Okan Bayülgen’in Elmalılı Hamdi Yazır’ın Torunu Olduğu İddiası Doğru Değil

Okan Bayülgen, bilinenin aksine, Elmalılı Hamdi Yazır’ın torunu değildir. Elmalılı Hamdi Yazır’ın baldızının torunudur. Okan Bayülgen ile Elmalılı Hamdi Efendi arasında sadece akrabalık ilişkisi bulunmaktadır. 

 

Okan Bayülgen’in Elmalılı Hamdi Yazır’ın torunu olduğu yönünde yaygın ve yanlış bir kanı mevcut:

“Atatürk’ün talimatıyla Cumhuriyet döneminin en yalın Türkçeli Kur’an tefsir ve mealini yazan Elmalılı Hamdi Yazır, Okan Bayülgen’in dedesidir.”

 

okan bayulgen elmalili

 

Murat Bardakçı, Okan Bayülgen’in Elmalılı Hamdi Yazırla İlişkisini Yanlış Aktarmıştı

Murat Bardakçı, 10 Ağustos 2016 günü Habertürk Gazetesi’nde yayınlanan “Bu rezil tahrifin sebebi cehalet mi, yoksa kasıt mı?” başlıklı yazısında  Elmalılı Hamdi Yazır’ın “Hak Dini Kur’an Dili” isimli meâlinin başına gelenleri aktarırken Okan Bayülgen’in Elmalılı’nın torunu olduğunu iddia etme yanlışına girişmiş:

"Şimdi, merak ettiğim bir husus daha var: Elmalılı Hamdi Efendi’nin vârislerinin, meselâ büyük âlimin torunlarından olan sevgili Okan Bayülgen’in dedelerinin eserinin bu hâle getirilmesini öğrendiklerinde ne düşünecekleri ve ne yapacakları..."

Bardakçı’nın yazısının ardından Okan Bayülgen’in twitterdan yaptığı aşağıdaki açıklama kafaların bulanıklığını artırmıştı:

“Ailemizin gurur duyduğu büyüğüdür. Yasal mirasçıları ile ilgili bir süreçtir. Onların tasarrufudur. Bir girişimde bulunacaklardır herhalde”

 

Okan Bayülgen Elmalılı Hamdi Yazır’ın Torunu Değil

İşin doğrusu: Okan Bayülgen, bilinenin aksine, Elmalılı Hamdi Yazır’ın (direkt) torunu değildir. Elmalılı Hamdi Yazır’ın baldızının torunudur. Okan Bayülgen ile Elmalılı Hamdi Efendi arasında sadece akrabalık ilişkisi bulunmaktadır.

Okan Bayülgen’in öz babası, Albay Hamid Bey’in oğlu, hukuk ve gazetecilik eğitimi sırasında sınıflarını birincilikle bitiren Ümit Bayülgen’dir. Okan Bayülgen’in öz dedesi olan Hamdi Üge ise yaptığı beş evlilikten birini Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın ailesinden Türkiye’nin ilk kadın ceza avukatı Rahime Hanım’la gerçekleştirir.

Okan Bayülgen, İzzet Çapa ile gerçekleştirdiği bir röportajda bu hususu açıklığa kavuşturmuştu:

Okan Bayülgen: “Dedem Hamdi Bey 5 evlilik yapmış. Hanımlarından biri olan Rahime…”

İzzet Çapa: “Bak hikayenin burasını biliyorum. Kuran-ı Kerim tefsiri ile ünlü Elmalılı Hamdi Yazır’ın kızı. Yani Elmalılı deden…”

Okan Bayülgen: “Hayır direkt dedem değil, Elmalılı Hamdi Yazır ile sadece kan bağı var aramızda. Bunu konuşup, röportajlarda anlatıp ortaya çıkarmaktan hoşlanmıyorum aslında…”

Murat Bardakçı bu hatasını, “Elmalılı’nın eserinin başında bir dert daha var: Telif ve zamanaşımı…” başlıklı 12 Ağustos 2016 tarihli yazısında düzelterek, aralarındaki ilişkinin doğrusunu aktarmıştı:

"Okan Bayülgen bilinenin ve benim de bildiğimin aksine Elmalılı Hamdi Efendi’nin değil, Hamdi Efendi’nin baldızının torunu imiş ve aralarında kan bağı yokmuş. Elmalılı Hamdi Efendi hakkında daha önce söylediği “Biz onun evlâtlarıyız” şeklindeki manevî bağlılığa işaret eden söz “Elmalılı’nın torunu” olarak anlaşılmış ve karışıklık buradan kaynaklanmış."

 

Malumunuz olduğu üzere Elmalılı Hamdi Yazır Kuran’ı Kerim tefsiriyle tanınmaktadır. Elmalı’nın on iki yıllık (1926-1938) çalışması ile tamamlanan 9 ciltlik “Hak Dini Kur’an Dili” adlı “Mealli Türkçe Tefsir”, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanmıştı.

Elmalılı Hamdi Yazır’ın bahse konu Kur’an Meali çalışmasına ilişkin “Atatürk’ün Kur’an meal ve tefsirinin hazırlatılmasını için gerekli parayı kendi cebinden ödediği“ne ilişkin iddiayı incelediğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...