Barack Obama, George Bush, Hillary Clinton, Dick Cheney, Donald Rumsfeld ve Condoleezza Rice’ı Üsame Bin Ladin’le Birlikte Gösteren Fotomontajlar Gerçek Sanılmış

 

 

Amerika Birleşik Devletleri’nden Barack Obama, George Bush, Hillary Clinton, Dick Cheney, Donald Rumsfeld ve Condoleezza Rice gibi üst düzey yöneticilerin El Kaide adlı radikal İslâmî terör örgütü lideri Üsame Bin Ladin ile birlikte çekildiği sanılan fotoğraf sosyal medya platformlarında uzun süredir paylaşılıyor.

 

Üsame Bin Ladin Kimdir?

Üsame Bin Ladin, 10 Mart 1957’de Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde doğdu. Varlıklı bir Suudi aileden gelen Bin Ladin, 1980’li yıllarda Sovyet işgaline karşı savaşan Afgan mücahitlere destek verdi. Bu dönemde cihatçı ideolojiyle tanıştı ve El Kaide’nin temellerini attı.

1988 yılında resmen kurulan El Kaide, “küresel cihad”ı savunan ve Amerika Birleşik Devletleri’ni baş düşman olarak gören bir örgüt haline geldi. Bin Ladin, örgütün lideri olarak dünya çapında birçok terör saldırısından sorumlu tutuldu.

El Kaide militanlarının 11 Eylül 2001 tarihinde ABD’nin New York kentindeki Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerine ve Pentagon’a uçaklarla yaptığı saldırılarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti.

11 Eylül saldırılarının ardından Bin Ladin ve El Kaide, ABD’nin baş hedefi haline geldi. Bin Ladin’in yakalanması için 25 milyon dolar ödül konuldu.

1 Mayıs 2011 tarihinde ABD özel kuvvetleri, Pakistan’ın Abbottabad şehrinde Bin Ladin’in saklandığı bir eve operasyon düzenledi. Operasyonda Bin Ladin öldürüldü ve cesedi Umman Denizi’ne atıldı.

 

 

ABD’li politikacıların 11 Eylül saldırılarının arkasındaki isim olarak zikredilen Üsame Bin Ladin’le aslında sıkı ilişkilere sahip olduğu iddiasıyla kullanılan kompozit fotomontaj şöyle:

 

usame-bin-ladin-montaj

 

Fotomontaj görselleri ABD’nin eski başkanı Barack Obama ile eski dışişleri bakanları Hillary Clinton ve Condoleezza Rice’ın Üsame Bin Ladin’le birlikte görüntülendiği sanarak aktaran paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Ece Yıldız (@haktvist): “ABD şeytan imparatorluğudur ve dünyayı çok büyük yalanlara inandırmıştır.”

 

Galip İlhaner (@Galipilhaner): “Usame Bin Ladin Abdullah Öcalan FETÖ Fethullah Gülen Ebubekir El Bağdadi Hepsi aynı merkeze bağlıdır. Siyonist Yahudi merkeze bağlıdır. CIA, MOSSAD, MI Şeytan üçgeni”

 

Ay yüzlüm (@Merkezzz1): “Aynen kanka, Usame Bin Ladin terörist, El-Kaide de terör örgütü! ABV ABD! Milyonlarca müslüman katlettiniz! Döktüğünüz k@nda b0ğulun!”

 

Osmanlıca Muallimi (@OMuallimi): “bu resim size ne anlatıyor kullanışlı bir aparatın .. son kullanma tarihine kadar dünyayı işgal için kullanılıp.. sonr aöldü diyerek yutturulması hikayesini mi.. yoksa siz hala usame ben ladin e inanan ahmaklardan msınız”

 

usame-bin-ladin-fotomontaj

Yine Üsame Bin Ladin’in ABD’nin eski başkanı George Bush, eski başkan yardımcısı Dick Cheney, eski dışişleri bakanı Condoleezza Rice ve eski savunma bakanı Donald Rumsfeld ile bir odada toplantı hâlindeyken görüntülendiği sanılan montaj görsel şöyle:

 

usame-bin-ladin-bush-cheney-rumsfeld-rice

Montaj görseli gerçek sanıp kullanan paylaşımlardan örnekler:

 

mehmet pehlivan (@epehlivan1071): “ABD : Usame Bin Ladin teröristtir. Nasıl yedirdik ama “

 

Vatan Mehmet (@mehmetvatan01):

“ÖZEL HARP sanatında solda sağa…

Usame bin Ladin,

Eski ABD Başkanı George Bush,

Başkan Yardımcısı Dick Cheney,

Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice,

Savunma BakanıDonald Rumsfeld.”

 

usame-bin-ladin-george-bush-dick-cheney-rumsfeld

 

Paylaşılan görsellere dijital ortamda müdahale ile Üsame Bin Ladin eklenmiş.

Barack Obama, George Bush, Dick Cheney, Donald Rumsfeld, Condoleezza Rice ve Hillary Clinton’un Üsame Bin Ladin’le bilinen bir fotoğrafı bulunmuyor.

 

Sırayla üzerlerinden gidelim…

 

ABD’nin 26 Ocak 2005 – 20 Ocak 2009 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen Condoleezza Rice’ın Üsame Bin Ladin ile birlikte çekildiği sanılan fotoğraf dijital müdahale içeriyor.

