Şevki Yılmaz, Yeni Akit Gazetesi’nde 25 Kasım 2016 günü yayınlanan “Fitne ateşi üfleyerek sönmez” başlıklı yazısında Enfal Suresi’nin 25. ayetine yer verirken  biraz ileri gitmiş:

"Allah’ın değişmez ve değiştirilemez ilkesi İslam Nizam ve Düzenini terk edeli, “Bu çağrıyı kulak ardı ederek Allah yolunda kulluk mücadelesini terk ettiğiniz takdirde, yalnızca içinizdeki zalimleri vurmakla kalmayacak, aksine, bütün toplumu kasıp kavuracak, savaş, fakirlik, anarşi, ahlaksızlık, yozlaşma ruhsal ve toplumsal çalkantılar gibi bir fitne felaketinin sizi perişan etmesinden korkun ve sakının!.. “(Enfal S.25) ilahi mesajının haber verdiği fitne yangınlarının Dünya’yı yakıp, kavurduğu bir asırda yaşıyoruz!"

Şevki Yılmaz, Enfal suresi 25. ayeti referans vererek tırnak içinde ayet meali gibi köşesinde yer vermiş. Ancak, Enfal Suresinin 25. ayetinin Türkçe mealinin ve çeşitli din alimlerince yapılan farklı Türkçe meal yorumlarının ötesine geçerek, ilahi kelâma eklemeler yapmış.

Yazı prensibidir. Tırnak içinde verilen metin aynen alıntı anlamına gelir, yorum katılmaz asıl kaynağa.

Şevki Yılmaz ise ayette geçmediği halde fitne tanımını açarak “savaş, fakirlik, anarşi, ahlaksızlık, yozlaşma ruhsal ve toplumsal çalkantılar gibi” örnekleri ayette sıralanmış gibi aktarmış. Ayrıca, ayette Şevki Yılmaz’ın bahsettiği “çağrıyı kulak ardı etme”, “toplumu kasıp kavurma” vurguları da yoktur.

Genel olarak referans alınan Elmalılı Hamdi Yazır’ın aşağıdaki meal lafzı ile Şevki Yılmaz’ın meali kıyaslandığında, Şevki Yılmaz’ın yorumunun genişliği de görülmektedir:

Elmalılı Hamdi Yazır: Ve öyle bir fitneden sakının ki hiç te içinizden yalnız zulmedenlere dokunmakla kalmaz, ve bilin ki Allahın ıkabı şiddetlidir
Elmalılı (sadeleştirilmiş): Ve öyle bir fitneden sakının ki, içinizden yalnız zulmedenlere dokunmakla kalmaz. Ve bilin ki, Allah’ın azabı şiddetlidir.
Elmalılı (sadeleştirilmiş – 2): Ve öyle bir fitneden sakının ki, içinizden yalnızca zulüm yapanlara dokunmakla kalmaz. Ve bilin ki, Allah’ın cezası şiddetlidir.

 

Yorumunuzu yazınız...