Burak Kut’un Kutul Amare Zaferinin Kahramanı Halil Kut Paşa’nın Torunu Olduğu İddiası Doğru Değil

Burak Kut’un Kut’ul Amare Zaferinin kahramanı Halil Kut Paşa’nın torunu olduğu iddiası doğrulanamamaktadır. Burak Kut’un soy isim benzerliği ile Halil Kut Paşa’nın torunu olduğunun iddia edildiği düşünülmektedir. Burak Kut’un Beyaz Show’a çıktığı 29 Nisan 2016 tarihi öncesinde ya da sonrasında Halil Paşa ile akraba olduğuna dair herhangi bir beyanda bulunmadığı görülmektedir. Halil Paşa’nın akrabaları Burak Kut’u tanımadıklarını ve Burak Kut’un Halil Paşa’nın torunu olmadığını iddia etmektedir.

Yanlış İddia

 

Ünlülerin akrabalarına ilişkin ilginç bilgiler paylaşırken bazen hataya düşüldüğü hususu herkesin malumu. Okan Bayülgen’in Elmalılı Hamdi Yazır’la akrabalığı iddiasına ilişkin daha önce bir inceleme kaleme almıştık. Bu kez, Burak Kut’un Kut’ul Amare kahramanı Halil Kut Paşa’nın torunu olup olmadığını inceleyeceğiz.

Ünlü pop müzik sanatçısı Burak Kut’un (1973 – …) Kut’ul Amare Zaferi’nin mimarı Halil Kut Paşa’nın torunu olduğu iddiası sosyal medyada dile getirilmişti. Kanal D’de 29 Nisan 2016 günü yayınlanan Beyaz Show adlı programa konuk olan Burak Kut’un Halil Kut Paşa’nın torunu olduğunu açıkladığı iddia edilmişti. Ancak, Burak Kut’un Halil Kut Paşa’nın torunu olmadığı yönünde şüphelerimiz var.

 

Kut’ül Amare Kahramanı Halil Kut Paşa

Halil Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, 1. Dünya Savaşı sürerken Irak Cephesi’nde Kut’ül Amare kasabasında Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend komutasındaki İngiliz ordusunu kuşatmış, 29 Nisan 1916 tarihinde teslim olan İngiliz ordusunu esir almıştır. Çanakkale Deniz ve Kara Savaşlarında elde edilen zaferle birlikte Kut’ül Amare’de alınan bu zafer, 1. Dünya Savaşı’nın Osmanlı Devleti açısından en büyük başarılarından biri olmuştur. 13 general ve 277 subayın yer aldığı 13.300 kişilik İngiliz ordusunun tamamının esir alınması İngiltere’ye 1. Dünya Savaşı’nda en büyük yenilgilerinden birini tattırmıştır.

Halil Paşa, bu zaferin ardından Kut’ul Amare kahramanı olarak anılmış ve Soyadı Kanunu’yla birlikte kendisine Kut’ül Amare Zaferinden hareketle Kut soyadı verilmiştir.

Özellikle 100. yıl dönümü olan 2016 yılında kamuoyu, siyasiler ve basın tarafından yaygın şekilde değinilen Kut’ül Amare Zaferi ve Halil Kut Paşa, bu dönemle birlikte daha tanınır/bilinir hâle gelmiştir.

Halil Kut Paşa’nın 1909 yılında Safiye (Kut) Hanım’la evlendiği ve bu evliliğinden üç çocuğu olduğu biliniyor (Mehmet Emin Dinç (2018). Kut’ül Amare’nin Muzaffer Kahramanı-Halil Kut Paşa, Kronik Kitap, sf. 23).

1957 yılında vefat eden Halil Paşa’nın anıları “Kutü’l-Amare Kahramanı Halil Kut Paşa’nın Hatıraları: Bitmeyen Savaş” adlı kitapta 1972 yılında yayımlanmıştır.

 

Kut’ul Amare Kahramanı Halil Kut Paşa

 

Burak Kut’un Halil Paşa’nın Torunu Olduğu İddiası Ne Zaman Zuhur Etti?

