AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum Katıldığı Etkinlikte Yaptığı Konuşmada “CHP Yönetimi Sözlerinin Yüzde 87’sini Tuttu” Sözünü Sarf Ettikten Sonra Ekibinden Gelen Uyarının Ardından Dil Sürçmesini Düzelterek “Yüzde 87’in Tutmayan Taraf” Olduğunu Aktardı

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Haber Global’de yayınlanan “Az Önce Konuştum” adlı programda 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde 130 bin insanımızın öldüğünü itiraf ettiği ve Candaş Tolga Işık’ın “Neden bu söylediklerinizi Çevre ve Şehircilik bakanı olduğunuz dönemde yapmadınız?” sorusuna “Susma hakkımı kullanıyorum.” yanıtını verdiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını aktarmıştık.

 

Bugünkü konumuz, İBB Başkan Adayı Murat Kurum’un İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun vaatlerinin %87’sini söylediği iddiası.

 

Murat Kurum, 11 Şubat 2024 günü Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) İstanbul 7. Dönem 12. Bölge 1. Teşkilat Eğitim Programı’na katıldı.

 

 

 

Söz konusu etkinlikte yaptığı konuşmada Murat Kurum, İstanbul’da görev yapan öğretmenlere yönelik vaatlerini sıraladı.

 

 

 

Murat Kurum, vaatlerine değindiği konuşması sırasında “CHP yönetimi sözlerinin % 87’ini tuttu” cümlesini kullandı.

Ancak, ekibinden gelen uyarının ardından dil sürçmesini “sözlerinin % 87’sini tutmadı” şeklinde düzeltti.

Eğitimcilerle buluştuğu toplantıda yaptığı gafı ekibinin ilettiği notla düzelten Murat Kurum şu ifadeleri kullandı:

“Arkadaşlar not verdi ben CHP’li İstanbul yönetim verdiği sözlerin %87’si tuttu demişim galiba öyle mi? Ya öyle bir şey olma ihtimali [Gülüyor]. O tutmadığı taraf. Yüzde 87 tutmadığı taraf. İşte metroda 230 km. sözü verip 8 km. yapan 5 yılda 5 metre Esenyurt’a giden metroyu ilerleten, kentsel dönüşümde 115.000 konut sözü verip 115.000 konut sözü çerçevesinde sadece 5.000 yüzde 5’ini gerçekleştirmiş bir anlayıştan bahsediyoruz.”

 

 

 

11 Şubat 2024 Gülbin Tosun ile FOX (Now) Ana Haber Hafta Sonu bülteninden aşağıdaki kayıttan ilgili an 15:58-16:58 arasından izlenebilir.

 

 

 

Fox (Now) Haber’in Murat Kurum’un gafına dair haberi kesilerek haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında yaygın şekilde paylaşıldı.

Etkili Haber, Büyükşehir Çalışıyor, Haber Report, Dark Web Haber, Muhbir, Aykırı, Solcu Gazete, Hakikat, Whisper, duvaR, T24, Haber Aktif, Medyanın 50 Tonu, Karar Haber Metropol Haber gibi birçok haber profili Murat Kurum’un sehven aktardığı “verdiğiniz sözlerin yüzde 87’sini gerçekleştirdiniz” sözünü içeren kesiti “Murat Kurum, Ekrem İmamoğlu’nu eleştirmek isterken övdü” vurgusuyla kullanırken akabinde gelen tekzibi görmezden geldi.

 

ekrem-imamoglu-verdigi-sozlerin

Murat Kurum’un gafını düzelttiği kısım göz ardı edilerek paylaşılan görüntü:

 

 

 

 

Murat Kurum’un sözünü düzelttiği bölümü içeren Fox (Now) Haber yayınından ilgili kısım:

 

 

 

Murat Kurum’un Ekrem İmamoğlu’nun vaatlerinin %87’sini gerçekleştiremediği söylemi İstanbul Gerçekleri adlı girişimin vaatlerin sadece % 13.6’sının tamamlandığı iddiasına dayanıyor.

 

imamoglu-vaatleri-gerceklestirme-elestiri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2022 yılı Ağustos ayında Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından hazırlanan İBB raporundaki “vaatlerinin ancak yüzde 5,9’unu yaptı, yüzde 83’ünü gerçekleştiremedi, yüzde 11,1’ini ise kısmen gerçekleştirdiği” iddiasına “Hayır, biz yönetime geldiğimiz günden beri vaatlerimizin yüzde 42’sini hayata geçirdik. Yüzde 30’unu kısmen gerçekleştirdik, yüzde 28’ini ise henüz yapamadık” yanıtını vermişti.

 

İmamoğlu, 2022 yılı Aralık ayında katıldığı Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum adlı programda vaatlerini 6%60-70’inin gerçekleştiğini söylemişti.

 

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim sloganı olan “İstanbul Başardı” adlı profil İmamoğlu’nun 23 Haziran 2019 günü yenilenen seçimi kazanmasıyla başlayan yaklaşık 5 yıllık görev süresi boyunca vaatlerinin %80’inin hayata geçirildiğini ileri süren bir afiş yayımladı.

 

imamoglu-vaatleri-tamamlanan

İLAVE: Ekrem İmamoğlu, Murat Kurum’un açıklaması sonrasında çalışma arkadaşlarının analizinde vaatlerinin %87’sini yerine getirdiğinin tespit edildiğini şöyle belirtti:

“Benim sevgili rakibim, müstakbel aday arkadaşımız geçenlerde ‘yüzde 87 projeleri başardı’ dedi. Sonra bir kağıt notuyla düzeltmeye çalıştı onu bile başaramadı. Ama yüzde 87 başardı deyince ben döndüm arkadaşlarıma dedim, ‘arkadaşlar siz mi yanlış hesapladınız. Bizimki 3-4 puan az çıkmıştı çünkü.’Sonra arkadaşlarımı çalıştırdım 3-4 gün vallahi onun dediği doğru çıktı. Yüzde 87’imiş meğerse. Yüzde 87 başarmışız. Allah razı olsun bize yardımcı oldular. Yüzde 87 ile projeleri başardığımızı bir kez daha bize hesaplatarak ispat ettirdiler.Buradan müstakbel rakibime, değerli sevgili adaya teşekkür ederim. Bir teşekkürü de bir deprem anında İstanbul’un 11 şehre birden nasıl koştuğunu anlattığı için yeni kendisine teşekkür ederim.”

 

Vaat denetleme platformu nededineyaptı tarafından hazırlanan Ekrem İmamoğlu’nun 2019 seçimlerine girerken verdiği vaatlerin incelemesinde 267 vaadin 130’unun tamamlandığı, 53’ünün yapılmakta olduğu, 84’ünün henüz yapılmadığı aktarıldı.

 

Yorumunuzu yazınız...