Videonun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Emmanuel Macron ve Angela Merkel’i Es Geçip Dönemin ABD Başkanı Donald Trump’la El Sıkıştığı Anı Gösterdiği İddiası Doğru Değil
 

 

Rusya Devlet Başkanı Putin’in İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu görmezden geldiği, etkinlikte yanında oturmasına rağmen Putin’in Netanyahu’ya bakmadığı ve İsrailli Başbakanın elini sıkmadığı iddiasıyla kullanılan görüntüye değinmiştik.

Bugünkü konumuz, Rusya lideri Vladimir Putin’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’i görmezden gelip eski ABD Başkanı Donald Trump’ın elini sıktığı iddiasıyla paylaşılan görüntü.

Putin’in Merkel ve Macron’u es geçip Trump’la tokalaştığı iddiasıyla kullanılan görüntü şu şekilde:

 


 

Bahsi geçen videoyu Putin’in dünya liderlerini pas geçip Trump’la el sıkıştığı iddiasıyla aktaran paylaşım örneği:

 

PravdaGaste (@gazetta_rf): “Herkes sıraya girdi, Putin’i bekliyor.. #Putin’in kendileri ile doğru gelip tokalaşmasını beklerken onları pas geçip ardından Trump’la sıkı bir şekilde tokalaşması.. 11 Kasım 2018’de Paris”

 

putin-trump-tokalasma

 

Paylaşılan görüntü kesilerek paylaşılmış.

Görüntünün orijinalinde 11 Kasım 2018 günü Paris’te Zafer Takı’nda (Arc de Triomphe) düzenlenen 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılını anma törenine sonradan katılan Vladimir Putin, Emmanuel Macron ve Angela Merkel’in ardından Donald Trump ile tokalaştı.

 

putin-trump-macron-merkel

putin-trump-el-sikisma

Törende Putin’in Macron ve Merkel’in ardından Trump’la el sıkıştığı anın görüntüsü şu şekilde:

 

 

 

Birinci Dünya Savaşı’nın 11 Kasım 1918’de imzalanan ateşkes anlaşması ile sona ermesinin 100. yıl dönümü 11 Kasım 2018 günü Paris’te düzenlenen törenlerle anıldı.

Birinci Dünya Savaşı’nı sona erdiren ateşkes anlaşmasının 100. yıldönümü dolayısıyla Paris’te düzenlenen anma törenine -aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de bulunduğu- 70’in üzerinde devlet ve hükümet başkanı katıldı.

Liderler, Elysee Sarayı’nda Macron tarafından karşılandıktan sonra topluca törenin yapıldığı alana geldi

Zafer Takı altında kurulan resmî platforma 100 metre kala araçlarından inen liderler yola yağmur altında Şanzelize Bulvarı’nda yan yana yürüyerek devam etti.

Zafer Takı’ndaki törene diğer liderlerden daha geç katılan Vladimir Putin, ev sahibi Emmanuel Macron ve Angela Merkel ile tokalaştıktan sonra Donald Trump’a yönelerek elini sıktı ve (yumruğu sıkılı baş parmağı havada) “okey” işareti yaptı.

Trump ve Putin, 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yıl dönümünde Paris’te bir toplantı gerçekleştirmedi. Putin Trump ile kısa bir görüşme yaptığını ve iyi geçtiğini belirtti.

 

Yorumunuzu yazınız...