1994 yılında çıkardığı “Benimle Oynama” adlı albümle ünlenen Burak Kut’un Halil Kut’un torunu olduğuna dair iddiaların ilk kez 2015 yılında dile getirilmeye başladığını görüyoruz. Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda sosyal medya kullanıcısının 2015 yılında dile getirmeye başladığı ve herhangi bir kaynak sunmadığı bu iddia, Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yıl dönümüne denk gelen 2016 yılı Nisan ayında Halil Paşa’nın ve Kut’ül Amare’nin daha bilinir hâle gelmeye başlamasıyla daha yaygın şekilde dile getirilmeye başlanmıştır.

Burak Kut’un Beyaz Show’a çıktığı 29 Nisan 2016 tarihi öncesinde ya da sonrasında Halil Paşa ile akraba olduğuna dair herhangi bir beyanda bulunmadığı görülmektedir.

 

Burak Kut Beyaz Show’da “Halil Paşa’nın Torunuyum” Demedi

Burak Kut’un 29 Nisan 2016 tarihine kadar kamuoyu tarafından bilinmeyen bir yönü keşfedildiği ve Halil Paşa’nın torunu olduğu iddiası, 30 Nisan 2016 tarihinde birçok basın yayın organı tarafından haberleştirildi. Ancak, Beyaz Show’un 29 Nisan 2016 tarihindeki yayınının tamamı incelendiğinde Burak Kut’un Halil Paşa’nın torunu olduğuna dair bir ifadede bulunmadığı görülmektedir.

Programda Halil Paşa ile ilgili tek an, Beyazıt Öztürk’ün Burak Kut ile konuşurken “Bu arada senin haberin yoktur bugün 29 Nisan” dediği anda Beyaz’ın Kut’ül Amare Zaferi’ni hatırlatacağını sanan Burak Kut’un araya girerek “Kut’ül Amare” dediği andır. Burak Kut’un “Kut’ül Amare” yanıtına karşı Beyaz, “29 Nisan 1994’te sevgili Burak Kut’un Benimle Oynama albümünün çıkış tarihi” diyerek sözlerine devam etmiştir. Yani Burak Kut, Kut kahramanı Halil Kut’un dedesi olduğunu programda ikrar etmemiştir.

Ancak, Kut’ül Amare zaferinin 100. yıl dönümünde Burak Kut’un Beyaz Show’a konuk olmasına farklı anlamlar yükleyen sosyal medya kullanıcıları, Burak Kut’un Halil Paşa’nın torunu olduğuna dair iddiaları yaygın şekilde dile getirmiştir. Burak Kut’un Beyaz Show’a Kut’ül Amare zaferinin 100. yıl dönümünde çıkmasının Halil Paşa ile akrabalığına dair sosyal medyada dile getirilen iddialarla hatalı şekilde ilişkilendirildiği anlaşılıyor.

Basın yayın organlarımız da ertesi gün Burak Kut’un Beyaz Show’da Halil Paşa’nın torunu olduğunu söylediğini -böyle bir ifade kullanmamasına rağmen- “Beyaz Show’da ortaya çıkan Burak Kut gerçeği” başlığıyla iddia etmiştir. Akşam Gazetesi’nin bu haberini esas alan ana akım medyanın ve diğer haber sitelerinin Burak Kut tarafından açıklanmamış olsa da kaynağı teyit etmeden böyle bir açıklama varmış gibi hareket ettiği görülüyor.

 

Burak Kut Halil Kut Paşa’nın Torunu Olduğuna Dair Soruları Yanıtsız Bırakıyor

Burak Kut’un Beyaz Show’daki demecinin dışında Halil Paşa ile akrabalığına dair başka bir vesile ile herhangi bir yorumda bulunmadığı ya da teyit sunmadığı görülüyor.

Burak Kut’un Ekşi Sözlük yazarlarının sorularını yanıtladığı “merhaba ben burak kut sorularınızı cevaplıyorum” başlıklı etkinlikte  “Halil Paşa ile akrabalığı”na ilişkin kendisine 3 defa soru sorulmasına rağmen, yanıt vermemeyi seçtiği anlaşılıyor. Benzer şekilde Onedio’nun “Burak Kut Sosyal Medyadan Gelen Soruları Yanıtlıyor!” başlıklı etkinliğinde kendisine yöneltilen Halil Paşa’nın torunu olup olmadığına dair soruyu yanıtsız bıraktığı görülüyor.

