Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 11 Haziran 2021 Tarihinde NBC News’ten Keir Simmons’a Verdiği Röportajda Dünyanın En İyi Liderleri Arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir basın mensubuna verdiği demeçte dünyanın en iyi liderlerinin kim olduğu sorusunu yanıtlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret ettiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan video şu şekilde:

 


 

Bahsi geçen videoda İngilizce soru soran gazeteci ile Rusça yanıt veren Putin’in aktarımlarının Türkçemize çevirisi olduğu iddiasıyla şu ifadeler alt yazı ile sunulmuş:

Gazeteci: “Acaba size göre kendiniz hariç dünyanın en güçlü devlet başkanlarından bahsedebilir misiniz?”

 

V. Putin: “Kendimi dışında tutacağım bir liste yapacaksam eğer, Donald Trumpp, Angela Merkel. Bu liderleri dünyanın en iyileri arasında gördüğümü söyleyebilirim.”

 

Gazeteci: “Erd. Erdoğan? Sanırım onu bu listeye eklemeyi unuttunuz.”

 

V. Putin: “Hayır. Onu benimle birlikte bu listeden çıkarttım.”

 

putin erdogan listeden cikarttim

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in verdiği röportajda dünyanın en iyi liderleri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı saydığı iddiasıyla paylaşılan videoya eklenen alt yazı uydurulmuş.

Vladimir Putin söz konusu röportajından alıntı kayıtta dünyanın en iyi liderleri arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı saymamış.

Putin, bahsi geçen kayıtta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismini dahi zikretmemiş.

Görüntünün kaynağı Vladimir Putin’in 11 Haziran 2021 günü NBC News’ten Keir Simmons’a Moskova’da verdiği röportaj…

 

 

Röportajın tam dökümü incelendiğinde, ilgili ya da diğer kısımlarında dünyanın en iyi liderlerinin kim olduğuna dair bir sorunun yöneltilmediği yahut yanıtlanmadığı anlaşılıyor.

 

Doğrula ve Teyit de bu iddiayı ele almış.

 

Kapak görseli: Sputniknews

 

Yorumunuzu yazınız...