Suriye Devleti Yerine Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Bayrağının Katar’da 2022’de Düzenlenecek Dünya Kupası Resmî Logosunda Yer Aldığı İddiası Asılsız

Katar’da 2022 yılında düzenlenecek FIFA Dünya Kupası logosunu içeren resmî tanıtım görselinde Suriye bayrağı yerine Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bayrağının kullanıldığı iddiası doğruyu yansıtmamaktadır. Söz konusu tasarım, Dünya Kupasını düzenleyen resmî otoritelerce değil, Katarlı bir karikatürist tarafından hazırlanmış olup, 2022 Dünya Kupası resmî organizasyonuyla bir ilgisi bulunmamaktadır. 

Yanlış İddia

Futbol tarihinde ilk kez bir dünya kupası bir Arap ülkesinde, Katar’da 2022 yılında düzenlenecek. 2022 yılında düzenlenecek turnuvaya değin önümüzde 3 yıl kadar bir süre olmasına rağmen, turnuva hakkında yanlış iddialar şimdiden kamuoyuna saçılmaya başlamış görünüyor.

Dünyanın en büyük futbol turnuvasının resmî tanıtımı hakkında geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir yanlış iddianın dolaşıma girdiği gözlemlendi. Arap dünyasından basın kaynaklarında ve sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarında 2022 yılında Katar’da düzenlenecek FIFA Dünya Kupası’nın logosunu içeren resmî tanıtımında Suriye Devleti yerine Özgür Suriye Ordusu’nun bayrağının göründüğünün öne sürüldüğü görüldü.

Ülkemiz basınına ve sosyal medya kullanıcılarına pek sirayet etmeyen bu iddia sadece birkaç profil tarafından şu söylemle paylaşıldı:

“Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası tanıtım görselinde Suriye Devleti’nin değil ÖSO’nun bayrağının kullanıldığını biliyor musunuz?”

Suriye Devleti Yerine Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Bayrağının Katar'da 2022'de Düzenlenecek Dünya Kupası Tanıtım Görselinde Yer Aldığını İddia Eden Paylaşım
Suriye Devleti Yerine Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Bayrağının Katar’da 2022’de Düzenlenecek Dünya Kupası Tanıtım Görselinde Yer Aldığını İddia Eden Paylaşım

 

Katar’da gerçekleşecek 2022 FIFA Dünya Kupası logosuyla birlikte ülke bayraklarını içeren bir tanıtım görselinde Özgür Suriyet Ordusu’nun bayrağının Suriye bayrağı yerine yer aldığı iddiası doğru. Ancak, bahsi geçen görselin FIFA Dünya Kupası için hazırlanan resmî tanıtım görseli olduğu iddiası asılsız.

 

Katar'da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası resmi tanıtımına ait sanılan görsel
Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası resmi tanıtımına ait sanılan görsel

 

Yukarıda görülen tasarım, Katar’da yayın yapan Al-Watan Gazetesi için Katarlı bir karikatürist tarafından hazırlanmış. Suriye odaklı doğrulama faaliyetleri yürüten Teekked platformu, bahsi geçen Katarlı karikatüristin taraflarına söz konusu resmin kendi özgün tasarımı olduğunu, 2022 Dünya Kupasını düzenleyen resmî makamlarca yayınlanmadığını, ÖSO bayrağını seçmesinde bir kasıt bulunmadığını, çeşitli ülke bayraklarını içeren hazır bir grup içerisinden seçtiğini aktardığını belirtmişti.

 

Suriye ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrakları

 

Katar’ın Dünya Kupası için yürüttüğü resmî sosyal medya hesapları incelendiğinde bahsi geçen görselin hiç paylaşılmadığı anlaşılmaktadır.

Yorumunuzu yazınız...