Fotoğrafta Saddam Hüseyin’e Hizmet Eden Garsonun Vladimir Putin Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in KGB ajanıyken Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’e garson rolünde hizmet ederken görüntülendiği iddiası 2017 yılında gündeme gelmişti.

Söz konusu fotoğraf ilgili dönemde bazı haber sitelerinde “Saddam’a Hizmet Eden Garson Şuan Bir Devlet Başkanı” ya da “Saddam’a hizmet eden garson Putin çıktı” gibi başlıklarla aktarılmıştı.

 

saddama hizmet eden garson
Türkiye gazetesinin Saddam’a hizmet eden garsonun Vladimir Putin olduğu yönündeki yanlış iddiaya yer verdiği haberi

 

saddama servis yapan garson
Güneş gazetesinin Saddam’a hizmet eden garsonun Vladimir Putin olduğu yönündeki yanlış iddiaya yer verdiği haberi

 

Saddam’a bir garsonun servis yaparken görüntülendiği fotoğrafın sosyal medyada farklı zamanlarda tekrar dolaşıma girdiği görülüyor.

Günümüzden bir örnek…

 

saddama hizmet eden garson

 

Fotoğrafın Putin’in gençliğinde KGB’de görev yaparken Saddam Hüseyin’e garsonluk yaptığı anı yansıttığı iddiası doğru değil.

Söz konusu fotoğraf Saddam Hüseyin 3 Mart 1975 tarihinde Paris’te eski Fransa Cumhurbaşkanı (ilgili tarihte Fransa Başbakanı unvanını haiz olan) Jacques René Chirac ile yemek yerken kaydedilmiş.

Bahse konu toplantıda AFP tarafından kaydedilen fotoğrafın Getty Images adlı stok fotoğraf sitesinde şu açıklamayla sunulduğu görülüyor:

“PARİS, FRANSA: Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Saddam Hüseyin, 03 Mart 1975’te Paris’teki Hotel Matignon’da Fransa Başbakanı Jacques Chirac ile yaptığı görüşme sırasında bir öğle yemeği yiyor (resimde yok). Chirac başbakan olarak Saddam Hüseyin’i Fransa’da karşıladı ve ondan “kişisel bir arkadaş” olarak bahsetti. Fransa, Irak’ın Batı’daki ana askeri tedarikçisi oldu ve Irak için, 1979’da İsrailliler tarafından yok edilen bir nükleer reaktör inşa ediyordu. AFP FOTOĞRAFI “

 

Embed from Getty Images

 

Embed from Getty Images

 

Anılan yemekte çekilen diğer bir fotoğrafa göz atıldığında, Saddam’a servis yaparken görüntülenen garsonun Vladimir Putin olmadığı anlaşılabiliyor.

 

saddam huseyin jacques chirac
Aynı yemekte farklı bir açıdan kaydedilen fotoğrafta, Vladimir Putin sanılan garsonun odaya girdiği görülebiliyor.

 

saddam huseyin garson

 

saddam garson

 

Vladimir Putin’in Türkiye’de ajan olarak görev yaptığı iddiası da geçmişte dile getirilmişti.

Putin, 1975 yılında Leningrad (Saint Petersburg) Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olmasının ardından Rus istihbarat kuruluşu KGB bünyesinde çalışmaya başlamıştı.

 

putin 1970 1971
Vladimir Putin

 

16 Temmuz 1979 tarihinde Irak’ın devlet başkanlığı görevini devralan Saddam Hüseyin, 9 Nisan 2003 tarihinde ABD güçlerinin Bağdat’a girmesiyle 24 yıllık iktidarını kaybetmişti. Saddam Hüseyin’in Irak Yüksek Mahkemesi tarafından 26 Aralık 2006 tarihinde onaylanan idam cezası 30 Aralık 2006 günü infaz edilmişti.

 

saddam huseyin
Saddam Hüseyin

 

Fotoğrafın gerçek mahiyetine daha önce Teyit.org da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...