Fotoğrafın Bill Clinton’ı Evinde Kadın Kıyafetleri Giymiş Şekilde Gösterdiği İddiası Asılsız

Fotoğrafta ABD’nin eski Başkanı Bill Clinton’ın kadın kıyafetleri içerisinde poz verdiği iddiası asılsızdır. Clinton’ın mavi kadın kıyafeti ve kırmızı topuklu ayakkabıyla yer aldığı görsel bir fotoğraf değil; Petrina Ryan-Kleid adlı sanatçı’nın “Parsing Bill” adlı tablosudur. 

Yanlış İddia

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski başkanlarından Bill Clinton’ın kadın elbisesiyle çekilmiş fotoğrafının, cinsel taciz suçundan hüküm giymesinin ardından koyulduğu hapishanede intihar eden milyarder Jeff Epstein’in evinde bulunduğu iddiası ABD basınına ve sonrasında dünya basınına yansımıştı. Ancak, bazı basın organlarınca öne sürülen üzere Bill Clinton’ın kadın kıyafetleri içerisinde poz verdiği fotoğrafın Yatırım fonu yöneticisi milyarder Jeffrey Epstein’ın evinden çıktığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.

Mavi bir elbise ve kırmızı topuklu ayakkabılar içinde Bill Clinton’ın yer aldığı bu görsel bir fotoğraf değil, bir resimdir. Petrina Ryan-Kleid adlı sanatçı tarafından resmedilmiş tablonun bu tablonun adı “Parsing Bill“dir.

 

Bill Clinton'a ait fotoğraf sanılan; ancak, Petrina Ryan-Kleid adlı sanatçı tarafından resmedilen "Parsing Bill" adlı tablo
Bill Clinton’a ait fotoğraf sanılan; ancak, Petrina Ryan-Kleid adlı sanatçı tarafından resmedilen “Parsing Bill” adlı tablo

 

Petrina Ryan-Kleid’ın bu tablosunun Epstein’ın New York’taki evinde yer aldığı öne sürülmektedir. Ancak, bahsi geçen tablonun daha önceki sahipleri hakkında net bir bilgi edinilememektedir.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın Jeffrey Epstein ile 2000’li yıllarda yakın arkadaş olduğu bilinmektedir.

Bill Clinton’ın içinde resmediği kıyafetin Hillary Clinton ya da Monica Lewinsky tarafından daha önce giyilen kıyafetlere benzediği de iddia edilmişti.

 

Bill Clinton’ı Mavi Kadın Elbisesiyle Gösteren Fotoğrafı Paylaşan Yazarlar

Türkiye Gazetesi köşe yazarı Fuat Uğur, 15 Ağustos 2019 tarihinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Sabah Gazetesi’nin Bill Clinton’ı kadın kıyafetleriyle gösteren resme dair haberini, “ABD’yi sarsan fotoğraf” olarak yorumlayıp aktarmıştı.

 

Yanlış İddia
Fuat Uğur’un Bill Clinton’ı kadın elbisesiyle resmeden görüntüyü içeren paylaşımı

 

Yorumunuzu yazınız...