 

 

Bahse konu montaj çalışması, Freakingnews.com tarafından 2007 yılı 1 Nisan şakaları kapsamında düzenlenen fotomontaj yarışması kapsamında oluşturulmuş. Anılan fotoğraf 2007 yılından bu yana gerçek sanılarak sanal alemde paylaşılagelmiş.

 

Condoleezza Rice ve Üsame Bin Ladin’i bir arada gösteren anılan montaj fotoğrafın Bin Ladin’in aşağıdaki fotoğrafı kullanılarak oluşturulduğu anlaşılıyor.

 

Üsame Bin Ladin
Üsame Bin Ladin

 

Hillary Clinton’ın Hintli müzisyen Shubhashish Mukherjee ile el sıkışırken görüntülendiği fotoğrafa (yine FreakingNews.com portalı tarafından düzenlenen bir Photoshop yarışması kapsamında) Üsame Bin Ladin eklemesi yapılmış.

 

Hillary-Clinton-usame-montaj

 

Barack Obama’nın Hawaii’de tatil yaparken Avukat Andre Wooten ile birlikte poz verdiği fotoğrafa Üsame Bin Ladin montajlanmış.

 

obama-usame-montaj

 

11 Eylül saldırılarının hemen akabinde 12 Eylül 2001 tarihinde Pentagon’da düzenlenen toplantıda Dönemin Savunma Bakanı Donald H. Rumsfeld’in personelini Başkan George W. Bush’a tanıttığı anda kaydedilen fotoğrafa da Üsame Bin Ladin yerleştirilmiş.

 

george-bush-dick-cheney-donald-rumsfeld-condoleeza-rice

 

Alamy adlı stok görsel sitesinde bahsi geçen fotoğraf hakkında şu açıklama sunulmuş:

“Savunma Bakanı Donald H. Rumsfeld (solda), 12 Eylül 2001’deki Pentagon toplantısında personelini Başkan George W. Bush’la tanıştırıyor. Rumsfeld solda, Savunma Bakanı Yardımcısı Paul Wolfowitz, Ordu Bakanı Thomas var. E. White, Hava Kuvvetleri Sekreteri James Roche, Genelkurmay Başkanı General Henry H. Shelton, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Bakanı Gordon İngiltere, Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Andrew Card ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleeza Rice. Bush, binaya düzenlenen terör saldırısının olduğu yerde inceleme yaparak, olaya yardım eden kadın ve erkeklere teşekkür etti.”

 

Üsame Bin Ladin’li Fotomontajları Paylaşan Yazarlar

 

Ali Develioğlu, Aydınlık’ta 19 Ocak 2017 günü yayınlanan “Yılbaşı katliamcısı terörist ile ABD bağlantısı kesinleşiyor” başlıklı yazısında ABD Eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın El-Kaide adlı terörist oluşumun kurucu lideri Üsame Bin Ladin’la birlikte yer aldığı “fotomontajı” gerçek addedip, gerekli teyiti yapmadan okuyucularına gerçekmiş gibi sunmuş:

“Eski Dış İşleri Bakanı Condoleezza Rice`ın bir zamanlar El Kaide lideri Bin Ladin`le kolkola çekilmiş samimi bir sırıtışını görüyorsunuz!”

 

Görüyoruz görmesine ama bu foto montaj…

 

Ali Develioğlu yazısının sonunda aşağıdaki notu paylaşmış (Bu notu yazısının ilk versiyonuna sonradan ekleyip eklemediğinden tam emin olamadığımız için aşağıda aktarmakla yetiniyoruz):

(Not: Buradaki Rice & Bin Ladin fotorafı ABD`de  o sıralarda yayınlandığında CIA bunun fotoshop olduğu açıklamasını yapmıştı. Alternatif medyada ise fotorafın gerçek olduğu ileri sürülmeye devam ediliyor. Fotoraf ne olursa olsun, en azından gerçeği sembolize etmektedir; eski bakan Rice`ın ve NeoConların El Kaide bağlantıları her türlü belgeyle kanıtlanmıştır. Hillary Clinton`un kendi maillerindeki itirafları da, muhalif Amerikan senatörlerin verdikleri bilgiler de bu doğrultudadır. İkiz Kulelere saldırı günü Bin Ladin ailesinin uçakla ABD`den kaçırtıldıgı da belgelenmiştir. Bu nedenlerle bu fotorafı sembolik anlamda da olsa, buraya koymaktan çekinmedim.)

 

Kompozit görsel 2016 yılında dolaşıma girdiğinde Melih Altınok ile bir takipçisi arasında şu diyalog geçmişti:

 

Melih Altınok (@melihaltinok): “Ne olduklarını biliyoruz, gerçekten hiç gereği yok:)”

lord (@fightclupx): “melih bey montaj olabilir kontrol edin”

Melih Altınok (@melihaltinok): “yahu montaj zaten üstüne yazdığım cümleyi okumuyor musunuz, kafa buluyorum. İlla altına dikkat espri mi yazacağız.”

 


İlgilenenler için: Condoleezza Rice’ın 2003 yılında Ulusal Güvenlik Danışmanı olduğu günlede yazdığı bir makalede “Ortadoğu’da Türkiye de dahil 22 ülkenin sınırları değişecek” şeklinde bir ifade kullandığı iddiasını incelediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

 

 

Yorumunuzu yazınız...