Video Kaydında Saddam Hüseyin’in Koronavirüs Hakkında Konuştuğu İddiası Asılsız, Ses Kaydı Montajlanmış

Saddam Hüseyin’in öldürülmeden önce Irak’ın askerî yetkilileriyle birlikte görüldüğü video kaydında yeni koronavirüs hakkında konuştuğu iddiası doğru değil. Videonun orijinalinde bu yönde bir ifadeye rastlanamamaktadır. Kaydın sesinin bir video düzenleyici uygulama aracılığıyla değiştirildiği anlaşılmaktadır.

Yanlış İddia

 

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in yıllar önce koronavirüs salgını hakkında yorumda bulunduğuna dair bir video kaydı sosyal medya ve Youtube gibi platformlarda paylaşıldı.

 

 

Bahsi  geçen video kaydının “Saddam hüseyin korkmanın amerikalılar tarafından salgın bi hastalık ortaya çıkaracağını anlatıyor” notuyla Türkçe paylaşımlarda da yer almaya başladığı anlaşılıyor.

 

saddam hüseyin koronavirüs
Saddam Hüseyin’in koronavirüs salgını hakkında konuştuğu öne sürülen montaj video kaydını içeren paylaşım

 

Ancak, Teekked‘in ortaya koyduğu üzere videodaki ses Irak’ın devrik Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’e ait değil. Video kaydı, Saddam Hüseyin’in ABD’nin 2003’te Irak’a savaş ilan etmesinin ardından askerî danışmanlarıyla yaptığı (yeri ve zamanı tespit edilemeyen) bir toplantıdan. ABD’nin savaş ilânına rağmen Saddam Hüseyin’in moral ve motivasyonunun yüksek olduğu görülen videoda toplantı katılımcılarından birinin “Iraklıların Amerikan teknolojisi karşısında zafer kazanacağı” beklentisini aktardığı görülüyor. 

Associated Press (AP) tarafından 2015 yılı Temmuz ayında yayınlanan video kaydı izlendiğinde, sosyal medyada paylaşılan video kaydının sesinin bir video düzenleyici uygulama aracılığıyla değiştirildiği anlaşılmaktadır. Videonun orijinalinde Saddam Hüseyin’in koronavirüs hakkında bir yorumda bulunmadığı görülmektedir.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VCd1x9q0JtA

 

 

Yorumunuzu yazınız...