“Bill Gates’ten 11 Hayat Dersi” Başlığıyla Paylaşılan Metnin Bill Gates’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Bill Gates’in hayatta başarılı olmak için verdiği 11 öğüt iddiasıyla paylaşılan metin Bill Gates’e değil, Charles J. Sykes adlı eğitimciye aittir. 

 

Bill Gates’e ait olduğu öne sürülen hayatta başarılı olmanın 11 kuralı şöyle:

İşte Bill Gates’in hayatta başarılı olmak için verdiği 11 altın öğüt: 

Kural 1: Hayat adil değildir, buna alışın.

Kural 2: Dünya sizin özsaygınıza aldırmaz. Kendinizden memnun olmadan ÖNCE, hayatta bir şey başarmalısınız.

Kural 3: Liseden mezun olur olmaz yılda 60 bin dolar KAZANAMAZSINIZ. Araba telefonu olan bir genel müdür olmadan önce bunları haketmelisiniz.

Kural 4. Öğretmeninizin katı olduğunu mu düşünüyorsanız? Patronunuz olduğunda görürsünüz.

Kural 5. Hamburgercide çalışmak standardınızın altında değildir. Büyük anne ve babalarınızın hamburgercide çalışmak için başka bir tanımı vardı: Fırsat.

Kural 6: Başarısız oldunuzsa bu ailenizin suçu değil. Yanlışlarınıza ağlayacağınıza, hatalarınızdan öğrenin. 

Kural 7: Anne babalarınız siz doğmadan önce bu kadar sıkıcı değillerdi. Bu hale, sizin faturalarınızı ödeyerek, kıyaftlerinizi temizleyerek, sizin ne kadar “cool” olduğunuzu dinleyerek geldiler. Dolayısıyla yağmur ormanlarını ebeveynlerinizin jenerasyonunun parazitlerinden kurtarmadan önce, odanızdaki bitleri temizleyin.

Kural 8: Okulunuzda kazananlar ve kaybedenler diye bir ayırım olmayabilir. Ama hayatın böyle bir ayırımı VARDIR. Bazı okullarda geçersiz not verilmesi kaldırıldı. Doğru yanıtı bulana kadar deneme şansınız olabiliyor. Gerçek hayatta böyle birşey söz konusu değildir.

Kural 9: Hayat sömestırlara bölünmüş değildir. Yazın toptan izinli olamazsınız. Çok az patron KENDİNİZİ TOPARLAMA, konusunda size anlayışlı davranacaktır.  Bunu kendi zamanınızda yapmalısınız.

Kural 10: Televizyon gerçek hayat değildir. Gerçek hayatta insanlar cafeden ayrılıp işe gitmek zorundadır.

Kural 11: “İneklere” iyi davranın, büyük ihtimalle eninde sonunda onlardan biri için çalışacaksınız.

 

Halbuki Bill Gates bu sözleri ne söyledi ne de yazdı…

Microsoft’un kurucusu ünlü ve zengin iş insanı Bill Gates’in lise öğrencilerine yaptığı bir konuşmada yer verdiği iddia edilen hayatın 11 kuralı aslında Charles J. Sykes adlı eğitimciye aittir. Charles J. Sykes’ın San Diego Union Tribune adlı yayında 19 Eylül 1996 tarihinde yayınlanan “Çocukların Okulda Öğrenmeyecekleri Bazı Kurallar” (“Some rules kids won’t learn in school“) başlıklı yazısının kırpılmış versiyonu Bill Gates’e aitmiş gibi dolaşıma sokulmuş. 2000 yılından bu yana önce e-posta zincirleri sonra internet siteleri ve sosyal medya aracılığıyla da hâlâ varlığını koruyor.

Charles J. Sykes’ın (Türkiye’de Butik Yayınları’ndan çıkan) “Okulda Öğretilmeyen 50 Kural” adlı kitabında hiçbir okulun müfredatında olmadığını iddia ettiği 50 kuralın arasında Bill Gates’e ait olduğu sanılan “hayatta başarılı olmanın 11 kuralı”nın da yer aldığı görülebilmektedir.

 

Egitimveotesi.com‘da yayınlanan “Bill Gates’ten Gerçek Hayata Dair Öğütler” başlıklı aslında Bill Gates’e ait olmayan öğütler

 

“Yaşamın 11 Kuralı” Başlığıyla Paylaşılan Metnin Bill Gates’e Ait Olduğunu İddia Edenler

Ercan Kumcu Hürriyet Gazetesi’ndeki “Çocuklara öğütler” başlıklı 7 Mayıs 2006 tarihli yazısında Bill Gates’in olduğu sanılan öğütlerin sahibini doğru aktarmış:

“Geçenlerde Bill Gates’in lise öğrencilerine yaptığı bir konuşma olarak, elime bir metin geçti. Bill Gates’in gerçekten bunları söylemediği biliniyor. Aslında aşağıdaki öğütlerin önemli bir bölümü Charles Sykes’ın, “Çocuklarımızı Aşağılamak: Amerikan Çocukları Kendilerini İyi Hissediyorlar da, Neden Okuma Yazma veya Toplama Bilmiyorlar” isimli bir makaleden geliyor. Yine de bunları kim söylemişse, güzel söylemiş.”

Türkiye Gazetesi‘ndeki “Ayaküstü” başlıklı 9 Aralık 2016 tarihli yazısıyla Ömer Söztutan:

"Hayat!.. [Bill Gates'e Ait Sanılan Öğütlerden 6'sı] (... Bill Gates)"

İnternethaber.com‘daki “Özel TV’lerde müzik/sanat programları neden yok?!…” başlıklı 26 Aralık 2016 tarihli yazısıyla Göktan Ay (Bill Gates’e ait olmayan sözü kendisine atfetmiş):

"Son söz: “Televizyon gerçek hayat değildir... Gerçek hayatta insanlar kafelerden kalkıp işlerine gitmek zorundadırlar” (Bill Gates)"

Gaziantep Ekspress’teki “Bill Gates’ten gençlere 12 öneri” başlıklı 12 Temmuz 2018 tarihli yazısıyla Özgür Zor:

"[Bill Gates'e Ait Sanılan Öğütler]"

Bolu Ekspress’teki “Gençlere Tavsiyeler” başlıklı 22 Temmuz 2015 tarihli yazısıyla Rahmi Tamer Özçelik:

"Bu akıntıda, gençlere yardımı olabileceğini düşündüğüm bazı öneriler toparladım… Bu önerilerin sahipleri çeşitli mesleklerden… İçlerinde Bill GATES gibi çok zengin iş adamları olduğu gibi, Tibetli ruhani dini lider, Kutsal 14. Dalay Lama’ da var: Umarım faydası olur…"

Bu arada, “akıntı” ne ola ki?

Yesilgazete.org‘daki “Konformizm ve kariyerizm arasında serbest salınım” başlıklı 9 Temmuz 2018 tarihli yazısıyla (konuk yazar) Fatih Özden:

 "Geçtiğimiz günlerde katıldığım bir seminer programının açılışını yapan gazeteci, konuşmasına Bill Gates’den aldığını ifade ettiği bir cümle ile başladı: “Hayat adil değildir, şikayet etmeyin alışmaya çalışın”."

Eren Sarı, “Kendini Tanı” adlı kitabında Bill Gates’e ait sanılan hayata dair öğütlere yer vermiş.

Savaşkan İlmak da konuyla ilgili düzeltmesini paylaşmıştı.

yaşamın 11 kuralı

Yorumunuzu yazınız...