Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun elini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in göğsüne dokununca korumalarının harekete geçtiği anı yansıttığı iddiasyla paylaşılan videoda görülen kişi Putin’in tercümanı

 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı bir görüşme sırasında fiziksel mesafeyi yakın tutunca, Rus korumaların harekete geçtiği, korumalardan birinin kontrol için yaklaştığı anda Putin’in eliyle korumayı uzaklaştırarak Trudeau ile konuşmasına devam ettiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan video şu şekilde:

 


 

Söz konusu görüntüyü Putin’in Trudeau göğsüne elini koyunca harekete geçen korumalarını durdurduğu iddiasıyla sunan aktarımlar şöyle örneklenebilir:

 

Serkan Tanyildizi (@srkntnyldz): Kanada Başbakanı Justin Trudeau elini Putin’in göğsünde uzun süre tutunca korumalar harekete geçiyor. Putin eliyle, sorun yok işareti yapmasa yaşanacak krizi düşünemiyorum!

 

Odatv: “Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sohbet ederken kameralara yansıyan anlar sosyal medyada gündem oldu. Trudeau Putin’e fiziksel olarak fazla yakın olunca Rus koruma kontrole geldi. Putin ise eliyle korumayı uzaklaştırdı.”

 

Tr724 (@Tr724): “️ SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU! Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bir konferans sırasında elini Putin’in göğsüne bir kaç kez götürüp dokununca korumalar harekete geçiyor. Bunun üzerine Putin eliyle, ‘sorun yok’ işareti yaparak korumayı uzaklaştırıyor.”

 


Videoda Putin Trudeau ile konuşurken yaklaşan kişi koruma değil tercüman.

İngilizce ve Fransızca konuşan Justin Trudeau ile Rusça konuşan Vladimir Putin’in tercüman aracılığıyla iletişim kurduğu biliniyor.

Görüntüde, Trudeau’nun yaklaşmasıyla çeviri hizmetine ihtiyacının olup olmadığını kontrol için yaklaşan tercümana Putin eliyle gerek olmadığı işaretini vermiş. El hareketiyle Putin, Trudeau’nun ne demek istediğini anladığını, çeviriye ihtiyaç duyulmadığını belirtmiş.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Japonya Başbakanı Shinzo Abe gibi liderlerin katıldığı etkinlikte bir korumanın yabancı devlet başkanına müdahale etmesini beklemek diplomatik teamüllere uygunluk arz etmemekle birlikte absürt bir durumdur. Dünya liderlerinin katıldığı bu gibi etkinliklerde korumaların bu tip marjinal hareketlerde bulunması beklenemez.

Putin-Trudeau sohbetinin gerçekleştiği konferansı ve zamanını netleştiremedik; ancak, toplantı katılımcıları, maske kullanılmaması, görüntü kalitesi göz önünde bulundurulduğunda 2018-2020 dönemine ait olduğu, G20 gibi bir çok milletlerarası toplantı marjında kaydedilmiş olabileceği söylenebilir.

 

Putin’in koruması sanılan tercüman, 2018 yılında Moskova’da oynananan Dünya Kupası Final karşılaşması marjında İrlandalı karma dövüş sanatçısı ve boksör Conor McGregor ile bir araya geldiği görüşmede Vladimir Putin’e eşlik etmişti.

 


 

Söz konusu görüşmede Conor McGregor’u kolunu Vladimir Putin’in omzuna atması nedeniyle bir korumanın uyardığı, koruma sanılan kişinin tercümanlık yaptığı görülebiliyor.

 

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...