Videoda Görülen Elektrikli / Işıklı Varlığın Yıldırım Topu Ya Da Doğaüstü Bir Varlık Olduğu İddiası Asılsız

Video, Çok Nadir Görülen Yıldırım Topunun Rusya’da Görüntülendiği Anı Yansıtmıyor

Yıldırım topu ya da hayalet / cin gibi doğaüstü bir varlık sanılan elektrik yüklü varlık aslında gerçek değil, bilgisayar efektiyle oluşturulmuş.

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada paylaşılan bir video kaydının yıldırım topu olduğu öne sürülmüştü. Yapılan paylaşımda elektrik yüklü ışıklı varlığı cin, şeytan veya melek gibi doğaüstü varlıklar sananlar eleştirilerek şu not düşülmüştü:

“Bu bir top yıldırım. Cahil ve dindar kesimi bunun cin, şeytan veya melek olduğunu söyleyerek kolaylıkla kandırabilirsiniz.”

 

Görüntüdeki elektrik yüklü / ışıklı varlığı top yıldırım sanan paylaşım
Görüntüdeki elektrik yüklü / ışıklı varlığı top yıldırım sanan paylaşım

 

Ancak, videoda görünen elektrik yüklü ışıklı varlık doğaüstü bir güç yahut top yıldırım değil, görsel efekt (CGI/VFX) kullanılarak oluşturulmuş.

 

 

Andrei Trukhonovets tarafından oluşturulan video 2019 Mayıs ayında Youtube’e yüklenmiş. Andrei Trukhonovets’in bahse konu videoyu Instagram hesabında da “#vfx #aftereffects #lightning #cgi #oc” etiketleriyle paylaştığı görülebiliyor.

 

 

Videonun açıklamasında görüntünün görsel efekt (CGI/VFX) kullanılarak oluşturulduğu notu yer alıyor.

 

Yıldırım topu sanılan görüntüyü oluşturan kişi, Youtube'e yaptığı yüklemede CGI olduğunu açıkça belirtmiş
Yıldırım topu sanılan görüntüyü oluşturan kişi, Youtube’e yaptığı yüklemede CGI olduğunu açıkça belirtmiş

 

Bilgisayar ortamında oluşturduğu elektrik yüklü görünümlü ışıklı olgunun yıldırım topu sanılması hakkında Andrei Trukhonovets şu yorumda bulunmuş:

“Açık olmak gerekirse: Top yıldırımının bir mucize olduğunu düşünmüyorum. Bu yorumları tüm internette görüyorum ve insanların bilgisayarla yapıldığını anladıktan sonra ne yazdıklarını da görüyorum. Bence bu olumsuz tepki esas olarak hayal kırıklığından kaynaklanıyor. Bu video, bilgisayar grafiklerini öğrenmeye yeni başladığımda oluşturuldu, bu yüzden burada ve orada çok fazla hata var ve bence biri dikkatle baktığında bu hataları hataları açıkça görebilir. Sonuç olarak, fiziği sadece okulda öğrenmeyin ve hayatınız sihir ve mucizelerle dolu olacak.”

“Just to be clear: I don’t consider ball lightning is a miracle. I see these comments all over the internet and I see also what people write after they realize it’s made with a computer. In my opinion this negative reaction proceeds mainly from disappointment. This video was created when I just started to learn computer graphics thus it has a lot of mistakes here and there and I think if someone can look attentively that mistakes are clearly visible. By way of conclusion, just don’t learn physics at school and your life will be full of magic and miracles.”

 

https://www.youtube.com/watch?v=PW8kHZBfPNE

 

Top şeklinde yıldırımın tren rayları üzerinde volta atar gibi gezinmesinin fiziken ve mantıken mümkün olmadığını da not düşelim. Ancak yıldırım topu (ball lightning / globular bolt), bilim insanlarının uzun süredir üzerinde araştırma yaptığı ve fikir yürüttüğü bir iddia. Küre şeklinde yıldırım olduğu iddiasıyla bazı vakalar daha önce gözlemlenmiş. Bilim insanları yıldırım topunun var olup olamayacağı, fiziken imkânsız olup olmadığı hakkında araştırmalarını sürdürüyor.

 

İLAVE: Dijital müdahale içeren video bu defa, “çok nadiren görüntülenen Yıldırım topu Rusya’da görüntülendi” ifadeleriyle dolaşıma sokulmuş.

 

yildirim topu

 

yildirim topu

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...