Mehmet Tezkan TÜİK’in Yaşam Memnuniyeti Araştırmasındaki Ekonomik Gelişmelerden Etkilenmeye Dair Soruyu Gözden Kaçırmış

Mehmet Tezkan Milliyet Gazetesinde 5 Mart 2018 tarihinde yayımlanan “Kim, Neden Karşı Kim, Nasıl Savunuyor?” başlıklı yazısında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan “Yaşam Memnuniyeti Araştırması”nda, bireylere sorulan “Son bir yıldaki ekonomik gelişmelerden nasıl etkilenildiği” sorusuna ait sonuçların TÜİK tarafından açıklanmadığını iddia ederek hataya düşmüş:

"Bir süredir kuşkuyla bakıyorum.. TÜİK’in iktidarın menfaatlerini korumak kaygısıyla hareket ettiğini düşünüyorum.. Yaşam Memnuniyeti Araştırması kuşkumu güçlendirdi. ... ‘Hayat pahalılığı, borçlar, gelir, işsizlik, ev ve araba sahibi olma’ durumuyla ilgili durum tespiti yapan bölüm bu yıl yok.. Ama geçtiğimiz yıllarda vardı.."

TÜİK tarafından 23 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan “Yaşam Memnuniyeti Araştırması, 2017” başlıklı haber bülteninde bu soruyu göremediği için Mehmet Tezkan, bahsi geçen sorunun çıkarıldığını sanmış olabilir. Ancak, Tezkan’ın bu ifadeleri gerçeği yansıtmıyor.

Halkın genel mutluluk algısını, toplumsal değer yargılarını, temel yaşam alanlarındaki genel memnuniyetini ve kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçmek, memnuniyet düzeylerinin zaman içindeki değişimini takip etmek amacıyla, 2003 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilen Yaşam Memnuniyeti Araştırması yine aynı soru seti üzerinden gerçekleştirilmiş.

Her ne kadar TÜİK tarafından yayınlanan özet mahiyetindeki bültende araştırmada yöneltilen tüm sorular görülemese de,  TÜİK’in internet sitesindeki “Veritabanları/Yaşam Memnuniyeti Medas” bölümünde yaklaşık 350 konunun arasında “Son bir yıldaki ekonomik gelişmelerden nasıl etkilenildiği” sorusuna ilişkin verilere erişilebilmektedir.

İlaveten, TÜİK’in internet sitesinde yer alan “Yaşam Memnuniyeti Araştırması 2013-2017” başlıklı raporun 49 ve 50. sayfalarında yer alan “Son bir yıldaki ekonomik gelişmelerin bireyler üzerindeki etkisi” başlıklı 33 nolu tabloda Mehmet Tezkan’ın bulamadığı veriler yer almaktadır.

TÜİK'in Yaşam Memnuniyeti Araştırması Raporunda yer alan "Son bir yıldaki ekonomik gelişmelerin bireyler üzerindeki etkisi, 2009-2017" başlıklı tablo
TÜİK’in Yaşam Memnuniyeti Araştırması Raporunda yer alan “Son bir yıldaki ekonomik gelişmelerin bireyler üzerindeki etkisi, 2009-2017” başlıklı tablo

Yorumunuzu yazınız...