Muhittin Danış, Meydan Gazetesi’nde yayınlanan “9 Cani 1 Masumdan 1 Cani 900 Masuma” başlıklı yazısında Japonların gerçekleştirdiği Pearl Harbor saldırısına dair bir hataya düşmüştü:

"Sanırsınız Pearl Harbour savaşındayız. Japonlar limanda tek bir ABD gemisi dahi bırakmayacaklar. Hastanelerden okullara her şeyi imha edecekler."

Muhittin Danış biraz ileri gidip Japonların Pearl Harbor’da ABD’nin tüm gemilerini ortadan kaldırdığını iddia etmiş. Ancak, gerçek durum tamamen böyle değil. Saldırı sırasında beşi zırhlı olmak üzere on sekiz gemi batmıştı ve 188 Amerikan uçağı yok edilmişti.

Birçok gemi vurulmuştu; ancak, ciddi bir hasara sahip olmamıştı (Örneğin, “Maryland”, “Pennsylvania”, “Neroda” ve “Tennessee” adlı gemiler). Saldırıda batan bazı gemiler ise (dört gemi: California, West Virginia ve Nevada) daha sonra kurtarılarak göreve geri dönmüştü.

Pearl Harbor Saldırısını tasarlayan ve yürüten Japon amiraller, üçüncü bir saldırı dalgası başlatıp uçak gemileri ve yakıt depolarını tamamen yok etmediği için eleştirilmiştir.

Yorumunuzu yazınız...