardımanını durdurmaması durumunda dünyaya gaz satışını durduracağını açıkladığı iddiası ASILSIZ

Katarlı yetkililerin bu yönde bir açıklaması bulunmuyor.

Yanlış İddia

 

7 Ekim 2023 günü başlayan Hamas-İsrail çatışmalarının ardından Katarlı yetkililerin Filistin’e verdikleri desteğin bir parçası olarak arz kısıntısı yoluyla küresel gaz sıkıntısı tehdidinde bulunduğu, Katar Emiri Tamim bin Hamad Al Thani’nin “Gazze’nin bombalanması durmazsa dünyaya gaz arzını keseceğiz” dediği iddiası ileri sürüldü.

 

Hatalı aktarım örnekleri:

 

Misvak Caps (@misvakcaps): “Uyanış başladı! Katar Emir’i Şeyh Tamim, Gazze’ye bombardıman durmazsa dünyaya gaz satışını durduracağını açıkladı. “

 

Haksöz Haber: “Katar, işgalci İsrail rejiminin Gazze’ye yönelik saldırılara devam etmesi halinde tüm Dünya’ya gaz ihracatını durduracağını duyurdu. Kaynak: Katar: Gazze’ye saldırılar durmazsa tüm ülkelere gaz akışını keseceğiz”

 

OdaTV: “Katar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulmaması halinde dünya ülkelerine gaz ihracatını durduracağını açıkladı.”

 

Burak Sezen (@_BurakSezen): “‘Gazze’nin Bombalanması Durmazsa, Dünyaya Petrol Arzını Durduracağız.’ Katar Emiri #Kudüs #Gazze #FreePalestine #FreeGaza Kudüs Gazze Filistin”

 

Abdullah Kilim (Quilliam) (@Abdquil): “Katar Emir’i Şeyh Tamim, #Gazze’ye bombardıman durmazsa dünyaya gaz satışını durduracağını açıkladı. Bu her yiğidin cesaret edebileceği bir meydan okuma değil. En son benzer bir meydan okumayı Suudi Kralı Faysal yapmıştı ancak maalesef hayatıyla ödemişti. Rabbim başımızdan cesur liderleri eksik etmesin.”

 

Dava Adamı (@dava__adami_): “Katar Emiri: ▪️ “Gazze’nin bombalanması durmazsa dünyaya petrol arzını durduracağız.” Biz de sınır kapılarını açalım, boş boş konuşmakla bir yere varamıyoruz Görmedik mi yıllardır..”

 

Malik Ejder: “Katar Emiri, Gazze’deki bombalamaların durdurulmaması halinde dünyaya gaz arzının durdurulacağını duyurdu.”

 

Yavuz (@yavuzwe): “Katar Emiri: “Gazze’nin bombalanması durmazsa dünyaya petrol arzını durduracağız.” dedi Petrol fiyatı +%5.5 90.77 dolara fırladı”

 

Katar’ın İsrail’in Gazze bombardımanını durdurmaması durumunda Batı’ya gaz satışını durduracağını açıkladığı iddiası ASILSIZ. Katarlı yetkililerin bu yönde bir açıklaması bulunmuyor.

 

 

Katar, İsrail Gazze bombardımanını durdurmazsa doğal gaz ihracını keseceğini açıklamadı.

Katar basınının ya da Katar Resmi Haber Ajansı QNA’nın bu yönde bir aktarımı mevcut değil.

‘Katar Emiri, İsrail bombalamaları durmazsa dünyaya gaz akışını kesmekle tehdit etti’ gibi başlıklarla paylaşılan video güncel değil.

Katar Emiri Şeyh Temim’in İsrail’in Gazze saldırılarını durdurmazsa dünyaya gaz satışını durduracaklarını söylediği sanılarak paylaşılan konuşması 2017 yılından.

Katar Emiri Şeyh Temim ne 2017 yılındaki konuşmasında ne de 7 Ekim 2023 günkü Hamas’ın saldırılarının ardından İsrail’in Gazze bombardımanı hakkında “Gazze’nin bombalanması durmazsa dünyaya petrol arzını durduracağız.” açıklaması yaptı.

Katar Emiri paylaşılan ilgili konuşmasında “Filistin meselesi, topraklarından koparılan, yurdundan sürülen bir halkın meselesi olarak başladı.” / “Filistin meselesi, topraklarından koparılan, vatanından kovulan bir halkın meselesidir.” cümlesini kurmuş. Bahsi geçen konuşmada doğalgazdan veya dünyaya gaz arzını kesmekle ilgili herhangi bir tehditten bahsedilmiyor.

 

 

Katar Emiri’nin Filistinli mültecilere değindiği 2017 yılındaki konuşmasından alıntılanarak paylaşılan ilgili kesim aşağıdaki bağlantıdaki kayıttan 00.27’den itibaren izlenebilir:

 

 

Bu iddiayı paylaşan ilk kaynak olan “Qatar Affairs” adlı (şu anda askıya alınmış) sosyal medya hesabı sıklıkla yanlış bilgi paylaşmasıyla tanınıyor.

 

Filistin’in bağımsızlığı, egemenliği ve başkenti Doğu Kudüs’ün olduğu bir devlet olarak var olması için diplomatik, siyasi ve insani yardım sağlayan Katar ülkesinde Hamas irtibat ofisine ev sahipliği yapmaktadır.

Katar, Filistin davasına desteğini çeşitli şekillerde göstermektedir. Ülke, Filistin Devleti’nin Birleşmiş Milletler’de tam üyelik kazanması için çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca, Filistinli mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamak için insani yardımlar sağlamaktadır. Katar, Filistin’de eğitim ve sağlık gibi temel hizmetlere erişimi iyileştirmek için de projeler yürütmektedir.

Katar, Filistin davasına verdiği desteğin yanı sıra, İsrail ile de ilişkiler geliştirmektedir. Ülke, İsrail ile ekonomik ve ticari ilişkilere sahiptir. Ancak, Katar, İsrail’in Filistin halkına yönelik baskı ve zulmünü kınamaktadır.

 

Yorumunuzu yazınız...