Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın Koronavirüsten Ötürü Vefat Ettiği Teşhisi Paylaşıldı

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’ın koronavirüs nedeniyle vefat ettiğini öne sürülmüştü. Aileye yakın kaynaklardan Yalman’ın koronavirüs testinin negatif çıktığı öğrenilmişti. Ancak, Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği Aytaç Yalman’ın koronavirüs nedeniyle öldüğü kanaatini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, Aytaç Yalman’ın tedavi sürecinde koronavirüs testinin negatif çıktığını, vefatından sonra eşi ve yakın çevresindekilerin testinin pozitif çıktığını, doktorların ölüm nedeninin koronavirüs olabileceği kanaatinde olduğunu aktardı. Böylelikle Aytaç Yalman, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren 3. kişi oldu.

 

Eski Jandarma Genel Komutanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman (1940-2020), zatürre teşhisiyle yatırıldığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (eski GATA) 16 Mart 2020 tarihinde hayatını kaybetti. Emekli Orgeneral Yalman için mütevazı bir cenaze töreni düzenlendi.

Koronavirüs salgınının etkilerinin yoğun şekilde hissedilmeye başlandığı ülkemizde, Yalman’ın vefatı ve cenaze töreninin sessiz sedasız gerçekleştirilmesi akıllara hemen koronavirüs şüphesini getirdi.

Bu noktada, Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, katıldığı bir TV yayınında Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın koronavirüs nedeniyle vefat ettiğini, eşinin de karantinada gözetim altında olduğunu öne sürdü.

Saygı Öztürk’ün kullandığı ifadeler şöyle:

“Sessiz sedasız, bir komutanımız bu dünyadan göçtü. Emekli orgeneral, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman önceki gün toprağa verildi, İstanbul’da. Olay şöyle; Aytaç Yalman Paşa son derece sağlıklı, sporunu yapan bir insan. 80 yaşında Fenerbahçe Ordu Evi’nde orada, spor salonunda sporunu yapıyor. Birgün spor yaparken nefes darlığı çektiğini ifade ediyor. Ve hemen bir özel hastaneye kaldırılıyor. Özel hastanede yapılan ilk tetkiklerden sonra ‘komutanım burada biz bu işi yapamayız, sizin başka bir hastaneye gitmeniz gerekir diyorlar. Geçmişte adı GATA olan hastaneye sevk ediliyor. Orada ilk tetkikler malum rahatsızlıktan, malum virüs olduğu ifade ediliyor. Komutan Pazar günü kendini iyi hissederek evine gitmek istiyor. Fakat birkaç saat sonra hayata veda ediyor.

Buraya kadar tamam, bir komutanın nasıl defnedildiğini iyi kötü biliyoruz. Hastaneden hemen oradan doğrudan alınıp, mezarlığa annesinin yanına götürülmesi, yani hiçbir tören yapılmadan, askeri arkadaşlarına bile bilgi verilmeden böyle bir olay gerçekleşiyor.

Eşi Belma hanım nerede? O da apar topar hemen hastaneye kaldırılıyor. Ve o da şu anda sözünü ettiğimiz hastanede karantina altında bulunuyor. Yalnız o değil aynı şekilde kız kardeşinin de karantina altında olduğunu biliyoruz. Kendisini tanıyorum, Türkiye’nin en kritik dönemlerinde, özellikle bugün adından sıkça bahsettiğimiz Adana Mutabakatı’nın perde arkasındaki komutanlardan bir tanesi olduğunu ve Jandarma Genel Komutanlığı döneminde Suriye ile ilgili bütün, gelişmeleri ve görüşmeleri yapan komutan olduğunu ekliyoruz. Kendisine rahmetler diliyoruz.”

 

 

İstanbul’daki Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Yalman’a vefatından 1 hafta önce zatürre teşhisi konulmuş.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Türkiye’de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren ilk kişinin 89, ikinci kişinin 61 yaşında olduğunu belirtmişti. Bakan Koca’nın bahsettiği vefat haberlerinin Aytaç Yalman’a ait olduğunu sananlar olsa da, 1940 doğumlu Yalman’ın vefat ettiği anda 80 yaşında olduğu gerçeği ışığında bu iddianın doğru olmadığını göstermekteydi.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu‘nun aileye yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre Yalman’a ölmeden önce test yapıldığı ve koronavirüs testinin sonucu negatif çıktığı öğrenilmişti.

Bu noktada Aytaç Yalman’ın ölüm nedeninin koronavirüs olmadığını düşünmeye başlamışken, ilave bulgular aksi yönü işaret etmeye başladı.

Euronews Türkçe, ulaştığı kaynaklar vasıtasıyla Orgeneral Yalman’ın ölüm nedeninin koronavirüs olduğunu ve halihazırda Yalman’ın eşi ve kız kardeşinin karantinada tutulduğunu doğruladı.

NTV ise Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’nin “Aytaç Yalman’ın corona virüs nedeniyle öldüğü kanaati oluşmuştur” açıklamasında bulunduğunu aktardı.

Günün ilerleyen saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı bilgilendirmede Aytaç Yalman’ın tedavi sürecinde koronavirüs testinin negatif çıktığını, vefatından sonra eşi ve yakın çevresindekilerin testinin pozitif çıktığını, doktorların ölüm nedeninin koronavirüs olabileceğini düşündüğünü aktardı. Böylelikle Aytaç Yalman, Türkiye’nin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren 3. vakası oldu.

Fahrettin Koca’nın TBMM’deki sunumunda kullandığı ifadeler şöyleydi:

“Aytaç Yalman’ın vefatı ile ilgili. Bu konu net ifade etmek istiyorum. 4 gün önce bizim eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez entübe ediliyor. Daha önce KOAH tanısı ile takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra ex kabul ediliyor. O dönemde yapılan test negatif çıkıyor. Klinik bulgusu KOAH olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Orduevi dahil olmak üzere. Eşi dahil olmak üzere herkes taranıyor. Eşi dahil pozitif çıkanlar oldu dün. Böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup yine yoğun bakım şartlarında yatan halen 3 gün sonra negatif olan 7 gün sonra pozitif olan vakamız da var. Pencere dönemi olduğu söyleniyor. Eşi ve yakınlarında pozitif çıkması nedeniyle de hekim arkadaşlar bunu corona virüs olabilir şeklinde yorumladılar. Bu anlamda hayatını kaybeden vaka sayımız 3 kişi olmuş oldu.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...