Bruce Lee’nin Mınçıka ile Pinpon Oynadığını Gösterdiği Sanılan Video Kaydı Aslında Bir Reklâm Filmi

Bruce Lee’nin 2 kişiye karşı mınçıka ile masa tenisi oynadığını gösterdiği öne sürülen video kaydı Lee’nin ölümünden 44 yıl sonra 2007 yılında bir reklâm filmi için çekilmiştir. Nokia’nın N96 telefon modeli için hazırlanan reklâm kaydında Bruce Lee bir aktör tarafından canlandırılmıştır. Video kaydındaki 3 kişi gerçek bir masa tenisi maçını taklit etmiş olup, pinpon topu ve sesler sonradan dijital yöntemlerle eklenmiştir.

Yanlış İddia

 

Efsanevi dövüş sanatları ustası ve aktör Bruce Lee’nin (1940-1973) mınçıka (nunchaku / nançaku) ile 2 kişiye karşı pinpon, diğer deyişle masa tenisi oynadığı siyah beyaz video kaydı pek çok kişi tarafından gerçek sanılmakta.

 

 

2008 yılından bu yana dolaşımda olan video kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz…

 

 

Halbuki, söz konusu görüntü J. Walter Thompson, kısaca JWT, adlı reklâm şirketi tarafından 2007 yılında Nokia firmasının bir reklâmı için oluşturulmuştur. JWT’nin Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Pekin ve Şanhay ofislerince hazırlanan video aslında Bruce Lee’ye adanmış bir Nokia reklâmı.

JWT, Nokia’nın N96 telefon modelinin tanıtıldığı reklâm filminin Çin’de üretilerek viral hâle gelen ilk pazarlama çalışması olduğunu öne sürmektedir.

 

Yanlış İddia
J. Walter Thompson adlı firmanın Bruce Lee’nin mınçıka ile masa tenisi oynarken görüntülendiği Nokia reklâmını aktardığı internet sayfası

 

Bahse konu videonun tamamı izlendiğinde son kısmında kapanışın Nokia’nın N96 telefon modelinin görselleri ile yapıldığı görülebilmektedir. Sosyal medyada ve çeşitli internet sitelerinde paylaşılan videoların ise süresinin daha kısa olduğu, bu nedenle görüntünün bir reklâm olduğunun fark edilmesinin güçleştiği anlaşılmaktadır.

Ayrıca, Bruce Lee’nin ölümünün 35. yıldönümünde satışan sunulan reklâmı yapılan telefonun The Nokia N96 Bruce Lee Limited Edition adıyla satışa sunulduğu bilinmektedir.

 

Nokia N96'nın Bruce Lee temalı reklâmına dair broşür
Nokia N96’nın Bruce Lee temalı reklâmına dair broşür

 

Peki, gerçek sanılan bu görüntüler nasıl oluşturulmuş? Nokia’nın N96 telefon modeli için çekilen reklâm kaydında Bruce Lee bir aktör tarafından canlandırılmış. Video kaydında görünen 3 kişi gerçek bir oyunun hareketlerini -pinpon topu olmadan- taklit etmiş. Top sonradan dijital olarak görüntüye yerleştirilmiş. Arka plana da oyuncuların taklit ettikleri gerçek oyunun sesleri eklenerek senkronizasyon sağlanmış. Daha sonra video kaydının 1960’ların sonlarında çekilmiş gibi görünmesi sağlanmış.

 

Bruce Lee'nin mınçıka ile pinpon oynadığı sanılan video kaydı

 

Söz konusu reklâmın yapım kadrosu da şöyledir:

Advertising Agency: JWT Beijing, China

2nd Sales Promotion / Advertising Agency: A4A Beijing, China

Chief Creative Officer: Polly Chu

Creative Director: Shankun Sun

Copywriter: Wei Huang Art

Director: Dechun Qiu

Producer: Lin Ma

Director-In-Charge: Dan Ingall

Senior Account Director: Patrick Yap

Director: JQK Productions

Producer: JQK Productions

Post: Wang Yu, JQK Productions

 

 

JWT Beijing’den (Pekin) Polly Chu, ödüller toplayan ilgi çekici reklâm filmine dair Ajans Asya’ya verdiği bir röportajda “Evet, yönetmenle ‘Bruce Lee’nin daha önce hiç görülmemiş gizli görüntüleri’ gibi görünmesini sağladık. Yönetmen Bruce Lee’yi incelemek için çok çaba sarf etti ve doğru yeteneği buldu. Filmin her saniyesinde tutkusu görülebilecek bir Çinli yerli yönetmen kullandık.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...