Hillary Clinton’ın Özel E-posta Sunucusunu Araştıran FBI Ajanı Michael Brown’ın Öldürüldüğü İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Hilal Kaplan, Sabah Gazetesi’nde 8 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan “Bir daha ‘seviyesizlik’ten bahseden olursa…” başlıklı yazısında Hillary Clinton’ın özel e-posta sunucusunu araştıran FBI ajanı Michael Brown’ın ölümüne ilişkin asılsız haberi “gerçek” addederek yorum yapma hatasında bulunmuş:

""Kan döküldü" dememizin sebebi de, son sızıntıdan sorumlu olduğu düşünülen FBI ajanı Michael Brown'la ilgili. Cumartesi gecesi, Brown'ın evinin alevler içinde olduğunu gören komşularının ihbarıyla eve gelen yetkililer, karısının bir kurşunla öldürüldüğünü ve Brown'ın da kafasına sıkarak intihar ettiğini açıkladılar. Şimdilik küçük birkaç 'komplocu' site hariç kimse açıkça olayı Clinton'larla ilişkilendirmeye cesaret edemiyor. Ancak Clinton hakkında soruşturma açılmasından günler sonra gerçekleşen bu 'intiharcinayet' kombinasyonunun uyandırdığı soru işaretleri belli."

 

hilal-kaplan_clinton-fbi-mail-skandali

 

ABD Başkan adayı Hillary Clinton’ın e-posta sızıntısı ile ilgili FBI soruşturmasını yürüten FBI ajanı Michael Brown’ın eşi Susan Brown’ı öldürüp evini ateşe verip silahla intihar ettiğine ilişkin bazı iddialar dile getirilse de, Hilal Kaplan’ın köşesinde yer verdiği bu söylem gerçeği yansıtmıyor.

Çünkü;

  • FBI ajanı olduğu söylenen Michael Brown ile ilgili bu hikayenin kaynağı The Denver Guardian isimli, yerel bir gazetenin internet haber sitesiymiş gibi davranan bir web sitesi.
  • Clinton maillerinin sızıntısından sorumlu olduğu iddia edilen FBI ajanının eşini öldürdükten sonra intihar ettiği iddialarını yayınlayan ilk internet sitesi olan The Denver Guardian,  çalışmayan linkler ve yanlış sokak adresleriyle dolu, tamamen tık çekmek üzere hazırlanmış bir haber sitesi.

Söz konusu iddianın gerçeği yansıtmadığı Teyit.org ve Snopes.com tarafından ortaya konmuştu.

 

Yorumunuzu yazınız...