Burak Kut’a doğrudan ulaşma fırsatımız bulunmamakla birlikte konser organizasyonunu ve sosyal medya profilleri yürüten yetkililer vasıtasıyla Burak Kut’tan Halil Paşa ile akrabalık bağına ilişkin sunabileceği bilgi ve belgeleri işbu yazıda kullanmak üzere talep ettik. Şu ana değin bu talebimize herhangi bir yanıt verilmedi.

Burak Kut’un Maliyeci olan vefat eden babasının adına ulaşamadık. Annesinin adının İnci Kut, büyükannesinin adının ise Sabiha Gürel olduğu biliniyor. Maalesef, Burak Kut’un soyağacı üzerinden Halil Kut ile akrabalığını doğrulayacak bilgiye haiz değiliz.

 

Halil Paşa’nın Torunu Kaya Paşakay Burak Kut’u Tanımadığını ve Burak Kut’un Halil Paşa’nın Torunu Olmadığını İddia Etmektedir

Eski diplomat ve 2003-2005 yılları arasında Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nda büyük üstadlık görevini yürüten Kaya Paşakay (1943 – … ), Burak Kut’un Halil Paşa ile herhangi bir akrabalığının bulunmadığını şu sözlerle iddia etmişti:

[Pop yıldızı Burak Kut ile bir akrabalığınız var mı sorusuna yanıt olarak]

“Burak Kut’un akrabamız olduğuna dair hiç bilgim yok. Kendisini akraba olarak tanımadım. Dedem biliyorsunuz, Enver Paşa’nın ondan bir yaş büyük amcası. Aile seceremiz var zaten. Göreceksiniz iddia edilen kişilerle akraba olmadığımızı.”

Kaya Paşakay kamuoyu tarafından uzun yıllardır Halil Paşa’nın torunu olarak bilinmekteydi. Burak Kut’un Halil Kut Paşa’nın torunu olduğu iddiası ise 100. yılı dolayısıyla Kut’ul Amare Zaferinin bilindik hale gelmesinin ardından ortaya çıktı. Yıllardır kamuoyu tarafından Halil Paşa’nın torunu olarak bilinen Kaya Paşakay da Burak Kut’un Halil Paşa ile herhangi bir akrabalık bağının bulunmadığını ifade ediyor.

Kaya Paşakay’ın Halil Kut Paşa’nın kızı Şükriye Hanım’dan olan torunu olduğu biliniyor.

Ayrıca, 13 sene “Paşa Baba” diye hitap ettiği Halil Paşa ile Arnavutköy’deki yalısında görüştüğü iddia edilen Dr. Necdet Özgelen’in de Burak Kut’un Halil Paşa’nın torunu olduğuna dair herhangi bir beyanına rastlayamadık.

 

Halil Paşa’nın Burak Kut’un Dedesi Olduğunu İddia Eden Yazarlar

“Kimlerin torunu olduğuna inanamayacaksınız”, “Ünlülerin sizi çok şaşırtacak dedeleri”, “Kut-ül Amare’nin komutanı kimin dedesi çıktı?” tarzı tık tuzağı haber metinlerinin yanı sıra bazı yazarların da ortada herhangi bir teyit ya da kaynak yokken Halil Kut Paşa’yı Burak Kut’un dedesi ilân ettiğini görüyoruz.

Örnekler:

Çukurova Barış Gazetesi’nden Ömer Alpdoğan’ın “CIA/FETÖ’nün üçüncü yenilgisi” başlıklı 2 Mayıs 2018 tarihli yazısından:

"Sanatçı Burak Kut, Kut'ül Amare zaferiyle Türk halkına "Kut Bayramı"nı armağan eden Halil Kut Paşa'nın torunudur…"

Tarihistan.org yazarı Seyhan Çağlar Emen’in “Unutulan Zafer Kutü’l Amare ve Kut Bayramı” başlıklı 13 Nisan 2016 tarihli yazısından:

"Halil (KUT) Paşa, Enver Paşa’nın kendinden 2 yaş küçük amcası ve Burak KUT’un dedesidir."

 

Yorumunuzu yazınız...