İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum Az Önce Konuştum adlı programda Candaş Tolga Işık’ın “Neden bu söylediklerinizi Çevre ve Şehircilik bakanı olduğunuz dönemde yapmadınız?” sorusuna “Susma hakkımı kullanıyorum.” yanıtını vermedi

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Haber Global’de yayınlanan “Az Önce Konuştum” adlı programda 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde 130 bin insanımızın öldüğünü itiraf ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını aktarmıştık.

Bu defa eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve eski Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum’un İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı kapsamında imar ve yeniden yapılanma vaatlerini aktardığı programda Candaş Tolga Işık’ın bu vaatlerini bakanlık döneminde neden yerine getirmediği sorusuna “susma hakkımı kullanıyorum” yanıtını verdiği iddiası dolaşıma sokuldu.

Paylaşılan (yeniden düzenlenmiş) video şu şekilde:

 


 

Yeniden düzenlenen görüntüyü Murat Kurum’un İstanbul BBB Başkanlığı vaatlerini neden daha önce bakanlık döneminde yerine getirmediğine dair Candaş Tolga Işık’ın sorusuna cevap veremediği iddiasıyla kullanan paylaşımlardan örnekler:

 

eylem (@Laikhtn06): “Spiker; “Neden bu söylediklerinizi Çevre ve Şehircilik bakanı olduğunuz dönemde yapmadınız?” Murat Kurum; “Susma hakkımı kullanıyorum” Bu soru çalışmadığı yerden gelmiş Yüzündeki şaşkınlık peki?”

 

susma-hakkimi-kullaniyorum

 

LAFyon (@clairdelunexq_s): “Moderotör; “Neden bu söylediklerinizi Çevre ve Şehircilik bakanı olduğunuz dönemde yapmadınız?” Murat Kurum; “Susma hakkımı kullanıyorum.!!!!””

 


 

Az Önce Konuştum adlı programda Candaş Tolga Işık’ın “Neden bu söylediklerinizi Çevre ve Şehircilik bakanı olduğunuz dönemde yapmadınız?” sorusuna Murat Kurum “Susma hakkımı kullanıyorum.” yanıtını vermedi.

Murat Kurum’un “Az önce anlattım ama bir daha anlatayım. Sizin kafanız başka bir yerde.” cümlesiyle yanıtına başladığı orijinal görüntü şöyle:


 

Programdan ilgili anın dökümü şu şekilde:

Candaş Tolga Işık: “Neden bunları Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğunuz dönem yapmadınız?”

Murat Kurum: “Az önce anlattım ama bir daha anlatayım. Sizin kafanız başka yerde.”

Candaş Tolga Işık: “Hayır. Kafam gayet sizde. Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak siz Türkiye’de neler yaptığınızı anlattınız. İstanbul özelinde 650.000 konut ihtiyacı varsa niye o 650.000 konutu yapmadığınızı soruyorum.”

Murat Kurum: “İstanbul’a 22 yıllık süreçte, biz 800.000 konutun dönüşümünü gerçekleştirdik. 800.000 konut. 100.000 sosyal konut İstanbul’da yapılmış. Ben Emlak Konut Genel Müdürüyken 125.000 konutu İstanbul’un genelinde yapmış bir kardeşinizim. Ve 39 ilçede bugün gitseniz ben size Anadolu Yakasından başlayayım. Tuzla’da bizim işimizi görürsünüz. Kartal Orhantepe’yi hatırlıyor musunuz? O bir bina göçmüştü. Şimdi Orhantepe’de biz 1.500 konut yapıyoruz. Pendik’te…”

Candaş Tolga Işık: “Deprem olmadan göçen binayı diyorsunuz değil mi?”

Murat Kurum: “Evet. 1500 konut oldu. Gidin oralarda gözünüzle görün.”

Candaş Tolga Işık: “Hâlâ Kartal’da öyle binalar var bu arada.”

Murat Kurum: “Pendik’te, yine mahallede vatandaşımızın rızası çerçevesinde dönüşüm projelerimizi yürütüyoruz. Fikirtepe’ye gelin, yarım kalan inşaat vardı. 15.000 konut, 60.000 vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren bir dönüşüm…

Candaş Tolga Işık: “Fikirtepe’den de sorular var bu arada…”

Murat Kurum: “…projesi şantiyesi hızlı bir şekilde gidiyor. Gelin, Ataşehir, orada kentsel dönüşüm şantiyemiz devam ediyor. Ümraniye’de gidin bakın konutlarımız bitmek üzere. Geldik, Çekmeköy aynı şekilde. Efendim bu tarafta Üsküdar, Kirazlıtepe, Çamlıca Camii’nin etekleri. Oturuyorlar mı insanlar? Oturuyorlar. Devam ediyor mu şantiye? Ferah Mahallesi, orada Kirazlıtepe’deki mahalleli vatandaşımızla görüşerek yürütüyoruz. Yine Üsküdar’da Beylerbeyi’nde kentsel dönüşüm projemiz devam ediyor. Geçelim karşıya efendim, Esenler’de 60.000 konutluk akıllı şehir uygulaması yapıyoruz. İlk konutlarımızı bitirdik. Esenler’de donatı yoktu ya donatı. Yeşil alan yoktu. Okul yoktu. Şimdi o alanları taşıyoruz, boşaltıyoruz. Oralara okul yapılıyor, yeşil alan yapılıyor, çocuklar top oynayacağı alan yapılıyor. Deprem toplanma alanı yapılıyor. Ve gel, Başakşehir aynı. Avcılar da, aynı. Bugün 39 ilçede gidin, bizim bir eserimizi görürsünüz.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...