Gazeteci Hadi Özışık ve Candaş Tolga Işık’ın “kuzen” olduğu iddiasının kökeni Bizim TV’de Şaban Sevinç’in yayınına konuk olan Hadi Özışık’ın Candaş Tolga Işık’ın kuzeni olduğu yönünde beyanına dayanıyor.

 

Hadi Özışık: “Benim yanımda şey var Candaş Tolga Işık var benim koluma giren”

 

Şaban Sevinç: “O da Candaş da mı Karslı?”

 

Hadi Özışık: “Candaş benim kuzenim yav”

 

Şaban Sevinç: “Ciddi mi diyorsun?”

 

Hadi Özışık: “Evet”

 

Şaban Sevinç: “Candaş Tolga Işık Hadi Özışık. Ha Candaş Işık siz Özışık mısınız hani?”

 

Hadi Özışık: “Evet”

 

Bahsi geçen yayından ilgili an aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla 1:26:18’den itibaren izlenebilir:

 

 

Yaptığımız taramada, bu kayıt dışında Işık ya da Özışık’ın kuzen olduklarını işaret eden bir bulguya erişemedik

Bizim TV’ye konuk olduğu yayında kullandığı Candaş Tolga Işık’ın kuzeni olduğu ifadelerine dair Hadi Özışık’a ulaşıp yorumunu talep ettik. Ancak, henüz bir yanıt alamadık.

Sosyal medya hesabı üzerinden ulaştığımız Candaş Tolga Işık, Hadi Özışık’ın kuzeni olmadığını, aralarında bir kan bağının bulunmadığını belirtti.

Erdem Atay’ın “Hadi Özışık ile Candaş Tolga Işık kuzenmiş! Hiçbir şeyin tesadüf olmadığını bir kez daha anlıyorum.” söylemini içeren paylaşımına verdiği yanıtta Candaş Tolga Işık “Gerçeğin sizin için bir önemi varsa ki sanmıyorum hemşehrilik dışında hiçbir kan bağımız yok. İyi geceler.” ifadelerini kullanmıştı.

 

candas-tolga-isik-hadi-ozisik

 

Erdem Atay’ın Hadi Özışık’ın kuzeni olduğu yönündeki ifadelerini içeren videoyu “Ben gerçeğin peşindeyim de… İkinizden biri gerçeği söylemiyor. Acaba hanginizsiniz? Hanginiz çıkarsanız çıkın, şaşırmam tabii… Size de iyi geceler…” sözleriyle hatırlatması üzerine Candaş Tolga Işık “kuzen” tabirinin bir şaka olduğu beyanını içeren şu yanıtı vermişti:

“:))) bu bi şakadır bizim memlekette hatta “pısmam” derler böyle esrarengiz bağlantılar kuracağınıza sorsanız anlatırdım. Kaldı ki de ki kuzeni olalım hatrın için eeee? Bu arada yeri gelmişken kullandığınız haberimde sonradan da olsa referans vermişsiniz. Teşekkür ederim.”

 


Candaş Tolga Işık ve Hadi Özışık, Karslı.

Candaş Tolga Işık, 2013 yılında Hadi Özışık’ın kızı Nazlı Özışık ve Kadir Macit’in nikah şahitliğini yapmıştı.

 

İnternethaber Yayın Grubu Başkanı Hadi Özışık’ın ve kardeşi Süleyman Özışık’ın sosyal medya hesaplarında ya da Youtube kanallarında yapılan taramada Candaş Tolga Işık’la kuzen olduklarına dair başka bir atıf görülemiyor.

Hadi Özışık’ın kanalına Candaş Tolga Işık’ın konuk olduğu yayınlara aşağıdaki bağlantılar vasıtasıyla göz atılabilir:

 

 

Kuzen ve yeğen kelimesinin anlamıyla ilgili Sedat Balyemez‘in açıklamasıyla yazıyı sonlandıralım:

“”Kuzen” kelimesinin anlamına bakınca hemen “Böyle yanlışlık olmaz!” diyebilirsiniz ama burada “yeğen” kelimesinin anlamı da önem kazanıyor. “Yeğen” kelimesi 1983’e kadar sadece “kardeş çocuğu” anlamında. 1983’ten itibaren “amca, hala, dayı, teyze çocuğu” anlamı da eklenmiş.

 

“Yeğen” kelimesi bugün hem TDK’ye göre hem de DD’ye göre “kardeş çocuğu” için de “amca, dayı, hala, teyze çocuğu” içinde kullanılıyor. Sözlüklerdeki bu son anlamın ve de “kuzen”in sadece “erkekler” için kullanıldığı bilgisinin günlük hayatta karşılığı var mı tartışılır.”

 

Yorumunuzu yazınız...