Bill Gates’in Koronavirüs Aşısı Olmadığı ve Çocuklarına da Aşı Yaptırmadığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Aşı karşıtı ya da tereddütlüsü bazı sosyal medya kullanıcılarının salgının müsebbibi olarak gördükleri Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in koronavirüse karşı geliştirilen aşıyı aslında olmadığını iddia ettiğine şahit oluyoruz.

Bill Gates’in çocuklarına aşı yaptırmadığını ileri süren sosyal medyadaki aşı karşıtı paylaşımlardan bir örnek:

“Ah pfizer ah sonun muhteşem olacak kendi çocuklarına aşı yaptırmayan iblis Türk çocuklarına göz dikmiş #PfizerYargılanıyor”

 

“Bu arkadaş tıp okumamış, herhangi bir kimya üroloji ya da mühendis değil,

Uluslararası aşı zirvesinde konuşulan GAVI’nin en büyük destekçisi Bill Gates’in vakfı.

Afrika’da çocukları sakat ve kısır bıraktılar.

Corona aşısı için canla başla çalışıyorlar.

Amma velakin kendi çocukları aşısız.

Sizin sağlığınızı düşünüyorlar, yani ‘sağlığınızı bozup, ilaç satmayı’

Peki koca devletler bu adamı niye dinler?”

 

bill gates cocuklarina asi

 

Bill Gates’in aşılama çabalarına maddi ve manevi destek verdiği, koronavirüs salgınına karşı aşılama için çağrıda bulunduğu herkesin malûmu. Bill ve Melinda Gates’in 1996, 1999 ve 2002 doğumlu 3 çocuğa sahip oldukları biliniyor.

Reuters ve AFP, Bill Gates’in çocuklarına aşı yaptırılmasına karşı çıktığının aile doktorları tarafından dile getirildiği iddiasının kökeninin YourNewsWire’den Baxter Dmitry adlı sahte haber üreticisi şahsın hazırladığı metne dayandığını tespit etmişti.

Bill Gates, Melinda Gates ve çocukları, koronavirüs aşısı ve diğer gerekli aşıları olmuş durumda.

Melinda Gates, koronavirüs salgını henüz ortada yokken yükselen aşı karşıtı söylem ve ailesi hakkında yöneltilen iddialar karşısında 2019 yılı Nisan ayında yaptığı sosyal medya paylaşımında kendisinin ve 3 çocuğunun gerekli aşılarını olduklarını ifade etmişti.

 

melinda gates asi

 

Gates ailesinin sözcüsü, Bill Gates’in 2021 yılı Ocak ayı ortasında 65 yaş ve üstü kişilere sunulan Moderna aşısını olduğunu açıklamıştı. Bill & Melinda Gates Vakfı, Gates ailesinin aşılarını olduklarını belirtmişti.

22 Ocak 2021 tarihli tweetinde 65 yaşının üzerinde olmanın avantajlarından birinin aşıya erişim olduğunu vurgulayan ve bu aşamaya gelinmesinde katkısı bulunanlara teşekkür eden Bill Gates, ilk doz aşısını olduğunu belirtmiş ve aşı olduğu andan bir fotoğrafı paylaşmıştı.

 

bill gates asi

 

Bill Gates’in aşı olduğu ana ait fotoğrafı paylaşmasının ardından, fotoğrafta görülen şahsın Bill Gates’in dublörü olduğu da iddia edilmişti.

 

bill gates asi benzer

 

Aşılandığı ana ait fotoğrafta Bill Gates’in değil, kendisine benzer bir kişinin görüntülendiği iddiası da gerçek dışı.

 

2 Yorumlar

  1. Özlem yerlikaya Reply

    Merhabalar, öncelikle yazılarınızı severek takip ettiğimi belirtmek isterim kaynakları baz almanız dan ayrıca memnun oluyorum sizden ricam pek kıymetli ve değerli olan Atatürk ve imam arasında geçen “içki muhabbetin” doğrulu

Yorumunuzu yazınız...